Traktorem do Afryki przez Bielsko-Białą - foto


2017-01-07, 16:05  |  komentarzy (8)

Kierując się do Węgierskiej Górki, skąd ma nastąpić oficjalny start, przy -20 st. Celsjusza przejechali dziś przez Lipnik i Straconkę. Supertraktorzysta Marcin Obałek i Piotr Śliwiński, który właśnie rozpoczyna dziesiątą podróż dookoła świata, Ursusem C-328 z 1964 roku jadą do Etiopii. I jeszcze dalej!

Trasa wyprawy: Węgierka Górka, Bańska Bystrzyca, gdzie dołączą dwie traktorzystki - Ula Kisiel Pańko i fotografka Monika Filipiuk-Obałek oraz pięciu Słowaków na Jawach Pionier, a dalej wspólnie przez Węgry, Słowenię, Włochy. 23 stycznia popłyną promem do Izraela. Stamtąd na kołach przez Egipt, Sudan do Etiopii, która będzie kulminacją pierwszego etapu Traktoriady 2017. Ursusa nazwanego Huzarem przygotował Klub Stary Traktor Bieszczady. Traktor ciągnie dom, czyli ciut  mniej wiekową przyczepę kempingową Niewiadów.

Projekt Traktoriada rozpoczął się w 2002 roku. To wtedy Ursus 6014 ruszył na podbój Ameryki Południowej. Dlaczego ciągnik rolniczy? Żadna maszyna nie daje takich możliwości w terenie, jak traktor. Zmieniające się załogi, zawsze pod komendą Marcina „Kaktusa” Obałka, pokonały 20 tys. km po drogach Argentyny, Boliwii, Chile, Peru i Urugwaju. Przejechali przez dżunglę amazońską, ośnieżone przełęcze andyjskie, największe słone jezioro świata, gorącą pustynię Atacama, pola gejzerów i bezkresną pampę.

Wrażenia, doświadczenia, trud i ogromna satysfakcja, godziny materiałów filmowych, dziesiątki artykułów i wywiadów - oto nieprzebrane skarby Traktoriady. Od dziś przed nimi 40 tys. km po czterech kontynentach! Bez sponsorów, toteż śmiałkowie liczą na strawę w domach po drodze, a tych którzy nie będą na ich trasie nieśmiało proszą o wsparcie. Oby tylko starczyło na paliwo do Ciapka, jak pieszczotliwie nazywają swój traktor.

Osoby i firmy, mogą wesprzeć projekt Traktoriada, przekazując 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, którą jest Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska „Czysty Świat” - KRS 0000401501 z dopiskiem - cel szczegółowy Akademia Traktoriady. Relacje z wyprawy: www.traktoriada.pl i www.facebook.com/TraktoriadaTeam.

Tekst i foto: Marek Tomalik

Artykuł wyświetlono 18571 razy


Galeria:

Najnowsze artykuły:
2017-09-25
Spór o parking przy stadionie
Po wyburzeniu obecnej siedziby Komendy Miejskiej Policji powstanie parking dla użytkowników pobliskiej hali sportowej, stadionu, Domu Żołnierza oraz mieszkańców osiedla. Rozważanych jest pięć projektów. Będzie skromnie lub na bogato.
więcej
2017-09-25
Idzie zmiana pogody
Po fatalnej końcówce lata nadchodzi pogodna i sucha aura. Łowcy Burz Podbeskidzie prognozują, że na początku tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, który zapewni stabilną pogodę z dużą ilością słońca.
więcej
2017-09-25
Biskup pojechał na wieś - foto
Do wystrzegania się zazdrości i leczenia związanych z nią kompleksów wezwał bp Piotr Greger podczas mszy w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W tym czasie bp Roman Pindel wizytował parafię w Przecieszynie, skąd pochodzi premier Beata Szydło.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Zeflik 2017-01-13 14:48
Piotrek! Życzę szczęścia i dojechania do zaplanowanego końca bez strat i szkód! A zawistnikom w rodzaju ddjn życzę więcej fantazji i empatii i oderwania się od budki z piwem! górol ślóński Zeflik
niezarejestrowany - Dzik 2 2017-01-11 18:43
Myślę, że ta trasa to jakieś 2500 motogodzin. Dla silnika capula jeśli dobrze zrobiony to nic, bardziej bałbym się ścięcia śrub na kole talerzowym, usterek hamulców, zatkania filtrów paliwa podczas tankowania złego paliwa i jakichś drobnych usterek. Tak czy siak wyprawa dla wytrwałych kozaków. Szkoda, że nie mają kabiny. Pozdrawiam i szerokiej drogi życzę!!!
niezarejestrowany - Kubuś Puchatek 2017-01-09 10:40
Chłopaki-kamikadze...Przecież były do "capka" kabiny chroniące chociażby trochę przed wiatrem i deszczem, a oni bez...Gratuluję odwagi i życzę sukcesu :)
ps - tu ciekawostka http://retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=479
niezarejestrowany - Gites 2017-01-08 23:56
Jesli sami lub z wolnyc finansujecie sobie wyprawę to czapki z głów!
niezarejestrowany - Lesiek 2017-01-08 10:53
Ddjn- po co od razu do Internetu by ludzie mogli zobaczyć jak inni coś robią ciekawego w życiu, a Ty najwidoczniej najzwyklejszy im zazdrościsz że oni mogą a Ty nie :) chłopaki szerokości ! :) 3mam kciuki.
niezarejestrowany - ddjn 2017-01-08 08:43
ale po co to? co to da i od razu do gazety?
niezarejestrowany - Kamil Iwankiewicz 2017-01-07 17:19
Szacun! Jestem fanem Traktoriady od lat. Powodzenia !
niezarejestrowany - jaar 2017-01-07 16:16
Kłaniam się w pas! Byłem niedawno na objezdzie Peru/Boliwia i widziałem ile wysiłku wymagają tamte drogi czy ich brak i to dla wozów typu LandCruiser. Uyuimi, Atacama, Salar etc takim pojazdem?! Masę wrażeń życzę!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic