Nie ma wesela bez bójki


2017-02-12, 07:00  |  komentarzy (1)

Sto lat temu w bielskiej prasie rozpisywano się na temat awantur, jakie wszczynali mieszkańcy miasta i okolicznych wsi pod wpływem alkoholu. Czasami skutki pijaństwa były tragiczne. Przykładem jest pewne wesele w Jaworzu, podczas którego jednemu z gości wbito… nóż w plecy.

Był mroźny luty 1920 roku, okolice dzisiejszej galerii Sfera. Późnym popołudniem posterunkowy Gansel patrolował ulicę Damm (obecnie Wałowa), gdy z pobliskiego baru Nathana Rübnera wyszło kilku nietrzeźwych mężczyzn. Szli chodnikiem, choć nogi odmawiały im posłuszeństwa. W pewnej chwili podjechał fiakier (dorożka), a jeden z mężczyzn wpadł pod koła pojazdu. Powożący natychmiast zatrzymał konia, krzycząc do pijaka: - Ty chacharze miastowy!

Szablą w tłumie

Posterunkowy Gansel obserwował przebieg zdarzenia. Przystąpił do legitymowania wszystkich uczestników wypadku, ale główny sprawca zamieszania odmówił okazania dokumentów i stawiał władzy czynny opór. Do awantury dołączyli dwaj jego kompani. Wykorzystując chwilę nieuwagi, pijany mężczyzna wyrwał się z rąk mundurowego i uciekł co sił w nogach, rzucając wokół obelgami.

W tej sytuacji posterunkowy poprosił o pomoc policjanta Slowioka i obaj ruszyli w pościg. Przy hotelu Nordbahn (niedaleko Dworca Północnego) uciekinier położył się na ziemi, chcąc uniknąć aresztowania. Na miejsce przybywało coraz więcej gapiów. Aby rozgonić tłum, posterunkowy Slowiok wydobył szablę i zagroził jej użyciem osobom utrudniającym czynności służbowe. Na posterunku awanturnik podawał inne nazwisko, ale w końcu przyznał, że nazywa się Paul D. i następnego dnia, po wytrzeźwieniu, został uwolniony z aresztu.

Awantury na dworcu

Widownią gorszących scen z udziałem panów, którzy wypili o kieliszek za dużo był dworzec kolejowy. W archiwum zachowała się notatka policyjna z lutego 1929 roku relacjonująca awanturę w poczekalni trzeciej klasy sprowokowaną przez prawie 60-letniego Jana H., „piszącego i czytającego” maszynistę kolejowego. Mężczyzna będący pod wpływem alkoholu wymyślał dwom innym bielszczanom od komunistów, czym „wywołał u znajdującej się tam publiczności zgorszenie publiczne”. Uspokoił się dopiero wówczas, gdy policjant zagroził mu doprowadzeniem na komisariat.

W lipcu tegoż roku, kilka minut po północy, patrolujący teren dworca posterunkowy Granieczny zauważył dziwnie zachowującego się mężczyznę. Podczas legitymowania zatrzymany Franciszek J. nerwowo wymachiwał rękami. - Tu jest moja legitymacja, jestem urzędnikiem kolejowym w stopniu wyższym, pan jesteś za mały i za głupi wobec mnie - wykrzyczał, po czym rzucił dokument na ziemię i rozkazał: - Podnieś pan legitymację! Nie znamy szczegółów tego zdarzenia, ale z akt wynika, że pierwsze spotkanie obu mężczyzn zakończyło się polubownie.

Trzy godziny później, podczas kolejnego patrolu posterunkowy Granieczny spotkał ponownie jeszcze bardziej nietrzeźwego Franciszka J. W trakcie scysji policjant był zmuszony do użycia siły fizycznej i doprowadzenia awanturnika na komisariat.

Ostra bójka w restauracji

W 1937 roku pokłócili się dwaj bracia z Komorowic. W wyniku rękoczynów 23-letni Stefan dwukrotnie dźgnął brata nożem. Poszkodowany został odwieziony na pogotowie, ale po jakimś czasie wrócił cały i zdrowy do domu. Inaczej było podczas październikowej zabawy weselnej w Strumieniu, gdzie doszło do bijatyki między gośćmi. Wezwana na miejsce policja wkroczyła do sali z gumowymi pałkami, rozganiając krewkich weselników.

Miesiąc wcześniej ostre narzędzie użyto podczas bójki w restauracji Karba w Jaworzu. Skutki tego zdarzenia były jednak poważniejsze, gdyż jednemu z gości wbito nóż w plecy. Poszkodowanego w „stanie beznadziejnym” odwieziono do bielskiego szpitala.

Alan Jakman

Na zdjęciu tytułowym: dworzec w Bielsku, fot. Monika Ćwikowska-Broda i Wiesław Ćwikowski, Bielsko-Biała i okolice pocztówką pisane.

Artykuł wyświetlono 12756 razy


Galeria:


Akta policyjne Paula D., fot. Alan Jakman, AP w Bielsku-Białej

Informacja z Echa Beskidzkiego, fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa

Akta policyjne Jana H., fot. Alan Jakman, AP w Bielsku-Białej

Najnowsze artykuły:
2017-02-20
Nowy sojusz w walce ze smogiem - foto
Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, spółki Tauron Ciepło oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego Therma podpisali dziś list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz uruchomienia działań, które mają polepszyć jakość powietrza w Bielsku-Białej.
więcej
2017-02-20
Kościół dobrze strzeżony
- Żołnierze muszą słuchać rozkazów, ale nie w kwestiach wiary. Nikt nie zmusza ich do uczestniczenia w praktykach religijnych. Nie wiem, jaki procent z nich jest katolikami - mówi kapelan, który podlega biskupowi, a z dowódcą garnizonu współpracuje.
więcej
2017-02-20
Najazd gwiazd na Beskidy
Dziś rozpoczyna się LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa - jedna z najważniejszych imprez jazzowych prezentujących najbardziej wartościowe zjawiska w polskiej i światowej kulturze muzycznej. Do niedzieli będzie o i w Bielsku-Białej głośno.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Bbbb 2017-02-13 00:06
Dobry ciekawy artykuł
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic