Na chwilę odkryją Niwkę


2017-03-18, 07:00  |  komentarzy (46)

Skanalizowana na początku lat 70. Niwka wkrótce znów przedzieli ul. Stojałowskiego w centrum Bielska-Białej. Wszystko za sprawą remontu blisko 50-letniej konstrukcji mostu, który rdzewieje i od kilku lat nadaje się do wymiany. Na czas remontu przeprawy potok zostanie całkowicie odkryty.

Wypływający ze stoku Gaików potok Niwka ma ponad sześć kilometrów długości i jest jednym z prawych dopływów Białej. Obecnie tylko starsze pokolenie mieszkańców miasta może pamiętać nieprzejezdną ul. Stojałowskiego z bulwarami po obu brzegach potoku. Podczas najbliższych wakacji widok znany z przedwojennych pocztówek będzie można zobaczyć w rzeczywistości.

Tramwaj po przykrytym potoku

Pod koniec XIX wieku w miejscu dzisiejszej ul. Stojałowskiego istniały dwa deptaki, które dzieliła płynąca pośrodku Niwka. Pierwsze projekty przykrycia potoku pochodzą z lat 1898-99. „Plan regulacji urbanistycznej Bielska” opracowany przez słoweńsko-włoskiego architekta Maxa Fabianiego zakładał budowę mostu na Białej, łączącego obecny plac Smolki z ul. Stojałowskiego oraz przykrycie Niwki. Dokument opracowano na zlecenie Rady Miejskiej Bielska.

 - Koncepcja obejmowała skanalizowanie potoku, aby stworzyć nowy ciąg komunikacyjny. Ale dopiero kilkanaście lat później Niwkę przykryto w okolicy dzisiejszego placu Opatrzności Bożej - mówi Jacek Zachara z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Nasz rozmówca dodaje, że w okresie międzywojennym pojawił się pomysł poprowadzenia linii tramwajowej do Białej z wykorzystaniem zakrytego potoku, ale do jego całkowitego skanalizowania doszło dopiero na początku lat 70.

Konstrukcję nośną mostu nad potokiem wykonano z belek prefabrykowanych o rozpiętości około ośmiu metrów. Obecnie ze względu na wiek, postępującą korozję oraz zużycie całego obiektu szacuje się, że do wymiany nadaje się ok. 80 proc. belek mostowych, po których jeżdżą pojazdy na ul. Stojałowskiego. Kilkanaście segmentów mostu wyremontowanych zostało w 2011 roku, ale większość prac remontowanych zaplanowano na te wakacje.

Historyczny wygląd ulicy

Zgodnie z projektem Miejskiego Zarządu Dróg, przebudowa konstrukcji mostu nad Niwką przebiegać będzie na odcinku długości ok. 240 metrów, od segmentu 50 do 28 (segmenty od 27 do 11 wyremontowano kilka lat temu, pozostała część planowana jest do przebudowy w innym zadaniu). Zrewitalizowany zostanie odcinek od rzeki Białej do wysokości placu Ratuszowego.

Remont obejmie m.in. naprawę przyczółków (skrajna podpora mostu), wymianę belek tworzących konstrukcję nośną mostu oraz wykonanie nowej płyty zespalającej. Jak potwierdził w rozmowie z portalem zastępca dyrektora MZD Andrzej Kostyński, na czas remontu potok płynący pod powierzchnią ulicy zostanie całkowicie odkryty, oddając na moment historyczny wygląd ul. Stojałowskiego.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 23391 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-09-25
Spór o parking przy stadionie
Po wyburzeniu obecnej siedziby Komendy Miejskiej Policji powstanie parking dla użytkowników pobliskiej hali sportowej, stadionu, Domu Żołnierza oraz mieszkańców osiedla. Rozważanych jest pięć projektów. Będzie skromnie lub na bogato.
więcej
2017-09-25
Idzie zmiana pogody
Po fatalnej końcówce lata nadchodzi pogodna i sucha aura. Łowcy Burz Podbeskidzie prognozują, że na początku tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, który zapewni stabilną pogodę z dużą ilością słońca.
więcej
2017-09-25
Biskup pojechał na wieś - foto
Do wystrzegania się zazdrości i leczenia związanych z nią kompleksów wezwał bp Piotr Greger podczas mszy w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W tym czasie bp Roman Pindel wizytował parafię w Przecieszynie, skąd pochodzi premier Beata Szydło.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-22 12:10
@vilgefortz- postaraj się o dokładność, może ja się nie znam ale wg mnie nie ma takiego skrzyżowania w Bielsku-Białej,
niezarejestrowany - vilgefortz 2017-03-21 21:59
Drodzy Bielszczanie i Bialanie zapomnijcie o tym, że urzędnicy zrobią cokolwiek dla mieszkańców! Zapomnijcie o atrakcjach w centrum dla nas i dla turystów. Większość zatrudnionych w Ratuszu mieszka w okolicznych wioskach (sprawdzie sobie tablice rej. aut parkujących za starym ratuszem) albo dzielnicach willowych, łącznie z radnymi! Wolny czas spędzają przy grillu we własnym ogródku. To rondo na Stojałowskiego robią tylko po to aby łatwiej im się dojeżdżało do pracy. Była szansa coś zmienić przy wyborach, no ale skończyło się jak zwykle. Jest świetna lokalizacja na parking przy skrzyżowaniu Krakowskiej z wyzwolenia ale przecież urzędnik musi pod same drzwi podjechać.
niezarejestrowany - stary bielszczanin 2017-03-21 00:17
Odkryjcie i zostawcie ! Miasto wróci do piękności jak kiedyś. Do Ratusza można jeździć super przerobioną ul. 1 Maja (nie wiadomo po co), a potem Sempołowską. Do Krakowa Żywiecką, nie ma kłopotu. Zlikwidować dla banków deptak 11 Listopada, wprowadzić 30 km/godz , zakaz pow. 3,5 t i będzie OK, jak kiedyś. Tak jest podobnie w wielu starych miastach w Polsce.
niezarejestrowany - bielszczanin 2017-03-20 17:11
Jestem za. Centrum bez samochodów 3 Maja - piękny bulwar handlowo spacerowy; Stojałowskiego z odkrytym potokiem - bulwar spacerowy. Teraz arterie 2pasmowe demolują centrum
niezarejestrowany - bielszczanin 2017-03-20 07:17
mmb - całkowicie się zgadzam. Niestety, Pani Grażyna ostro skręca w kierunku populizmu.
niezarejestrowany - size 2017-03-20 06:39
Mam nadzieje, ze w koncu w tym miescie rozpocznie sie jakas konstruktywna dyskusja na temat kierunkow rozwoju. Poki co widze tylko cykl: droga, parking i czasem jakas galeria
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-20 00:00
@świadomość to ważna rzecz- masz rację, nie pierwszy i na pewno nie ostatni raz wyśmiewam "dobre pomysły" innych ( no chyba że nie będę miał takiej możliwości). O jakich dobry pomysłach piszesz? Ci autorzy tzw. dobrych pomysłów, zanim je rzucą w eter powinni czasami np. spojrzeć w mapę, nim poruszeni pocztówkami sprzed stu lat, zaczną bajdurzyć o wyjątkowych atrakcjach turystycznych wybetonowanego koryta czegoś co kiedyś było potokiem i zaproponują zlikwidowanie jednego z pięciu głównych ciągów komunikacyjnych przez które można dostać się ze wschodu na zachód miasta, Przecież taka decyzja to automatyczne zakorkowanie i tak przeciążonych Wałowej-Piłsudskiego i 1-go Maja-PCK.
To prawda w centrum przydałoby się więcej zieleni i oczywiście że należy dążyć do stopniowego eliminowania ruchu samochodów ze ścisłego centrum miasta, ale do tego muszą zostać stworzone odpowiednie warunki. Nie da się tego zrobić poprzez pstrykniecie palcami czy referenda .Do tego potrzeba kolosalnych pieniędzy na sieć szybkiego transportu masowego i terenów pod wielkie parkingi na obrzeżach miasta najlepiej w pobliżu obwodnic, bo ludzie jakoś muszą się przemieszczać, a sprawy w centrum mają nie tylko Bielszczanie.
Jeszcze jedna sprawa panie czy też pani "świadomość..." dlaczego uzurpujesz sobie prawo reprezentowania wszystkich mieszkańców w przedstawianiu ich potrzeb? mam przypuszczenie graniczące z pewnością że moje nie są tożsame z twoimi
niezarejestrowany - FunBB 2017-03-19 21:01
@aga a to mało jest ulic żeby objechać Bielsko??? Autobusem to nie łaska??? Sam mam auto ale też dużo razy jeszcze autobusem.
niezarejestrowany - świadomość to ważna rzecz 2017-03-19 17:20
@organ klaczy - Który to już raz wyśmiewasz się z dobrych pomysłów innych? To właśnie przez tak płytkie myślenie, brak świadomości i próbę organizowania strefy komfortu jedynie dla samego siebie - dajesz ludziom zarządzającym tym miastem argument do nie brania pod uwagę rzeczywistych potrzeb mieszkańców.
niezarejestrowany - Aga 2017-03-19 15:17
Cikawe jak ludzie dojezdzaliby do pracy jeżeli 3 go maja ma byc zamknięte na rowerach czy może na nogach a może firmy polikfidujemy polak to potrafi.
niezarejestrowany - size 2017-03-19 14:55
Kazda madra wladza miejska inwestuje w transport publiczny. Zadne miasto nie bazuje tylko na transporcie indywidualnym, bo sie zakorkuje no nie ma na to sily! Zachod przerabial to 40 lat temu, a nasze lesne dziadki nie ucza sie na bledach tylko je powielaja.
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-19 13:56
Zapomniałem, referendum należało by zapytać o konieczność budowy metra.
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-03-19 13:54
Ten pomysł z referendum jest po prostu świetny!
Mam nawet pomysł pytania jakie należało by zadać: " Czy jesteś za rewitalizacją potoku Niwka z pozostawieniem odkrytym jego koryta, wprowadzeniem zakazu poruszania się pojazdów samochodowych z napędem spalinowym w centrum miasta i zakazem posiadania prywatnych samochodów z napędem spalinowych przez mieszkańców miasta?"
Tylko tak sformułowane pytanie pozwoliło by uratować to umierające, zabetonowane miasto, przywracając go mieszkańcom.

Dla tych biorących wszystko poważnie : To oczywiście ironia.
niezarejestrowany - FunBB 2017-03-19 13:31
Super było by jak Niwka została by już nastałe odkryta, do tego zamknąć ruch samochodowy 3 maja/Zamkowa. Zrobić tylko przejazd dla komunikacji miejskiej i rowerów i zasadzić dużo ładnej zieleni. Niestety marzenia.
niezarejestrowany - im głupiej tym lepiej 2017-03-19 13:22
Refleksji urzędniczej bym się raczej nie spodziewał. Musi być beton i asfalt zamiast urokliwego centrum. Już dawno postanowili, że to miasto musi być coraz brzydsze i wyłącznie dla samochodów. Teraz tylko realizują to pełną parą.
niezarejestrowany - MdeV 2017-03-19 12:34
Jestem za tym aby zostawic odkryta Niwke. Wszedzie na swiecie wyprowadza sie ruch samochodowy z centrum miast. Wprowadza sie tramwaje, rowery, ruch pieszych. W Bielsku - Bialej odwrotnie. Zamiast atrakcyjnych rynkow mamy parkingi samochodowe, zlikwidowano tramwaje i nie ma sciezek rowerowych. Centrum wyglada jak peryferie z chaotycznie poustawianymi barakami, ktore sluza jako magazyny. To skandal jak zniszczono to piekne miasto.
niezarejestrowany - tepodong 2017-03-19 11:41
Ja żądam referendum w tej sprawie. Niech się mieszkańcy wypowiedzą, czy niwkę na stałe odkryć i przywrócić jej pierwotny wygląd, czy ulicę tylko wyremontować i zostawić w obecnym kształcie. Uważam w ślad za Panią Grażyną, że w przypadku rewitalizacji niwki, Bielsko byłoby jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Tak samo myślę w przypadku placu Wojska polskiego. Należy zrobić podziemny dwupoziomowy parking a plac zrewitalizować, nasadzić zieleń, ławeczki...To samo na placu ratuszowym !
niezarejestrowany - Dragster 2017-03-19 11:08
Proponuje wyciac park przy ratuszu i zrobic parking jednopoziomowy czyli betonowy placyk do zabawy dla urzednikow. To miasto szybciej wymrze niz cos sie zmieni.
niezarejestrowany - depesz 2017-03-19 01:07
A wystarczyłoby żeby Plac Wojska Polskiego był rynkiem.
niezarejestrowany - NIE dla samochodów w centrum 2017-03-19 00:08
Najgorsze, że świadomi mieszkańcy pokazujący jak ratować to umierające miasto skazani są na porażkę w obliczu działalności bezmyślnych decydentów dla których priorytetem jest wjechanie samochodem do pracy, sklepu czy domu. Żenujące tak bardzo, że odechciewa się wszystkiego.
niezarejestrowany - YoShi 2017-03-18 23:12
Jaki romantyzm przy tym potoczku. Kawiarenki? Przecież w lecie, kiedy ten cały biznes miałby sie krecić, w Niwce nie ma w ogole wody. Raczej mozna ten potoczek traktować jako kanał burzowy. Wraz z rozbudową miasta, zmienił sie układ wód gruntowych. Dlaczego wzdłuż Białki nie ma takiej infrastruktury? Centrum upada nie przez brak chęci Bielszczan do inwestowania w gastronomie, tylko z powodu wysokich czynszów, ktore są wstanie opłacić tylko banki i "chwilówki". Proponuję spacer, całkiem niezłe zapachy z rur w tym tunelu ;)
niezarejestrowany - qwerty 2017-03-18 22:17
Bez zmiany mentalności władzy, inwestycji w transport miejski i podmiejski, obwodnic śródmieścia, opowieści o odkrywaniu Niwki można włożyć między bajki. Piękne, ale ciągle bajki. Ludzie w naszym mieście potrafią wyciąć wszystkie drzewa na ulicy, żeby zrobić parking. Takie inwestycji jak nadrzeczne bulwary w miejscu ruchliwej ulicy ich ciasne umysły ograniczone puszką samochodu nie są w stanie pojąć. Bielsko-Biała dawno przestało być miastem ambitnym urbanistycznie od czasów Korna... Teraz mamy "Neronów" typu Kobiela czy Krywult, a wyrazem pozycji społecznej jest klasa samochodu - zupełnie jak w Afganistanie z ilością kóz.
mmb 2017-03-18 21:32
Pani Grażyno, tak podłego populizmu to się po Pani nie spodziewałem. Albo Pani nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet teraz mamy za mało przepraw na rzece i zarówno Stojałowskiego, Kwiatkowskiego, Bora-Komorowskiego i PCK zatykają się permanentnie. A Pani chce usunąć jedną z tych ulic, nie dając nic w zamian. No bo zdanie "A poza tym wyrzucilibyśmy z centrum trochę samochodów" jest poniżej jakiejkolwiek krytyki w dyskusji cywilizowanych ludzi. No bo co, przerzucamy się na zaprzęgi konne? Nie wiem, czy Pani zdaje sobie z tego sprawę, jeśli nie- to z przyjemnością Panią oświecę- w centrum miasta mieszkają i pracują ludzie. I co jeszcze bardziej zaskakujące- część z nich do tej pracy musi jakoś dotrzeć. Jako, że w naszym mieście nie ma jeszcze metra i systemu P+R (no chyba, że o czymś nie wiem), to jedynym rozwiązaniem jest samochód. Oczywiście, gdy tylko wprowadzi Pani dobrze rozwiązany system transportu publicznego, z dużymi parkingami i bazami przesiadkowymi przy nich, to z przyjemnością napiję się kawy nad pięknie urządzonym brzegiem Niwki. Dopóki jednak tego nie będzie, pozwoli Pani, że uznam, że Pani wypowiedź wynikała z jakiegoś zaćmienia. Pozdrawiam
niezarejestrowany - aga 2017-03-18 21:05
troche za puzno na odkrycie niwki kto by jechal do miasta w ktorym sa gigantyczne korki zwiedzac niwke wszystko dawno zaplanowane i tak jest dobrze,
niezarejestrowany - bielszczanin 2017-03-18 20:20
Pani Grażyno-popieram w 100%!!!!!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic