Dzieci ze spektrum autyzmu powinny mieć szanse funkcjonowania ze zdrowymi osobami na równych prawach - to główna idea gry miejskiej dla dzieci i dorosłych, która w pierwszy weekend kwietnia odbędzie się w Bielsku-Białej. Na finałową zabawę z nagrodami zaprasza wszystkich Gemini Park.

Z okazji Światowego Dnia Autyzmu przypadającego na dzień 2 kwietnia grę miejską pod nazwą "Zapal się na niebiesko dla autyzmu" organizują Terapeutyczny Punkt Przedszkolny "Słoneczna Kraina" przy ul. Żywieckiej 90 oraz Integracyjne Przedszkole Terapeutyczne "Słoneczna Kraina" przy placu Opatrzności Bożej 14 w Bielsku-Białej. Obie placówki prowadzą bezpłatne zajęcia przedszkolne, terapie grupowe i indywidualne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, głównie dzieci autystycznych.

Gra przeznaczona dla dzieci i dorosłych ma przybliżyć bielszczanom funkcjonowanie ludzi ze spektrum autyzmu. Osoby z tym zaburzeniem żyją wśród nas i warto wiedzieć więcej na ten temat. Zaproponowana przez przedszkola wspólna zabawa pokaże, jak dzieci autystyczne odczuwają bodźce zewnętrzne, posiadając nadwrażliwość na szereg zmysłów. Zaprezentuje także terapie pomagające w ich adaptacji w społeczeństwie.

 - Chcemy uświadomić wszystkim, że zachowania dzieci ze spektrum autyzmu czasem traktowane jako "złe wychowanie dziecka" spowodowane są ich zaburzeniami i trzeba dać im szansę funkcjonowania ze zdrowymi osobami na równych prawach - tłumaczy Remigiusz Jankowski, dyrektor obu bielskich placówek dla dzieci autystycznych.

Program obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu "Zapal się na niebiesko" w Bielsku-Białej (2 kwietnia 2017)

Podchody - "Wielka Gra o Literki"

Zabawa rozpocznie się o godz.11.00 w Przedszkolu Terapeutycznym przy placu Opatrzności Bożej 14. Każda z drużyn złożonych z wychowanków placówki i ich rodziców otrzyma mapkę z rozrysowaną trasą obejmującą drogę od przedszkola do drugiego punktu - przy ul. Żywieckiej 90. Drużyny będą rywalizowały w różnych konkurencjach: od rebusów i łamigłówek po tory przeszkód, a nawet zadania plastyczne rozwijające kreatywność i umiejętność przyjacielskiej współpracy dziecka i rodzica. Nagrodą za zaliczenie zadania będzie pieczątka w kształcie literki. Wykonananie wszystkich zadań i zebranie sześciu poszukiwanych literek umożliwi odczytanie słowa-klucza, które przyświeca całej akcji.

Finał w Gemini Park

Ok. godz. 13.00 uczestnicy gry spotkaja sie w galerii Gemini Park na specjalnym stoisku na poziomie 1 (obok CROPP, niedaleko strefy restauracyjnej i Cinema City). W programie: gry i zabawy muzyczno-ruchowe, "stoliki kreatywności", przy których będzie można pobawić się różnego rodzaju masami - od sztucznego śniegu przez piasek kinetyczny po ciecz nieniutonowską. Dla małych gości przygotowano przezroczysty panel do malowania "w powietrzu" oraz ścieżkę sensoryczną.

Dorośli otrzymają garść zadań mających za cel pogłębienie wiedzy na temat autyzmu i uświadomienie, co czuje i jak odbiera świat osoba autystyczna. Na zakończenie uczestnicy zabawy wspólnie przejdą przed główne wejście do galerii (od strony ul. Bora-Komorowskiego), gdzie wypuszczą w niebo sto niebieskich baloników będacych symbolem akcji "Zapal się na niebiesko".

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym gry miejskiej "Zapal się na niebiesko dla autyzmu". Wiecej informacji o obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Bielsku-Białej znajdziesz TUTAJ.

bb