Dwie Złote Maski otrzymali wczoraj bielscy twórcy na uroczystości w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W Międzynarodowym Dniu Teatru poznaliśmy laureatów nagród za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w roku 2016 w województwie śląskim.

W obecnej, 49 edycji do Złotej Maski kandydowały przedstawienia premierowe zrealizowane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Spektakle oceniane były w dziewięciu kategoriach. Nagroda za przedstawienie roku oraz przedstawienie roku dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych kategoriach nagrody wynoszą po 4 tys. zł. Złote Maski fundowane są z budżetu Województwa Śląskiego.

W tym roku apetyty na Złote Maski były w Bielsku-Białej duże, gdyż aż siedem nominacji dotyczyło spektakli zrealizowanych w bielskich teatrach. Ostatecznie okazało się, że decyzją komisji, w stolicy Podbeskidzia pozostaną dwie Złote Maski. Nagrody otrzymali: Rafał Sawicki (kategoria ROLA WOKALNO-AKTORSKA) - za rolę Miguela de Cervantesa w spektaklu „Człowiek z La Manczy” Dale’a Wassermana i Mitcha Leigha w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim, oraz Paweł Aigner (kategoria REŻYSERIA) - za reżyserię spektaklu „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Lalek Banialuka.

W trakcie uroczystości artyści i pracownicy bielskich scen otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie teatru. Ich laureatami zostali: Oriana Soika (aktorka), Jagoda Krzywicka (aktorka) i Grażyna Caputa (garderobiana) z Teatru Polskiego oraz Włodzimierz Pohl (aktor) i Robert Marciniak (rzemieślnik) z Teatru Lalek „Banialuka”. Bielski oddział ZASP wręczył „Laur Dembowskiego”. Nagrodę otrzymał Artur Pałyga. Redakcja internetowego „Dziennika Teatralnego” przyznaje Nagrodę im. Zbigniewa Grucy. Odebrała ją Daria Polasik-Bułka.

Rozdanie nagród uświetnił spektakl bielskiego teatru „Przetańczyć całą noc. Spacer po Broadwayu” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

bb

Foto: BP Tomasz Żak