Nagrody bez uzasadnienia?


2017-04-19, 07:00  |  komentarzy (55)

Przez kilka lat bielscy urzędnicy otrzymywali dodatki, których nie przewidują przepisy, a nagrody przyznawano im bez indywidualnego uzasadnienia. Wbrew Kodeksowi Pracy, zaległego urlopu nie wykorzystywał również prezydent Jacek Krywult. W ten sposób z kasy miasta pobrał ponad 26 tys. zł tytułem ekwiwalentu. 

Kilka tygodni trwała kontrola „kompleksowej gospodarki finansowej miasta” przeprowadzona w bielskim Ratuszu przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach. Kontrolerów interesowało m.in. wydatkowanie środków publicznych w okresie od 1 stycznia 2012 roku do 9 grudnia ub. roku. W marcu br. wystąpienie pokontrolne RIO trafiło na biurko prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta.

Nowa kategoria dodatków

Jak czytamy w dokumencie, w latach 2012-16 pracownikom bielskiego Ratusza wypłacano dodatki: audytorski, służbowy i motywacyjny. Zgodnie z przepisami, pracownikom samorządowym przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Określono również, że urzędnikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, jednorazowa odprawa oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne.

 - Może być przyznany dodatek funkcyjny, specjalny oraz nagroda za szczególne osiągniecia w pracy zawodowej, przy czym dodatek specjalny może zostać przyznany z tytułu okresowego zwiększania obowiązków lub powierzania dodatkowych zadań - wyjaśnia w wystąpieniu pokontrolnym RIO. - Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, ani też inne przepisy powszechnie obowiązujące nie przewidują możliwości przyznawania pracownikom samorządowym powyższych dodatków [audytorskiego, służbowego i motywacyjnego - przyp. red] - czytamy dalej. Z tytułu wymienionych dodatków w okresie objętym kontrolą wypłacono łącznie kwotę 3,25 mln zł.

Bez indywidualnych podstaw

Kontrolerzy zwracają również uwagę na system przyznawania nagród w bielskim Urzędzie Miejskim. W kontrolowanym okresie urzędnikom przyznawano i wypłacano nagrody uznaniowe bez indywidualnych podstaw dla każdego z pracowników. - Nagrody dla pracowników wydziałów: finansowo-księgowego, dochodów budżetowych i budżetu, tzw. nagrody bilansowe, przyznawane były na podstawie zbiorczych list pracowników i proponowanych kwot nagrody kierowanych przez naczelników poszczególnych wydziałów - czytamy.

Według kontrolerów RIO, tak przygotowana lista trafiała do akceptacji przez prezydenta Jacka Krywulta. Każdorazowo o wstępną zgodę na wypłatę nagród wraz z określeniem środków zabezpieczonych na ten cel występowała do prezydenta miasta Anna Łakomska, skarbnik miasta.

Wakacje nie dla prezydenta

RIO zwróciła uwagę na zaniechanie udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego prezydentowi miasta, co było praktyką niezgodną z Kodeksem Pracy. Stosownie do przepisów, urlopu niewykorzystanego w terminie należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. W 2012 roku takich dni było 18. Rok później już 26.

 - Skutkiem niewykorzystanego urlopu była wypłata [Jackowi Krywultowi - przyp. red.] w dniu 11 grudnia 2014 roku na podstawie listy płac z 11 grudnia 2014 roku ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop w 2012 i 2013 roku (łącznie za 44 dni) w kwocie 26,119,06 zł. Czynności z zakresu prawa pracy wobec prezydenta miasta wykonywał zastępca Waldemar Jędrusiński - piszą kontrolerzy RIO.

***

RIO w zaleceniach pokontrolnych nakazało prezydentowi miasta m.in. dostosowanie regulaminu wynagradzania pracowników w zakresie warunków i sposobu przyznawania dodatków do obowiązujących przepisów, zaprzestanie wypłacania dodatków audytorskiego, służbowego i motywacyjnego oraz wzmocnienie nadzoru nad pracownikami w zakresie udzielania nagród uznaniowych i uzasadniania decyzji o ich przyznaniu. Zalecono także udzielanie urlopów pracownikom Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zgodnie z Kodeksem Pracy.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 9553 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-18
Katowice tańsze od Bielska-Białej?
- Musimy świadomie decydować, czy chcemy za pośrednictwem spółek komunalnych wydawać pieniądze na klub sportowy, bo to wpływa na koszty wody, ścieków i śmieci - wylicza poseł, który zaprezentuje dziś mapę wydatków publicznych w mieście.
więcej
2017-10-18
Nagroda dla bielskiej fabryki czekolady
W Teatrze Polskim odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Firma Roku 2017, którego celem już po raz ósmy było wyłonienie najlepszych firm z Podbeskidzia i uhonorowanie ich statuetką mitycznego Dedala. W Bielsku-Białej wygrała fabryka czekolady.
więcej
2017-10-18
Sześć ofert na przebudowę Dębowca
Sześć ofert wpłynęło w postępowaniu przetargowym na rozbudowę ul. Dębowiec i Skarpowej w Bielsku-Białej. Oferty cenowe wahają się od 4,8 do 5,7 mln zł. To pierwszy etap rozbudowy dróg, które łączą popularne tereny rekreacyjne w mieście.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Scep 2017-04-21 10:34
prezes: masz rację co do tego, że część urzędników wykonuje ciężką, niewdzięczną, mozolną i ... nikomu niepotrzebną pracę. Ale za to odpowiada najczęściej szczebel centralny wymyślający coraz idiotyczniejsze przepisy prawne. Idiotyzmów wychodzących od dołu jest o wiele mniej.
niezarejestrowany - ale jaja 2017-04-20 23:02
tak sie bawią chłopcy donalda
niezarejestrowany - pikpok 2017-04-20 22:00
@jacek. prokurator czeka w poczekalni na Nowogrodzkiej aż go prezes przyjmie i wyda polecenia
niezarejestrowany - Referendum 2017-04-20 21:57
Dojechać to TWarzystwo całkowicie! Dość rządów tej pseudo elity!
niezarejestrowany - jacek 2017-04-20 21:45
Gdzie jest prokurator???????
niezarejestrowany - podatnik 2017-04-20 21:42
Krywult oddać pieniądze do kasy i wont na urlop
niezarejestrowany - staszek 2017-04-20 18:45
Widocznie Pan prezydent nie potrafi organizować sobie pracy albo ma słabych zastępców którzy go nie potrafią zastąpić. To jest żałosne cala armia ludzi do pracy a biedny Prezydent nie ma czasu na urlop albo jeszcze chce sie na koniec nachlapać kasy z biednych naiwnych ludzi którzy wierzyli w jego uczciwość.
niezarejestrowany - minek 2017-04-20 17:41
no i gdzie jest prokurator.
niezarejestrowany - gość 2017-04-20 14:48
Teraz powinien wejść Pan prokurator i winnych pociągnąć do odpowiedzialności.
niezarejestrowany - prezes Ryszard Ochódzki 2017-04-20 13:27
@Scep - pomyśl jakie życie byłoby lepsze gdyby nie rozrastająca się biurokracja urzędnicza w tym kraju, działająca na takiej zasadzie żeby pokazać swoją ważność w społeczeństwie to wymyślają niekiedy oderwane od rzeczywistości przepisy tylko po to aby z tymi samymi przepisami walczyć, na zasadzie stwórzmy sobie jakiś problem i go zwalczajmy. A czy to będzie udolnie czy nie to już wyjdzie w trakcie. Przy okazji niektórym urzędnikom pod wpływem tego wszystkiego miesza się w głowie i zapominają kto jest dla kogo, myśląc że to petent jest dla urzędnika,a nie odwrotnie. I tak ta machina urzędnicza działa na każdym stopniu w każdym urzędzie publicznym.
niezarejestrowany - Konserwatywny Liberał 2017-04-20 12:17
Tylko ze UM nie działa na zasadach rynkowych. I tutaj jest różnica podstawowa. To jest monopol, aparat wyzysku,który utrzymujemy wszyscy. Dlatego nikt nie wyciaga konsekwencji premi przyznawanych z powietrza.
niezarejestrowany - Scep 2017-04-20 12:10
Pensje specjalistów w UM są niskie w porównaniu z tymi rynkowymi, więc pracodawca musi im to jakoś wynagradzać. Z kolei osoby na najniższych stanowiskach bez specjalistycznych kwalifikacji nie zarabiają kokosów. I to pisze osoba, która jest krytyczna wobec ratusza i biurokracji.
niezarejestrowany - lulek 2017-04-20 11:47
no i kto im cos powie.
niezarejestrowany - Karolina 2017-04-20 10:29
Najważniejsze że sprawozdanie jest na biurku prezydenta. Choć z drugiej strony wygląda to jakby przez kilka lat systematycznie działa
zorganizowana grupa motywująca sie wzajemnie której wyczyny wychodzą po audycie . A swoją drogą ciekawe kto ile skręcił publicznego grosza
niezarejestrowany - akurat 2017-04-20 10:00
za co konkretnie były nagrody tego nie wiem, więc nie oceniam, urząd to też zakład pracy i szefowie muszą mieć możliwości motywowania pracowników, a nic lepiej nie działa jak pieniądze, kontrola nie stwierdziła że były to wypłaty bez podstawy prawnej - wtedy kazaliby zwrócić, stwierdzili że nie było pism o przyznaniu nagrody osobno do każdego pracownika a tylko zbiorcza lista do wypłaty, no i wielkie halo... natomiast ekwiwalent dla prezydenta za urlop źle o nim świadczy, czemu nie chodzi na urlop - czy źle organizuje pracę, bo uważa że jest niezastąpiony?
niezarejestrowany - BBik 2017-04-20 07:05
@akurat - nie sądzę, aby ktokolwiek w "normalnej" pracy dostał premię za wypełnienie swoich zwykłych obowiązków, premie dostaję się za coś ekstra ...
Ukryty 2017-04-19 22:50
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - fuka muka 2017-04-19 22:39
W tym kraju NIGDY nie będzie normalnie ponieważ nie może tutaj być normalnie !!!!
niezarejestrowany - akurat 2017-04-19 22:38
księgowe dostały premię "bilansówkę", wielkie halo... czy nikt z komentujących nigdy nie dostął w swojej firmie premii? urzędnik to jakiś gorszy rodzaj pracownika? czy kodeks pracy zabrania dawania premii i nagród czy różnych dodatków urzędnikom? kontrolujący nie piszą że złamano przepisy kodeksu pracy, więc o co chodzi?
niezarejestrowany - Mariusz 2017-04-19 21:29
No i po co była ta kontrola żeby pogłaskać Jacka po główce i pogrozić paluszkiem że tak się nie robi?
Ktoś powinien za to beknąć i wszystkie niesłusznie przyznane premie zwrócić.
niezarejestrowany - marcin 2017-04-19 18:44
jechać z nim.marcin opałka
niezarejestrowany - Iras 2017-04-19 18:25
@Bogdan przypomni sobie ile zarabiala corka Rostowskiego jak jej zalatwil prace Sikorski....Zdjecie z panem prezydentem wyrazinie pokazuje co on na ta kontrole ....
niezarejestrowany - Huehue 2017-04-19 17:43
No i nic dziwnego. Sprawdźcie sobie ile zarabia księgowa w prywatnej firmie, a ile w UM i pomyślcie co się stanie jak wszystkie odejdą ze względu na płace. Szczekać to chętnie, ale pomyśleć to już boli :)
niezarejestrowany - bogdan 2017-04-19 17:19
Misiewicze i inni pisowcy już stoją w kolejce po swoje nagrody !
1234567 2017-04-19 17:09
Zabrac sie za nich i rozliczyc za debowiec dokladnie a miasto wyglada jak wies zaorana jak wyglada centrom ani wc a w straconce w odleglosci 500m 3 WC i to za jakie pieniadze ? dobry projektant wzial kase
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic