Przed laty w tym budynku była gospoda, a w pokojach gości podejmowały panie do towarzystwa. Nowy właściciel kamienicy nabył ją od PSS Społem i przystąpił do prac remontowych. Inwestor, do którego należy także Willa Laskowa w Cygańskim Lesie, chce naprzeciwko zamku uruchomić hotel z restauracją.

Spółka Paint Serwis od wielu lat działa w branży automotive. Jej zakłady mieszczą się na terenie Fiat Chrysler Automobiles w Tychach. W 2011 roku firma otrzymała pozwolenie na inwestycję w kamienicy przy ul. Wzgórze 7 w Bielsku-Białej. Zakres prac obejmuje kompleksową przebudowę obiektu wraz ze zmianą sposobu jego funkcjonowania na hotelowo-usługową.

Inwestor z nagrodami

 - Od niepamiętnych czasów budynek spełniał funkcję gospody. Na piętrze znajdowały się tzw. pokoje, w których przyjmowały panie do towarzystwa. Nie był on jednak dostępny dla każdego - wyjaśnia miłośnik historii miasta Jacek Zachara. Po wojnie w kamienicy przy ul. Wzgórze 7 działały kolejno karczmy Podhalanka, Słupska oraz Italia.

Właścicielem nieruchomości był do niedawna PSS Społem, która dziś zarządza m.in. domem handlowym „Klimczok”. To od tego przedsiębiorstwa kamienicę nabył obecny właściciel. Według informacji portalu, do Paint Serwis należy także Willa Laskowa w Cygańskim Lesie, którą spółka pieczołowicie zrewaloryzowała. Siedem lat temu została za to wyróżniona nagrodą w konkursie na najlepszą modernizację roku w kategorii obiekty zabytkowe, którą odebrała podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pod nadzorem konserwatora

Uzasadniając werdykt, jury konkursu podkreślało wtedy, że w toku kompleksowych prac restauracyjnych willi zbudowanej w latach 1888-1890 dla fabrykanta A. Erischa Mänhardta kierowano się ściśle zasadami zachowania wartości kulturowych modernizowanego obiektu. Zdaniem jury, na szczególną uwagę zasługiwała realizacja prac konserwacyjnych w obszarze drewnianych, dekoracyjnych szczytów dachu oraz obszernych werand drewnianych wyposażonych w stolarkę okienną.

Teraz inwestor pochodzący ze Szczecinka postanowił zainwestować kolejne miliony złotych w odrestaurowanie następnego bielskiego zabytku. Prace remontowe w centrum miasta wykonywane są pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Zakończone już zostały roboty związane z wykonaniem elewacji kamienicy. W ramach inwestycji budynek zyskał dodatkową kondygnację. Zgodnie z dokumentacją projektową, na dolnej kondygnacji kamienicy funkcjonować będzie restauracja.

Bartłomiej Kawalec