Tajemnice bielskiej fabryki guzików - foto


2017-05-19, 07:30  |  komentarzy (1)

Przed wojną w budynku przy obecnym placu Ratuszowym 5, gdzie znajduje się dziś Urząd Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej, była fabryka guzików. Czy przechodząc obok zabytkowych budowli zastanawiacie się czasem nad ich historią? - czytamy na stronie LOT Beskidy.

Zabytkowe kamienice kryją czasem naprawdę ciekawe historie. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku budynku przy placu Ratuszowym 5 w Bielsku-Białej. Dzisiaj znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego, wcześniej był bank, przed wojną fabryka tekstylna, a w latach 30. ub wieku na pierwszym piętrze siedzibę miała… fabryka guzików.

Fabrykę założył urodzony w Bielsku Walter Jan König. Młody Walter po napisaniu matury wyjechał na studia ekonomiczne do Wiednia, gdzie - będąc jeszcze studentem - opracował patent na wyrób przedmiotów z mączki celuloidowej, mączki rogowej i podobnych mas plastycznych. Swój patent zgłosił w roku 1925 w Niemczech, gdzie w 1927 roku jego wynalazek objęty został ochroną.

W czasach, gdy guziki wykonywane były z metalu, drewna, szkła i masy perłowej, wynalazek Königa był rewolucją. Opatentowana przez niego mieszanka na zawsze zmieniła rynek produkcji guzików, umożliwiając ich wyrób z masy przypominającej dzisiejsze sztuczne tworzywa. Po powrocie do Bielska König rozpoczął starania o utworzenie spółki. Jej siedzibą stało się pierwsze piętro budynku  przy placu Ratuszowym 2 (obecnie nr 5). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie LOT Beskidy.

bb

Foto: LOT Beskidy

Artykuł wyświetlono 5439 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-05-29
Nie będzie sekundników?
Dzięki zmianom przepisów wkrótce legalne będzie instalowanie wyświetlaczy odmierzających czas pozostały do zmiany świateł na skrzyżowaniach. Ale pomimo zmiany prawa, w Bielsku-Białej sekundników na ulicach raczej nie będzie. Dlaczego?
więcej
2017-05-29
Nawet pięć lat za kradzież prądu
Mieszkaniec budynku przy ul. Broniewskiego w Bielsku-Białej podłączył prowizoryczne kable do instalacji w klatce schodowej kamienicy i kradł w ten sposób prąd. Za kradzież energii elektrycznej może mu grozić kara nawet do pięciu lat więzienia.
więcej
2017-05-29
Atrakcyjne święto Bielska-Białej
W najbliższy weekend miasto Bielsko-Biała będzie obchodziło swoje święto. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji - od gali światowych przebojów przed ratuszem po koncerty zespołów Strachy Na Lachy oraz Pectus pod Dębowcem. Podajemy PROGRAM!
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Prawda 2017-05-19 12:06
Super, więcej takich historii proszę!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic