Tajemnice bielskiej fabryki guzików - foto


2017-05-19, 07:30  |  komentarzy (1)

Przed wojną w budynku przy obecnym placu Ratuszowym 5, gdzie znajduje się dziś Urząd Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej, była fabryka guzików. Czy przechodząc obok zabytkowych budowli zastanawiacie się czasem nad ich historią? - czytamy na stronie LOT Beskidy.

Zabytkowe kamienice kryją czasem naprawdę ciekawe historie. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku budynku przy placu Ratuszowym 5 w Bielsku-Białej. Dzisiaj znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego, wcześniej był bank, przed wojną fabryka tekstylna, a w latach 30. ub wieku na pierwszym piętrze siedzibę miała… fabryka guzików.

Fabrykę założył urodzony w Bielsku Walter Jan König. Młody Walter po napisaniu matury wyjechał na studia ekonomiczne do Wiednia, gdzie - będąc jeszcze studentem - opracował patent na wyrób przedmiotów z mączki celuloidowej, mączki rogowej i podobnych mas plastycznych. Swój patent zgłosił w roku 1925 w Niemczech, gdzie w 1927 roku jego wynalazek objęty został ochroną.

W czasach, gdy guziki wykonywane były z metalu, drewna, szkła i masy perłowej, wynalazek Königa był rewolucją. Opatentowana przez niego mieszanka na zawsze zmieniła rynek produkcji guzików, umożliwiając ich wyrób z masy przypominającej dzisiejsze sztuczne tworzywa. Po powrocie do Bielska König rozpoczął starania o utworzenie spółki. Jej siedzibą stało się pierwsze piętro budynku  przy placu Ratuszowym 2 (obecnie nr 5). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie LOT Beskidy.

bb

Foto: LOT Beskidy

Artykuł wyświetlono 5585 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-09-25
Spór o parking przy stadionie
Po wyburzeniu obecnej siedziby Komendy Miejskiej Policji powstanie parking dla użytkowników pobliskiej hali sportowej, stadionu, Domu Żołnierza oraz mieszkańców osiedla. Rozważanych jest pięć projektów. Będzie skromnie lub na bogato.
więcej
2017-09-25
Idzie zmiana pogody
Po fatalnej końcówce lata nadchodzi pogodna i sucha aura. Łowcy Burz Podbeskidzie prognozują, że na początku tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, który zapewni stabilną pogodę z dużą ilością słońca.
więcej
2017-09-25
Biskup pojechał na wieś - foto
Do wystrzegania się zazdrości i leczenia związanych z nią kompleksów wezwał bp Piotr Greger podczas mszy w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W tym czasie bp Roman Pindel wizytował parafię w Przecieszynie, skąd pochodzi premier Beata Szydło.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Prawda 2017-05-19 12:06
Super, więcej takich historii proszę!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic