Tajemnice bielskiej fabryki guzików - foto


2017-05-19, 07:30  |  komentarzy (1)

Przed wojną w budynku przy obecnym placu Ratuszowym 5, gdzie znajduje się dziś Urząd Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej, była fabryka guzików. Czy przechodząc obok zabytkowych budowli zastanawiacie się czasem nad ich historią? - czytamy na stronie LOT Beskidy.

Zabytkowe kamienice kryją czasem naprawdę ciekawe historie. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku budynku przy placu Ratuszowym 5 w Bielsku-Białej. Dzisiaj znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego, wcześniej był bank, przed wojną fabryka tekstylna, a w latach 30. ub wieku na pierwszym piętrze siedzibę miała… fabryka guzików.

Fabrykę założył urodzony w Bielsku Walter Jan König. Młody Walter po napisaniu matury wyjechał na studia ekonomiczne do Wiednia, gdzie - będąc jeszcze studentem - opracował patent na wyrób przedmiotów z mączki celuloidowej, mączki rogowej i podobnych mas plastycznych. Swój patent zgłosił w roku 1925 w Niemczech, gdzie w 1927 roku jego wynalazek objęty został ochroną.

W czasach, gdy guziki wykonywane były z metalu, drewna, szkła i masy perłowej, wynalazek Königa był rewolucją. Opatentowana przez niego mieszanka na zawsze zmieniła rynek produkcji guzików, umożliwiając ich wyrób z masy przypominającej dzisiejsze sztuczne tworzywa. Po powrocie do Bielska König rozpoczął starania o utworzenie spółki. Jej siedzibą stało się pierwsze piętro budynku  przy placu Ratuszowym 2 (obecnie nr 5). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie LOT Beskidy.

bb

Foto: LOT Beskidy

Artykuł wyświetlono 5543 razy


Galeria:


Najnowsze artykuły:
2017-07-23
Nasi dzielnicowi: Grzegorz Wolny
Dba o bezpieczeństwo mieszkańców w swoim rewirze, do niego należy się zwracać w razie potrzeby o pomoc. Ważne, aby każdy wiedział, jak się z nim skontaktować. Dziś rozpoczynamy prezentację bielskich dzielnicowych.
więcej
2017-07-23
Przewrócił się na rowerze
Na ul. Podhalańskiej w Porąbce doszło wczoraj do groźnego zdarzenia z udziałem kolarza. Mężczyzna, który przewrócił się na rowerze, miał zostać przetransportowany do szpitala drogą lotniczą, ale ostatecznie przylot śmigłowca LPR odwołano.
więcej
2017-07-23
Przesadziła z narkotykiem?
Podczas interwencji mieszkaniowej policjanci z komisariatu II wspólnie ze śledczymi z KMP w Bielsku-Białej odnaleźli znaczną ilość środków odurzających. Zatrzymano 22-letnią kobietę, której wcześniej pomocy udzieliła załoga karetka pogotowia.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Prawda 2017-05-19 12:06
Super, więcej takich historii proszę!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic