Dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku lokalne stowarzyszenie Niezależni.BB przyznaje tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia”. Laureata wybierze Kapituła złożona m.in. z byłych prezydentów Bielska-Białej i wojewodów bielskich.

Laureatem nagrody corocznie zostaje samorządowiec z terenu Podbeskidzia wyróżniający się w danym roku szczególnymi osiągnięciami lub obdarzony dużym autorytetem i szacunkiem w swoim środowisku. Wyboru  „Samorządowca Podbeskidzia” dokonuje niezależna Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą osoby z doświadczeniem publicznym, ale nie pełniące obecnie żadnych funkcji i nie zaangażowane politycznie.

Skład Kapituły Nagrody stanowią: b. wojewoda bielski i poseł OKP, mecenas Andrzej Sikora jako przewodniczący, b. wojewoda bielski i poseł Mirosław Styczeń, byli prezydenci Bielska-Białej Krzysztof Jonkisz i Zbigniew Leraczyk oraz b. starosta cieszyński Witold Dzierżawski.

Tegoroczna nagroda po raz pierwszy będzie nosiła nazwę „Samorządowiec Podbeskidzia - Nagroda im. Marty Garapich”. Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy samorządowej. W uznaniu jej zasług oraz całej drogi życiowej Kapituła przyznała jej w 2015 roku pierwszy honorowy tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia”. Po śmierci laureatki nagrody, Kapituła Nagrody postanowiła od 2017 roku nadać nagrodzie imię Marty Garapich.

Kapituła dokona w tym roku wyboru laureata spośród osób nominowanych przez członków Kapituły i stowarzyszenie Niezależni.BB. Nazwisko laureata poznamy dopiero na uroczystej gali 2 czerwca o godz. 17 w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Wręczenia nagrody dokona gość honorowy uroczystości, poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz M. Ujazdowski.

W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem europosła Ujazdowskiego, burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, dr. Janusza Okrzesika - przewodniczącego rady programowej Niezależnych.BB oraz dr. Adama Żabki z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, eksperta w dziedzinie finansów samorządowych. Temat panelu to „Jakich zmian potrzebuje samorząd?”.

Nasz portal objął patronat medialny nad uroczystością. Na naszych łamach zaprezentujemy sylwetki nominowanych do nagrody. Organizatorzy informują, że wszyscy zainteresowani udziałem w spotkaniu i dyskusji, którzy nie otrzymali zaproszenia, mogą zgłosić chęć uczestnictwa na adres: stowarzyszenie@niezalezni-bb.pl.

bb

Na zdjęciu: sadzenie Dębu Wolności w Parku Mickiewicza - czerwiec 2014. Fot. Piotr Bieniecki