Powrót trującego barszczu


2017-06-14, 07:00  |  komentarzy (8)

Druga dekada czerwca to okres kwitnienia barszczu Sosnowskiego. Dotknięcie, a nawet zbliżenie się do rośliny grozi poważnymi oparzeniami. Niestety, ten owiany złą sławą chwast występuje także w naszym regionie. W bielskim ratuszu uspokajają, ale tak naprawdę do czasu pojawienia się kwiatostanu, gdy roślina ma około półtora metra wysokości, niezmiernie trudno jest określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

O trującym barszczu napisała do naszej redakcji zaniepokojona Czytelniczka. Autorka listu alarmuje, że duże skupiska tej rośliny pojawiły się w gminie Jasienica, graniczącej od zachodu z Bielskiem-Białą.

Ból nie do wytrzymania

„Barszcz rośnie przy drodze przy Dworze Świętoszówka, przy ul. Winnica w Bielowicku i przy ul. Bielskiej w Bielowicku - poinformowała Czytelniczka. - Ja tej rośliny nawet nie dotknęłam, a poparzyłam ręce (jest to ból nie do wytrzymania). Tam chodzą małe dzieci. Na polach rolnych w Bielowicku jest tej rośliny pełno. Pomocy!!!”.

Nasza Czytelniczka kończy refleksją, że władze Jasienicy bagatelizują problem, reagując na zagrożenie nie dość energicznie.

O ustosunkowanie się do tych zarzutów poprosiliśmy Urząd Gminy w Jasienicy. Okazuje się, że sprawa jest znana tamtejszym urzędnikom. Zapewniają, że w walce z ekspansją chwastu nie pomijają żadnego sposobu. - Nie jest tajemnicą, że na terenie Jasienicy są obszary nasilonego występowania tej rośliny - przyznaje Andrzej Świerkot, kierownik referatu ochrony gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Jasienicy.

Skupiska na gruntach prywatnych

Urzędnik wyjaśnia, że kiedy niebezpieczny chwast występuje na gruntach gminnych, sprawa jest prosta i jego likwidacją zajmują się służby gminne. - Jeśli jednak ogniska rośliny występują na terenach prywatnych, urząd występuje do właściciela z korespondencją, wskazując na konieczność przeciwdziałania jej rozprzestrzenianiu się - zaznacza Andrzej Świerkot.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że wskazane przez Czytelniczkę skupiska barszczu znajdują się na gruntach prywatnych i pasach drogi powiatowej. - W tym przypadku korespondencję skierujemy do Zarządu Dróg Powiatowych w Wapienicy, który jest administratorem terenu - zapowiada urzędnik.

Jasieniccy urzędnicy zastanawiają się nad możliwością prawnego zobligowania właścicieli nieruchomości do zwalczania barszczu na swoich posesjach. Uchwała Rady Gminy w tej sprawie miałyby wynikać z przepisów ustawy O utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Próby wprowadzenia takich regulacji były już podejmowane przez inne gminy w województwie śląskim. - Na przeszkodzie stawały jednak zastrzeżenia wojewody - przyznaje Andrzej Świerkot.

Ściąć, wykopać, spalić

Nasz rozmówca przypomina, że Urząd Gminy w Jasienicy co roku prowadzi akcję informacyjną, podpowiadając mieszkańcom, jak radzić sobie z chwastem. - Najlepszym sposobem jest metoda mechaniczna, czyli ściąć, wykopać i, po wyschnięciu, spalić - uważa urzędnik.

Wydaje się, że problem, na który zwróciła uwagę Czytelniczka na razie nie dotyczy Bielska-Białej. - Na terenie naszej gminy nie stwierdzono w ostatnim czasie przypadków występowania barszczu Sosnowskiego - uspokaja Przemysław Kamiński, wiceprezydent Bielska-Białej. - Niemniej jednak urzędnicy każdorazowo sprawdzają zgłoszenia mieszkańców dotyczące podejrzenia występowania tej rośliny - podkreśla przedstawiciel bielskiego Ratusza.

Przemysław Kamiński zauważa, że barszcz Sosnowskiego mylony jest często ze zwykłym barszczem lub arcydzięglem. - Niestety, do czasu pojawienia się kwiatostanu, gdy roślina ma około półtora metra wysokości, niezmiernie trudno jest określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia - dodaje urzędnik.

Maciej Chrobak

Na zdjęciach: zlikwidowane ognisko barszczu Sosnowskiego przy Dworze Świętoszówka.

Artykuł wyświetlono 9745 razy


Galeria:Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Słoneczny 2017-06-16 04:37
Ten chwast nie powraca, a migruje z wiatrem. Jego "pierwotnym" siedliskiem są wzgórza Grodźca ( d.instytut PAN) i zgodnie z tamtejszą różą wiatrów , rozsiewa się w kierunku płn.-wsch. a więc nie na BB, raczej na Czechowice. Jego utylizacja jest kosztowna i nie podoła temu jedna gmina.
niezarejestrowany - oli 2017-06-15 12:18
Działka przy wjeździe na hale na karbowej...taka mala ogrodzona plotem obok restajracji od strony dolnej stacji dębowca...zawsze 2-2,5 metrowe kolosy pod okiem urzedu i wlodarzy...
niezarejestrowany - Teo 2017-06-15 00:21
Proponuję sprawdzić w tym miejscu: 49.829777, 19.084848 (podpowiadam: Google Maps)

Piękny,okazały. I z każdym rokiem większy.
niezarejestrowany - Bialanin 2017-06-14 18:11
@bch, pokrzywy zostaw w spokoju, bo nie ma ich gdzie nazbierać na sok. Resztę możesz wyciąć.
niezarejestrowany - pepek swiata 2017-06-14 14:51
Przemysław "znafca" Kamiński... skoda, ze nie zna sie na przepusach, które mówią, ze nie można być sedzią we włąsnej sprawie;)
niezarejestrowany - bch 2017-06-14 14:07
Barszcz rośnie non stop co roku na polach na wysokości Grodźca - widać duże rejony zarośnięte tym chwastem jadąc ekspresówką do Cieszyna. Rósł też przy polnej drodze łączącej kościół w Grodźcu z zamkiem. A co do nakazu niszczenia - przydał by się taki, tylko obowiązujący w większym zakresie, nie tylko barszczu, ale też ostów, pokrzyw i innych uciążliwych chwastów. Wtedy sąsiadujący z takimi ugorami ludzie nie lali by tyle chemii, żeby się tego dziadostwa pozbyć ze swoich działek...
niezarejestrowany - gość 2017-06-14 11:09
Ten gąszcz przepisów urzędniczych.... Bardziej trudny do zwalczenia niż gąszcz tego "Barszczu"...
niezarejestrowany - tak myślę 2017-06-14 10:02
Na zdjęciu widać,że nie zlikwidowano ognisko barszczu Sosnowskiego przy Dworze Świętoszówka,lecz niedbale go przycięto.
Trzeba przecież ''Ściąć, wykopać, spalić''
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic