Nadciąga rewolucja śmieciowa


2017-06-19, 09:30  |  komentarzy (53)

Zmiany będą rewolucyjne. Od 1 lipca 2018 roku bielszczanie będą sortować śmieci z podziałem na pięć frakcji. Uchwałą w tej sprawie zajmie się Rada Miejska na jutrzejszej sesji. Nie wiadomo jeszcze, ile zapłacimy za odbiór śmieci według nowych zasad. Stawki na pewno wzrosną.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska, nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów wejdą w życie 1 lipca br., ale w przypadku naszego miasta zmian w sposobie segregacji nie będzie do czasu wygaśnięcia umowy z obecnym obiorcą odpadów, czyli do połowy 2018 roku. Ze względu na konieczność przygotowania procedury przetargowej uwzględniającej nowe zasady gospodarowania odpadami konieczne jest przyjęcie m.in. nowego „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska-Białej”.

Jak czytamy w projekcie uchwały, od 1 lipca 2018 roku odpady będą dzielić się na frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, popiół oraz odpady biodegradowalne (za wyjątkiem zielonych). W zabudowie wielorodzinnej (wspólna altana śmieciowa) odbiór odpadów odbywał się będzie cztery razy w miesiącu - w przypadku papieru i szkła, osiem razy w miesiącu dla metali i tworzyw sztucznych oraz dwa razy na tydzień w przypadku odpadów biodegradowalnych i zmieszanych. W domach jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej śmieci odbierane będą raz w miesiącu (papier, szkoło, metale i tworzywa sztuczne) oraz co dwa tygodnie (odpady biodegradowalne i zmieszane).

Nie wiadomo jeszcze, ile zapłacimy za odbiór śmieci według nowych zasad. Na lutowej sesji Rady Miejskiej prezydent Jacek Krywult zapowiedział poważny wzrost cen. Obecnie system gospodarki odpadami w Bielsku-Białej jest deficytowy. Tegoroczną dziurę budżetową w wysokości 6 mln zł uda się załatać nadwyżką wpływów z lat ubiegłych.

bak

Artykuł wyświetlono 13450 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
Komentarze:


  

Grażyna 2017-06-20 16:33
Taka segregacja już była i ją zlikwidowano. Trzeba będzie po raz kolejny przebudowywać przydomowe śmietniki!
niezarejestrowany - xmen 2017-06-20 13:54
Chyba coś jest nie tak !? Im bardziej mamy segregować to czemu mamy płacić więcej ? Nie rozumiem tego i tej całej ekipie w Ratuszu powiem za ponad rok dziękuje ( PO + PiS + Krywult )
niezarejestrowany - pikawa 2017-06-20 11:18
Stary art ale warto,

"Recykling w rękach mafii. Bertold Kittel odkrył śmieciową szarą strefę, korupcję w CBA i bezradność państwa"
niezarejestrowany - xyz 2017-06-20 08:17
Problem w tym, że to ani wymysł naszych lokalsów, ani ministra. Tylko dyrektywa unijna sprzed kilku lat. Ma być określony % segregowanych odpadów i każdego roku jest on większy. Koszty zapewne wzrosną dlatego, że firma obsługująca system będzie mieć więcej pracy - przejazdów. Natomiast jednak powinien być większy zwrot za te surowce, już posegregowane.
niezarejestrowany - Bielszczanka 2017-06-20 07:56
Czytajcie ze zrozumieniem - oto kto jest winny takiej sytuacji: "Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska..." to nie jest pomysł lokalnych władz a PISowskie rozporządzenie
niezarejestrowany - Strzelec 2017-06-19 23:56
Tutaj nie chodzi o problem segregacji odpadów tylko o złodziejskie okradanie mieszkańców.
tomekz 2017-06-19 22:50
Nie dość, że trzeba dzielić na 5 frakcji, to jeszcze będzie drożej? Władze dobrze się czują?
niezarejestrowany - Maja 2017-06-19 22:08
Placę podwojoną stawkę za śmieci na osiedlu Kopernika, nie wiem dlaczego mam sortować, jak i tak smieciarki wszystko potem ładują na JEDNĄ KUPĘ! Nie werzycie to sprawdzcie. Chodzi o to, że chcieli nam podnieśc opłaty i to zrobili.
niezarejestrowany - Iras 2017-06-19 21:39
A ja sie wymelduje i wszystko , tak jak to zrobili sasiedzi ....
vilgefortz 2017-06-19 21:15
Eko wtór z Bystrej zarabia miliony na skupie surowców a miasto dostaje posegregowane i jeszcze płacimy za to haracz! To jak to jest? Może by tak poprosić ta firmę żeby pokazała jak się robi biznes na śmieciach. Tam gdzie urzędnicy wsadzają swoje łapy tam zawsze będzie deficyt. Prywatny biznes jakoś potrafi robić kasę na śmieciach.
niezarejestrowany - Gość. 2017-06-19 20:40
To jak to jest? Teraz śmieci są sortowane przez firmę i płacimy wcale nie mało za odbiór śmieci. Potem będziemy my sortować za firmę i jeszcze mamy drożej płacić? Chyba komuś na głowę coś upadło.
niezarejestrowany - Tomek 2017-06-19 19:23
U nas na osiedlu stały dzwony do segregacji to się chamstwo z SBI zjeżdżało i je zapychało.
niezarejestrowany - Jan 2017-06-19 18:53
No...i SMART miasto. Smart bardzo.
niezarejestrowany - Gerwazy 2017-06-19 17:35
Jest to sposób na zwiększenie budżetu miasta. Jest to decyzja administracyjna. Nikt was się nie będzie pytał, czy będziecie segregować i płacić. Nie będziecie segregować zapłacicie 2 razy więcej.
@ffff To może napiszesz, gdzie to mamy wywozić.
niezarejestrowany - Mareczek 2017-06-19 17:30
U nas też jest.
Tylko śmietankę spijają uprzywilejowani, mieszkańcy muszą dopłacać do interesu!
niezarejestrowany - Gość 2017-06-19 17:05
Wszędzie na świecie śmieci są dochodowym interesem poza Polską. Dymac naiwnych Polaków
niezarejestrowany - Mareczek 2017-06-19 17:02
Nie przepadam za Niemcami, ale trzeba przyznać, że w niektórych kwestiach warto ich naśladować.
U nas myślą tylko o wydojeniu mieszkańców, zarabiają na surowcach, każą wykonywać robotę, którą powinna wielce zautomatyzowana sortownia zrobić i jeszcze doją po kieszeniach.
Zaraz każą jeszcze samemu przywozić na wysypisko.
Figę! Ludzie na to nie pójdą.
niezarejestrowany - Oliwer 2017-06-19 15:33
Pomysł na biznes po polsku: skasować 100 baniek na budowę pseudo-nowoczesnej sortowni, a potem zmuszać ludzi opłatami do ręcznego sortowania.
niezarejestrowany - wowak 2017-06-19 15:26
Kpina!!!!! ile ZGO kasuje na recyklingu? odbiór śmieci powienien być za darmo jeśli segregujesz, jeżeli nie, wtedy płacisz. nie dajmy sie znowu oszykać bandzie KWW JK i PO... chociaż Pis, pewnie też zagłosuje reka w rękę z nmi. w "kluczowcyh " dla ustrymania status qwo głosowaniach Oni wszyscy w niczym sie nie rożnią. w tej radzie jedynie P. Zarębska nosi spodnie
niezarejestrowany - olo 2017-06-19 15:22
Do: Taka Zwyczajna, przecież szkło jest suche to ląduje w suchych, proste. Tak było do pewnego czasu, ale ktoś poczuł piniądz że można zarabiać dwa razy na tym samym to niech ludzie segregują, najpierw na mokre i suche, potem doszło jeszcze osobno szkło a teraz najlepiej dla nich aby 5 i może nawet więcej pojemników do segregacji wprowadzić. Komu przeszkadzał stary system ? było przecież taniej i dzwonki na osiedlach stały, kto chciał to segregował.
niezarejestrowany - OLO 2017-06-19 15:07
Oczywiście mogę dzielić śmieci nawet na 10 kubłów ale nie będę płacił za ich wywóz, ni wuja. A jak wejdzie to o czym piszą to na pewno wszystkie śmieci będą lądować do jednego kubła, obiecuję !
niezarejestrowany - olka 2017-06-19 15:06
Segregacja śmieci, nawet na 5 pojemników nie jest problemem. W domu wystarczy mieć 2 pojemniki, a papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal można wynosić codziennie przy okazji wyjścia z domu. Przecież niekoniecznie w pojemniku. Pod warunkiem, że zarząd na tyle się postara, że nie trzeba będzie szukać odpowiedniego pojemnika przez pół osiedla. Dyskusyjna jest natomiast kwestia podejścia do kosztów. Nie jestem germanofilem, ale przyznaję, że w Niemczech już dawno udało się tę sprawę załatwić. Odpady segregowane odbierane są za darmo. W mieszkaniu są tylko 2 pojemniki na odpady biodegradowalne i mieszane, a tych drugich w przypadku segregacji jest naprawdę niewielka ilość. U nas zachętą do segregowania ma być podniesienie kosztów odbioru śmieci? To przecież paranoja! Ja i znajome mi osoby będą segregować (mamy na względzie nasze dzieci i wnuki, którym nie chcemy pozostawiać po sobie gigantycznych śmietników) ale jak widać, nie wszystkim się to uśmiecha. I może z ich punktu widzenia jest to w jakis sposób zrozumiałe.
niezarejestrowany - Taka zwyczajna 2017-06-19 14:51
Teraz macie trzy rodzaje śmieci,a i tak nie umiecie segregować. Przykład? Rozbite szkło w suchych,kompoty sprzed 10-ciu lat w szkle,umywalka w szkle...To jest segregacja!!! Płaćcie 5 razy więcej,albo sami zawieźcie surowce wtórne i sprzedajcie! Jak się Wam zdaje że to takie wielkie pieniądze, surowce muszą być posortowane bo nikt nie kupi brudnych woreczków po jarzynach...
niezarejestrowany - Się pytam?? 2017-06-19 14:27
Niech sobie te urzędasy wsadzą te śmieci głęboko w D. Po co istnieje sortownia?? Mam malutką kuchnie w bloku i mam zmieścić 5 wiader? Pogięło ich??
niezarejestrowany - to ja 2017-06-19 14:15
Na zachodzie dobrze posegregowane śmieci są odbierane za darmo, bo to są pieniądze.Firmy odbierają odpady zielone rowniez za friko i dostarczają lub udostępniają ziemię kompostową. Resztę sprzedają i mają zysk. A u nas ukradną nasze śmieci za nasze pieniądze.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic