Dzięki pomysłowi obdarowania Toma Hanksa maluchem nasze miasto ponownie jest na ustach całego świata. Ale zaprezentowanie prezentu nie kończy całego przedsięwzięcia. Odrestaurowany fiat wkrótce wyruszy w podróż po kraju, a dopiero jesienią zostanie przetransportowany do USA. To wtedy Monika Jaskólska ustali szczegóły wizyty amerykańskiego aktora w Bielsku-Białej.

Wszystko zaczęło się od żartów Toma Hanksa, który jesienią ub. roku w mediach społecznościowych publikował zdjęcia z fiatami 126p. Wtedy na pomysł podarowania malucha amerykańskiemu aktorowi wpadła Monika Jaskólska. Bielszczanka zimą po kilku tygodniach poszukiwań znalazła odpowiedni egzemplarz samochodu z 1974 roku. Po przywiezieniu go do naszego miasta trafił w ręce specjalistów z BB Oldtimer Garage, którzy zadbali o jego kompleksową renowację. Następnie przeszedł gruntowną metamorfozę w Carlex Design.

Dlaczego biały?

W niedzielę tłumy bielszczan zebrały się przed Gemini Park by wziąć udział w wydarzeniu, które ponownie relacjonują media w najdalszych zakątkach świata. Zaprezentowanie pojazdu pod żadnym pozorem nie kończy jednak całego przedsięwzięcia. - Teraz dwa miesiące będę nim jeździć po Polsce. Najpierw jedziemy nad morze, a potem w góry - mówiła po prezentacji malucha dla Toma Hanksa pomysłodawczyni akcji. 

Monika Jaskólska zdradza, że pierwszym przystankiem w podróży fiatem 126p po kraju będzie Ustka. Kolejne miejsca, które odwiedzi prezent dla aktora będą wkrótce szczegółowo ustalane. Bielszczanka otrzymuje dużo pytań dlaczego maluch pomalowany został na biało. - Powody są dwa. To właśnie auto w 1974 roku wyjechało z fabryki w Bielsku-Białej w kolorze białym. Dlatego wróciliśmy do jego prawdziwego koloru , który… kojarzy się również z nazwą miasta - tłumaczy. Skąd pomysł na jaskrawy odcień tapicerki? - Logo miasta było powodem wyboru takiej kolorystyki - dodaje.

Przyciski z maszyny do pisania

Nowy pojazd przygotowany dla Amerykanina otrzymał w środku skórzaną tapicerkę. Drążek do zmiany biegów zdobi logo Bielska-Białej, a poszczególne elementy wyposażenia oddają jego oryginalny charakter. Nie brakuje jednak autorskich pomysłów bielszczanki. I tak, przyciski na desce rozdzielczej wykonane są z… elementów maszyny do pisania. - Tom kolekcjonuje i kocha stare maszyny - śpieszy z wyjaśnieniami Pani Monika.

Do uroczystego przekazania kluczyków do fiata 126p dojdzie jesienią. - Na przełomie września i października polecimy z nim do Los Angeles - mówi bielszczanka, która z menadżerami aktora ustalać będzie dokładną datę wizyty. Organizatorka ma nadzieję, że na jej przylot będzie czekała amerykańska Polonia. Monika Jaskólska już teraz zapowiada, że po jej wizycie w Stanach Zjednoczonych, gwiazda światowego kina na pewno pojawi się w Bielsku-Białej. - Ustalimy szczegóły jak będę w USA - zdradza.

* * *

Tom Hanks nie mógł pojawić się na niedzielnej prezentacji samochodu, bo jak powiedział na nagranym filmie bierze udział w zdjęciach realizowanych w Nowym Jorku. Aktor podziękował za imprezę urodzinową (9 lipca świętował 61. urodziny) i prezent oraz zapewnił, że nie może się doczekać, kiedy poprowadzi malucha przygotowanego właśnie dla niego. - Obiecuję, że będę o niego dbał. Jestem szczęśliwym człowiekiem - dodał Amerykanin, który łamaną polszczyzną... wypowiedział nazwę Bielska-Białej.

Foto: Gemini Park

Bartłomiej Kawalec