Bitwa o strzelnicę


2017-09-11, 07:00  |  komentarzy (32)

Zespół opiniujący projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego odrzucił koncepcję rewitalizacji strzelnicy na Błoniach. Uzasadniając swoją decyzję, komisja pod przewodnictwem szefa Rady Miejskiej podała, że teren należy do resortu Obrony Narodowej, a więc jest z natury rzeczy zamknięty dla cywilów. Ale w centrum miasta lada moment rozpocznie działalność strzelnica komercyjna. Pytanie brzmi: ile strzelnic potrzebnych jest Bielsku-Białej?

Po kilku tygodniach weryfikacji projektów zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego wiadomo już, że gęstego sita wymagań nie przeszedł m.in. projekt rewitalizacji strzelnicy miejskiej na Błoniach. Komisja weryfikująca, której pracami kieruje przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Klimaszewski, twierdzi, że obiekt należy do resortu Obrony Narodowej. Teren wojskowy z natury rzeczy jest zamknięty dla cywilów.

Poseł chwali pomysł

 - Wydając opinię negatywną, zespół zwrócił uwagę na fakt, iż jest to teren zamknięty resortu Obrony Narodowej na podstawie decyzji nr 38/MON/ z 10.02.2017 roku - czytamy w uzasadnieniu decyzji komisji.

Z wnioskami zespołu polemizuje jednak autor koncepcji Dawid Rudnicki, który zwraca uwagę, że gdyby teren faktycznie należał do wojska, to wzorem innych obiektów MON na terenie miasta byłby odgrodzony i strzeżony. A tak nie jest. - Poza tym mieliśmy wizję w terenie z geodetą i nie mamy żadnych wątpliwości, że działki na których znajduje się strzelnica są miejskie. Liczymy na to, że po naszym odwołaniu komisja dochowa wszelkich starań, by sprawdzić aktualny stan prawny działek - podkreśla pomysłodawca.

Koncepcję rewitalizacji strzelnicy miejskiej popiera poseł Stanisław Pięta, który od wakacji współorganizuje bezpłatne kursy strzelectwa sportowego w Bielsku-Białej oraz w Żywcu. Parlamentarzysta nie dostrzega żadnych przeszkód formalnych, by miasto zrewitalizowało zapomniany obiekt na Błoniach. - Dawną strzelnicę myśliwską trzeba praktycznie wybudować od nowa. To świetny pomysł, bo taki otwarty obiekt w Bielsku-Białej jest potrzebny - tłumaczy nasz rozmówca.

Strzelnica w centrum miasta

W najbliższych tygodniach powinien dobiec końca remont strzelnicy działającej na terenie 18. batalionu desantowo-szturmowego. Bielski parlamentarzysta PiS nie wyklucza, że po oddaniu obiektu do użytku będzie on dostępny dla cywili. - Wtedy będzie można rozpocząć procedurę formalną i nawiązać współpracę z MON, by mieszkańcy mogli korzystać ze strzelnicy - podpowiada poseł Pięta.

Według informacji portalu, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń dla strzelnicy w budynkach pofabrycznych przy ul. 1 Maja. - W tym przypadku wejście na strzelnicę będzie płatne, a z obiektu wojskowego będzie można korzystać - jeśli w ogóle - tylko wtedy, gdy nie jest użytkowany przez żołnierzy. Natomiast ja chcę, by strzelnica była bezpłatnie dostępna dla każdego - kończy Dawid Rudnicki, który odwołał się od decyzji zespołu weryfikującego i na dzisiejsze popołudnie zapowiedział konferencję przed budynkiem ratusza.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 6085 razy


Galeria:


Strzelnica w Żorach
Najnowsze artykuły:
2017-09-19
Pierwsza bielska stacja dla „elektryków”
Wkrótce w Bielsku-Białej uruchomiona zostanie pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenie należące do spółki Greenway Poland stanie na parkingu Gemini Park. Do końca roku z możliwości ładowania pojazdów będzie można skorzystać bezpłatnie.
więcej
2017-09-19
Niewykorzystana szansa doliny Krzywej
Tereny w Lipniku Górnym mogłyby stać się turystyczną atrakcją miasta. Najpierw należy je jednak odpowiednio zagospodarować. Trasa w dolinie potoku Krzywa pogodziła interesy spacerowiczów, rowerzystów i narciarzy. Ale projekt został odrzucony.
więcej
2017-09-19
Sensacyjne odkrycie na budowie - foto
Dwa fragmenty murów z XIX oraz XVII lub XVIII wieku odkryto przy przebudowie bielskiej ul. Stojałowskiego. Natrafiono na nie w rejonie budynku nr 10, gdzie rzeka Niwka wpada do Białej. Teraz na ważne pytania powinni odpowiedzieć archeolodzy.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Podatnik 2017-09-17 18:37
Społeczeństwo jest już na tyle wyedukowane , że wie , że nie ma nic " za darmo " , A pod hasłem " za darmo " - korzystają wybrańcy - a koszty pokrywają Podatnicy
niezarejestrowany - voy 2017-09-12 15:09
co za bzdura, w mieście nie ma kasy na założenie i utrzymanie parków/terenów zielonych, które z całą pewnością użytkowane byłyby przez znacznie większą liczbę obywateli/mieszkańców tego miasta, niż strzelnica. Niedługo starsi ludzie i rodzice z małymi dziećmi z bielskich osiedli będą mogli chodzić na spacery we wspaniałych centrach handlowych. Zamiast tego proponuję, aby tą kasę przeznaczyć na rewitalizację/odnowienie/założenie parku na terenie od C.H. Gemini do wysokości byłych zakładów KREPOL wzdłuż rzeki Białki, łącznie ze zrobieniem stylowej kładki dla pieszych i rowerów nad potokiem Straconka - teren wspaniały do takiego założenia
niezarejestrowany - JAVA 2017-09-12 13:08
Czytelnicy nie mają konkretnej informacji WHO IS WHO w tej paramilitarnej układance. Czy poseł Pięta z ramienia MON dostał awans i pełni funkcję komendanta bielskiej gwardii strzelców ? Jaką funkcję w WOT pełni radny M.Rodak ? Widać,że obaj panowie w dzieciństwie nie bawili się ołowianymi żołnierzykami i szeregach WP też służby nie odbyli. Z tego powodu tęskno im do wojaczki bo dzielnego wojaka Szwejka warto naśladować. Niegdyś mówiono: < nie matura lecz chęć szczera.......> A co się mówi obecnie ???
niezarejestrowany - Strzelec z Białej 2017-09-12 12:50
Strzelnica w Bielsku-Białej powinna powstać, kto to torpeduje, jest szkodnikiem i antypolakiem.
niezarejestrowany - adamp26 2017-09-12 12:18
Bo kasa potrzebna na " strzelców " i strzelnice
niezarejestrowany - jan 2017-09-12 10:28
Poseł nie wyklucza, że wojskowa strzelnica będzie dostępna dla cywila? Ten człowiek nie wie o czym mówi, nie zna realiów albo rżnie głupa. Żadna strzelnica wojskowa nie jest dostępna dla cywilów, chyba, że rok wcześniej jakieś cywilne stowarzyszenie złoży odpowiedni wniosek, który może być przyjęty lub nie.
niezarejestrowany - BBO - budżet bardzo obywatelski 2017-09-12 10:27
W ramach budżetu obywatelskiego przede wszystkim powinno się tego tzw. "posła" przemieścić, jak najdalej od miasta, aby więcej wstydu mu nie przynosił.
niezarejestrowany - JAVA 2017-09-12 09:10
Strzelnica na Błoniach ależ tak .To niezły pomysł ... w tej materii wyborowy strzelec S.Pięta powinien zawrzeć sojuszniczy pakt z główno dowodzącym generałem Operacji Południe i wspólnymi siłami utworzą na Błoniach strefę militarną. Powstanie idealne miejsce dla strzelnicy dla poligonu WOT i dla kolekcjonerów militariów. Takie 3 w 1
niezarejestrowany - aner 2017-09-12 08:03
strzelnice powinny być oddalone o kilka km od zabudowań, tak samo jak lotniska - ze względu na hałas i bezpieczeństwo
niezarejestrowany - OfiaraMentora. 2017-09-11 22:06
Powinna być strzelnica miejska, bezpłatna i nawet z gratisami-nagrodami ucząca jak poskładać/wyczyścić broń.Wtedy może co któryś będzie bronił tego kraju przed "obcymi" (bo dla wielu to będą "nasi") niestety.
A na dziś-wojska nie ma, strzelać uczą w grupach przestępczych kierowanych przez mafię (sorki-policję i nie piszę tu o "patrolowcach"). Jak co do czego, na kolana i płacz bo przecież bandyta czy żołnierz "stamtąd" też człowiek-może się wzruszy :).
niezarejestrowany - major 2017-09-11 19:46
@kapral piszesz o drugiej strzelnicy w tym miejscu ktorej remont jest na ukonczeniu.
niezarejestrowany - kapral 2017-09-11 18:04
Kilka lat wcześniej chyba Wyborcza i Beskidzka 24 (2014r) pisały o tym miejscu. Teren wojskowy. Strzelnica, magazyny i parkingi ogrodzone. Teren nieogrodzony obejmuje nawet ścieżkę z parkingu do dolnego wejścia na plac zabaw. Wtedy pisano, że w planach jest duża inwestycja - profesjonalna strzelnica i poligon ćwiczeń dla hamerów. Informacje w artykułach potwierdzane w instytucji wojskowej w Krakowie. Reszta jest niewiadomą. MON chce strzelnic w każdym powiecie.
niezarejestrowany - stefan 2017-09-11 16:01
zapisy w Toruniu u ojca dyrektora
niezarejestrowany - wyborca 2017-09-11 15:08
Nie znajduję żadnego usprawiedliwienia dla ludzi którzy głosowali na Piętę !!!
niezarejestrowany - Jan 2017-09-11 13:08
Wyjazd na strzelnicę odbędzie się 16 i 17 września. Całodniowe szkolenie. Organizatorzy dzwonią na podane numery telefonów. Pod nr .tel. 728 712 305 informacja.
niezarejestrowany - Zapisany na kurs u Posła Pięty 2017-09-11 12:54
Do tej pory nie odbył się żaden bezpłatny kurs strzelania, o którym mowa. Poseł Pięta zebrał tylko chętnych, zrobił wokół sprawy szum, a informacji o kursie nie ma. Osoby, które miał do czynienia z bronią wiedzą, że potrzebny jest instruktaż, broń i naboje, nie wierze, że to będzie darmowe. Popieram każdą inicjatywę rozwoju naszego miasta oraz budowę miejsc rekreacyjnych i szkoleniowych, ale nie lubię ściemy.
niezarejestrowany - Józef 2017-09-11 12:49
Moim zdaniem Pięta ma rację. Pomysł budowy strzelnicy jest apolityczny. Nie głosowałem na p.Piętę ale uważam, że wykonuje dobrą robotę.
niezarejestrowany - xionc 2017-09-11 12:36
Pięta powinien urządzić strzelnicę do strzelana z gumy w czoło - dla wszystkich swoich wyborców wstęp bezpłatny i obowiązkowy.
man 2017-09-11 11:51
Ciekawy pomysł z tym przywróceniem Strzelnicy na Błoniach. Tym bardziej, że nie ma w BB miejsca gdzie można by legalnie postrzelać. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to chyba ktoś nie kojarzy gdzie była ta strzelnica ? Przecież ona jest w lesie. Oddalona od ogrodzonego terenu na Błoniach. Dzięki temu właśnie jest bezpiecznie
niezarejestrowany - czytelnik 2017-09-11 10:33
Może Pięta urządzi strzelnicę we własnym mieszkaniu. Od lat mieszkańcy protestowali przeciwko działalności strzeleckiej. Huk wystrzałów przez cały dzień nie należy do przyjemnych.
niezarejestrowany - Scep 2017-09-11 09:26
Strzelnice otwarte powstają tam, gdzie nie ma ryzyka zbłąkania się przypadkowych ludzi i gdzie tereny rekreacyjne, mieszkaniowe i drogi są odizolowane od strzelnicy chociażby wałem lub murami. Strzelnica na Błoniach przy takim ruchu pieszych, rowerzystów i gęstej zabudowie to na dzień dzisiejszy pomysł niepoważny. Chyba ktoś mentalnie został w czasach PRL, kiedy to sytuacja wyglądała tam zupełnie odmiennie.
niezarejestrowany - oczekiwanie wyłączenia świadomości 2017-09-11 09:12
"Ile strzelnic potrzebnych jest Bielsku-Białej?" Oczywiście na każdym osiedlu - trzeba szybko ćwiczyć i zapisywać się do armii Macierewicza. Tak, żeby nazbierał się przynajmniej milion ochotników zdolnych do obrony kraju przed imigrantami. Dopiero wtedy poczujemy się naprawdę bezpieczni.
niezarejestrowany - Banita 2017-09-11 09:08
Niezbędne na strzelnicy będzie również pomieszczenie z indywidualnymi sejfami, by portfele użytkowników były bezpieczne.
SAMAEL66 2017-09-11 08:39
Najpierw muszą ją wyremontować i to zakłada projekt ale z zapewnieniem jej obsługi musi sobie poradzić właściciel/zarządca. to już jest inna kwestia i sam jestem ciekaw jaki na to mają pomysł autorzy projektu. Bo nie ma legalnych dzikich strzelnic. Miasto nawet na głupim basenie ogólnie dostępnym musi zapewnić ratownika. Nie ma możliwości powstania miejsca gdzie ludzie mogą się legalnie pozabijać :)
Nie wiem jak to rozwiążą ale strzelnica jest potrzebna tym bardziej że nie jest to jakiś pomysł niszowy jak te wcześniej wspomniane szybowce. Może coś w stylu ośrodka na Dębowcu? Moim zdaniem może być płatne to normalne.
niezarejestrowany - Janko 2017-09-11 08:26
A kto zapewnie tych instruktorów, zorganizowanie i bezpieczeństwo? Bo po mojemu projekt zakłada jedynie remont strzelnicy u udostępnienie jej dla każdego żeby korzystał jak i kiedy chce...
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic