- Trzeba uwolnić gospodarkę z pułapki niskiego wzrostu i przekształcić charakter naszego rynku z prowincjonalnego na konkurujący w skali globalnej - pisze Janusz Buzek, który na spotkanie poświęcone tym problem zaprasza każdego, kto nie lubi płacić wysokich podatków.

Pod względem zamożności społeczeństwa Polska zajmuje dopiero 48. miejsce. Wyprzedzają nas Czechy, Słowacja i Litwa. W ostatnim rankingu Global Competitiveness, dotyczącym konkurencyjności gospodarek, wylądowaliśmy na 36. pozycji, dystansując np. Azerbejdżan czy Panamę, ale ustępując Estonii, Tajlandii oraz Irlandii. Nie lepiej, a wręcz gorzej jest pod względem jakości systemu podatkowego. W tej kategorii zajmujemy 47. miejsce.

Można spytać: „I co z tego, że jesteśmy średniakami? Cieszmy się z tego, co mamy. Drugą Szwajcarią w Europie nie będziemy. Trzeba znać swoje miejsce w szeregu”. Zgodziłbym się z tą opinią, gdybyśmy żyli na uboczu świata, na przykład będąc wyspą na środku Atlantyku bez strategicznego znaczenia dla silniejszych państw. Tak nie jest. Póki będziemy średniakami, kolejne pokolenia Polaków będą się zastanawiać, czy wyjeżdżać za granicę do prac sezonowych, czy na stałe. Póki tu jest byle jakie prawo i mizerne instytucje, to najbardziej odważni i przedsiębiorczy oraz najlepiej wykształceni będą mniejszym albo większym strumieniem wymykać się gdzie indziej. Póki jesteśmy w środku stawki, to stanowimy gospodarkę podporządkowaną silniejszym. Polska to rezerwuar taniej siły roboczej oraz rynek zbytu dla zagranicznych wysoko zaawansowanych produktów. Tym samym pracujemy na rzecz wysokich marży przedsiębiorców z bogatych krajów oraz emerytury lepiej zorganizowanych i zasobniejszych społeczeństw.

Pilnie potrzebujemy uwolnić rodzimą gospodarkę z pułapki niskiego wzrostu oraz przekształcić charakter naszego rynku z prowincjonalnego na konkurujący w skali globalnej. Przyszłość Polski zależy m.in. od jakości prawa oraz publicznych instytucji, przejrzystego systemu podatkowego oraz innowacyjności krajowych przedsiębiorstw, zaawansowanych procesów biznesowych, a także eksportu nowoczesnych towarów i usług.

O tych wyzwaniach będzie mowa jutro, tj. 2 października w hotelu Qubus Bielsko-Biała w godz. 18:15-20:00. Podczas dyskusji pt. „Jak uwolnić potencjał polskiego biznesu?” swoją wiedzą i opiniami podzielą się przedstawiciele świata gospodarczego i polityki: Cezary Kaźmierczak - prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Adam Abramowicz - poseł na Sejm RP oraz Henryk Siodmok - prezes Grupy Atlas.

Wstęp wolny. Zapraszam! Spotkanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale każdego, kto nie lubi płacić wysokich podatków.

Janusz Buzek

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym dyskusji pt. „Jak uwolnić potencjał polskiego biznesu?”.