W najbliższą niedzielę w bielskich kościołach będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. Zaplanowano modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Imiona można przesłać SMS-em.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 w USA. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża, licząc umownie od 1 stycznia. W tym roku inicjatywy zaplanowano w miastach w całej Polsce, w tym w Bielsku-Białej.

Rodzice dotknięci stratą swojego dziecka są zaproszeni do modlitwy do kościoła św. Józefa na os. Złote Łany. Spotkanie rozpocznie Różaniec o godz. 17.15, po którym zaplanowano wieczorną mszę w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko w czasie ciąży, tuż po narodzeniu lub w późniejszym wieku. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Imiona te można przesłać smsem na numer 501 347 919. Obchody odbędą się także w Hałcnowie, w kościele NSPJ oraz w Kamienicy.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

bb

Foto: diecezja bielsko-żywiecka