Porozumienie - nowa partia Jarosława Gowina ogłosiła wczoraj ofertę dla Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Ugrupowanie, które akcentuje potrzebę przyspieszenia modernizacji kraju, wystawi kandydatów w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Bielsku-Białej.

Tydzień temu na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konwencja zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów oraz środowisk wolnościowych i samorządowych. Na konwencji Jarosław Gowin ogłosił powołanie nowego ugrupowania politycznego - Porozumienie. W skali krajowej poparcie dla partii wyraził prezes PiS Jarosław Kaczyński, a lokalnej - m.in. prezydenci Kalisza, Kielc, Leszna, Torunia, Sieradza i Zamościa.

Wczoraj w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych liderów Porozumienia, na której ogłoszono projekty rozwojowe dla  Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. - Reforma administracyjna z 1999 roku oraz powstanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w 2017 roku niebezpiecznie spycha południowy region województwa do roli peryferii. Tymczasem mamy podstawy oraz ambicje, aby być silnym centrum gospodarczym - usłyszeliśmy.

Porozumienie opracowało m.in. program dla dzieci i młodzieży Beskidzkie Laboratoria Młodych Odkrywców. Chce, aby szerokopasmowy internet był w każdej szkole (hasło „100 MB na 100-lecie niepodległości). Inicjuje współpracę między ATH, lokalnym biznesem oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (w br. odbędzie się w Bielsku-Białej konferencja Nauka - Biznes - Innowacje). Przygotowuje „komunalny plan taniego, a zarazem komfortowego mieszkalnictwa” z możliwością dochodzenia do własności, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań innych miast Polski.

Ugrupowanie promuje projekty antysmogowe dla naszego regionu. Przygotowuje program dla mieszkańców i samorządów, którego celem jest pomoc w wymianie kotłów m.in. poprzez preferencyjny kredyt (np. w BGŻ), zwolnienia z podatków od nieruchomości czy dopłaty dla osób najuboższych. Celem programu jest poprawa jakości powietrza, ograniczenie ubóstwa energetycznego i pobudzenie gospodarki w zakresie wymiany i eksploatacji nowych kotłów.

Nowa partia zamierza zgłosić kandydatów w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Bielsku-Białej. Jak wyjaśnił portalowi Janusz Buzek, lokalny lider Porozumienia, nie zapadły jeszcze decyzje, czy wystąpi z własnymi listami, czy w koalicji z innymi partiami (PiS) lub środowiskami (np. sympatycy Janusza Korwina-Mikke czy Kukiz’15). W przypadku samodzielnego startu w wyborach Porozumienie wysunie kandydata na prezydenta Bielska-Białej.

rok