Na rynku dostępne są drukarki atramentowe i laserowe. Te ostatnie jednak są droższe i bardziej dopasowane do potrzeb firm. W mniejszych biurach, jak i w domach wystarczające i przystępne cenowo są drukarki atramentowe oraz podobnie drukujące urządzenia wielofunkcyjne. Z jakich tuszów warto korzystać, a które omijać szerokim łukiem?

Tania drukarka - drogi tusz?

Na rynku są dostępne rozmaite modele drukarek atramentowych, które różnią się wyposażeniem i sposobem działania oraz oczywiście ceną. Tanie drukarki mają podstawowe wyposażenie i zwykle niewielką szybkość wydruku. Ich wadą jest zazwyczaj kosztowna eksploatacja. Dlatego warto zastanowić się nad zainwestowaniem w nieco droższy sprzęt.

Przy wyborze drukarki należy od razu dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana pustego kartridża atramentowego, ponieważ może się okazać, że cena jest niemal równoważna z ceną samej drukarki. Najtańsze urządzenia można kupić za około 100 zł. Zawsze można też skorzystać ze zamienników tuszu, ale przed zakupem drukarki również warto sprawdzić, ile kosztują i czy akurat do tego modelu sprzętu są łatwo dostępne. W większości przypadków warto kupić droższe urządzenie, aby obniżyć koszty wydruku. Przy okazji zyskuje się też większą szybkość wydruku.

Rodzaje atramentów stosowanych w drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych

Faktyczna zawartość barwnika w atramencie to zaledwie około 5 proc., podczas gdy 75 proc. stanowi woda, a pozostałe 20 proc. substancje dodatkowe, takie jak rozpuszczalniki i przeciwutleniacze. W momencie przenoszenia atramentu na papier woda ulega odparowaniu, a sam barwnik przywiera do powierzchni papieru. Rozróżniamy dwa główne rodzaje atramentów: rozpuszczalnikowe i pigmentowe.

Atramenty rozpuszczalnikowe - są to atramenty, których barwniki rozpuszczają się w wodzie. Często wykorzystuje się je w drukarkach fotograficznych ze względu na wydruk intensywnych kolorów. Niestety, pod wpływem wilgoci i światła mogą zmieniać swoje właściwości.

Atramenty pigmentowe - pigment zawarty w atramentach tego typu nie zostaje rozpuszczony pod wpływem działania wody. Chociaż jakość wydruku jest słabsza niż w przypadku atramentów rozpuszczalnikowych, ich zaletę stanowi odporność na działanie światła i wody. W wielu drukarkach renomowanych producentów wykorzystuje się właśnie atramenty pigmentowe.

Oryginał czy zamiennik - który wybrać?

Producenci drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych zastrzegają, że jeżeli w okresie gwarancyjnym zostanie użyty inny tusz niż oryginalny, wówczas w razie awarii sprzęt nie będzie już objęty warunkami gwarancji. Oczywiście, używanie oryginalnego tuszu jest najbezpieczniejszą opcją, ale na rynku jest dostępnych wiele tuszów służących jako zamienniki, które są tańsze, a jakością nie ustępują oryginałom. Jak kształtują się ceny tuszów oryginalnych i zamienników można przekonać się, zaglądając tutaj: https://seltrade.pl/. Zamienniki są polecane przede wszystkim, gdy drukarka jest używana często. Rzadkie używanie prowadzi po prostu do zasychania tuszu. Wybierając zamienniki, warto wybierać propozycje producentów, którzy są już znani na rynku.

Artykuł sponsorowany