W tym roku mija 40. rocznica przyłączenia Hałcnowa do Bielska-Białej. Dawna wieś od czterech dekad znajduje się w granicach miasta. Niestety, często nadal traktowana jest jak peryferie nawet przez urzędników, którzy ostatnio nie widzą możliwości zlokalizowania w Hałcnowie stacji miejskich rowerów. Z tą opinią nie zgadzają się mieszkańcy dzielnicy, którzy widzieliby u siebie obiekt sportowy z basenem, a także nowe przedszkole i żłobek.

Pod względem liczby mieszkańców - ponad siedem tysięcy - Hałcnów można porównać do Jaworza. Dzielnica mocno się rozbudowuje, przybywa nowych domów, a tym samym mieszkańców. Wśród nich sporo jest młodych małżeństw z małymi dziećmi. W Hałcnowie działają dwa przedszkola: publiczne, niepubliczne, są też zajęcia dla młodszych dzieci w Domu Kultury. Liczba dzieci w przedszkolu publicznym jest tak duża, że część z nich ma zajęcia w budynku Szkoły Podstawowej nr 28. Brak żłobków jest bolączką całego Bielska-Białej, w tym Hałcnowa.

Przedszkole na dużej działce

W październiku 2016 prezydent Jacek Krywult wydał decyzję w sprawie budowy przedszkola na działkach o łącznej powierzchni ponad 14 tys. m kw. u zbiegu ulic Janowickiej i Jasińskiego. Są to nieruchomości będące w posiadaniu gminy Bielsko-Biała. Jak czytamy w decyzji, „planowana inwestycja polega na budowie przedszkola miejskiego z dziesięcioma oddziałami (dla maksymalnie 250 dzieci), budowie przyłączy, zjazdów z drogi publicznej, parkingów, placów manewrowych, drogi pożarowej. Zagospodarowanie terenu w dojścia piesze i dojazdy, elementy małej architektury, infrastrukturę techniczną, zieleń ozdobną i rekreacyjną, przedszkolny plac zabaw”. W projekcie budżetu na rok 2018 przewidziano „opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy przedszkoli miejskich przy ul. Janowickiej i Jeździeckiej”. Jest na to pół miliona złotych.

...a może coś więcej?

O krok dalej poszli radni Przemysław Drabek i Bronisław Szafarczyk, którzy zauważyli, że działka jest na tyle duża, że można by na niej zlokalizować nie tylko przedszkole, ale i żłobek, a nawet oczekiwany w dzielnicy od wielu lat basen. W lutym 2017 przesłali do prezydenta pismo, w którym wskazują na szersze niż tylko przedszkole możliwości zagospodarowania terenu. 

Bronisław Szafarczyk założył na Facebooku stronę, na której dzieli się z mieszkańcami swoim pomysłem, a mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi. Na początku grudnia radny wysłał pismo do naczelnika wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego, w którym wskazuje na możliwość budowy nie tylko przedszkola, ale i żłobka oraz basenu. Szafarczyk uważa, że „koncepcja powinna przewidzieć takie rozmieszczenie obiektów na działce, by nie zamknąć możliwości realizowania którejkolwiek z wymienionych funkcji w przyszłości”.

- Nie chodzi o budowanie basenu od razu, ale o to, żeby nie zablokować działki takim projektem, który to uniemożliwi w przyszłości. Ważny głos w sprawie basenu zabrali hałcnowscy emeryci, którzy w naszej dzielnicy są szczególnie aktywni. Wielu z nich zwróciło mi uwagę, że taki obiekt mógłby być dla nich miejscem czynnej rehabilitacji. Coraz więcej osób uprawia sport, a prognozuje się, że tendencja ta będzie rosnąć - dodaje radny Szafarczyk.

Wiele możliwości w jednym

Podobne potrzeby dostrzega tamtejsza Rada Osiedla, która w listopadzie wysłała do przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Klimaszewskiego pismo dotyczące pięciu najważniejszych jej zdaniem inwestycji niezbędnych w Hałcnowie. Jedną z nich jest „budowa kompleksu sportowego wraz z zapleczem, zawierającego boisko pełnowymiarowe wielofunkcyjne, boisko do siatkówki, basen, siłownię, pomieszczenia wielofunkcyjne, kawiarenkę”. W ub. roku radni osiedlowi przeprowadzili wśród mieszkańców ankietę, w której wiele osób wskazało na potrzebę budowy basenu w dzielnicy.

Co na to miasto?

W lutym na sesji Rady Miejskiej o pomyśle budowy basenu w Hałcnowie mówił prezydent Jacek Krywult, stwierdzając, że „(...) na dzisiaj jedna lokalizacja, która jest, to jest na osiedlu Polskich Skrzydeł na basen. (…) Ale ja chcę powiedzieć, że jeden basen (…) to jest w tej chwili około 12 mln zł i to jeszcze byłoby do przeskoczenia, tylko proszę Państwa to trzeba utrzymać wszystko (…). Dlatego na dzisiaj się nie przewiduje w Hałcnowie”. Miasto nie neguje więc potrzeby inwestycji, ale obecnie nie posiada pieniędzy na budowę basenu w Hałcnowie.

Jeśli basen to jaki?

Na pismo radnego Szafarczyka nie ma co prawda jeszcze odpowiedzi (minęły dwa tygodnie od jego złożenia), ale na facebookowym profilu toczy się dyskusja dotycząca wielkości basenu i jego dodatkowych funkcji. Kluczem w całej sprawie jest to, aby na etapie projektowania przedszkola przewidzieć takie jego usytuowanie, by możliwa była w przyszłości - gdy pojawią się środki na budowę i utrzymanie - rozbudowa o inne obiekty. I o to właśnie ubiegają się hałcnowscy radni oraz mieszkańcy.

Monika Gaj

Foto: Andrzej Rojek