Przebudowa basenu przy ul. Konopnickiej będzie tańsza i mniej czasochłonna niż pierwotnie zakładano. Jak ustalił nasz portal, diametralnie zmieniła się również koncepcja modernizacji kąpieliska. Kierownictwo Ratusza uwzględniło opinie bielszczan i podjęło decyzję, by nie wymieniać basenowych niecek. W zamian powstanie wodny plac zabaw!

Według wstępnej koncepcji, przebudowa miejskiego kąpieliska miała kosztować ok. 24 mln zł. Z powodu remontu basen byłby całkowicie wyłączony z eksploatacji na jeden rok. Dzięki modernizacji dotychczasowe betonowe niecki miały zostać zastąpione stalowymi (podobnie jak w Cygańskim Lesie). Obiekt byłby bardziej przyjazny dla dzieci i młodzieży. Głęboki basen miał zostać podzielony na trzy mniejsze.

Zdecydowały opinie mieszkańców

Wstępną koncepcję ocenili mieszkańcy. Niewiele ponad połowa osób biorących udział w głosowaniu (ok. 54 proc.) zaakceptowała kierunek proponowanych zmian. Pojawiło się jednak wiele głosów, by nie likwidować sportowej funkcji basenu, a tym samym zachować historyczny charakter przedwojennego kąpieliska.

W sierpniu ub. roku urzędnicy obiecywali, że wkrótce poinformują o dalszych pracach związanych z projektem. Ale na wiele miesięcy zapadła cisza. Jak dowiedział się nasz portal, w tym czasie koncepcja przebudowy „Panoramy” diametralnie zmieniła się. Zgodnie z opiniami mieszkańców, kierownictwo Ratusza podjęło decyzję, by nie dzielić basenów na kilka mniejszych części (w obecnym kształcie pozostanie niecka sportowa o wymiarach 50x25 m, rekreacyjna 50x30 oraz wieża do skoków).

Folia zamiast stalowej niecki

Odstąpiono również od pomysłu zamontowania stalowych niecek na rzecz tańszych rozwiązań. Według najnowszego pomysłu, stare płytki w akwenach zostaną zdemontowane, a szczeliny, którymi woda ucieka w grunt, uzupełnione. Po wyrównaniu, podłoża basenów zostaną  wyłożoną specjalną folią. Podobne rozwiązanie zastosowane jest na pływalni w Czechowicach-Dziedzicach.

A co z najmłodszymi bielszczanami, dla których basen miał zostać zmodernizowany? Dla nich wybudowany zostanie wodny plac zabaw. Koncepcja budowy takiej atrakcji na Błoniach zgłoszona została do Budżetu Obywatelskiego, ale m.in. ze względu na wysokie koszty realizacji projekt został negatywnie zaopiniowany. Jak ustalił nasz portal, pomysł wkrótce zostanie wykorzystany na „Panoramie”.

Fontanny i kwiatki z dyszami

BBOSiR planuje uruchomić nową atrakcję w pobliżu basenów (ze względu na bliskość infrastruktury wodno-kanalizacyjnej) od strony ul. Browarnej. Powierzchnia wodnego placu zabaw wyniesie ok. 300 m kw. Obiekt wzorowany będzie na wybudowanym w ub. roku kąpielisku w Katowicach, gdzie za 1,5 mln zł udało się ustawić kilkanaście urządzeń z dyszami, tryskaczami czy fontannami.

Ostatnią równie ważną kwestią jest dostosowanie kąpieliska znajdującego się na różnych poziomach do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zamontowanie kilku różnego rodzaju pochylni czy przebudowę sanitariatów. Wymienione będzie złoże filtracyjne w stacji uzdatniania wody.

Według szacunków, koszt inwestycji wyniesie ok. 4,5 mln zł. Być może ze względu na mniejszy zakres robót nie będzie potrzeby wyłączenia obiektu z użytkowania na cały rok. W br. zostanie wykonana dokumentacja techniczna. Realizacja inwestycji nastąpi nie wcześniej niż w 2019 roku.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: wodny plac zabaw w Katowicach, foto: UM Katowice