Buty muszą być ładne i modne. Nie można jednak zapominać, że to wygoda jest najważniejsza. Nie należy kupować butów, które uciskają, mając nadzieję, że „się rozejdą”. Modele z prawdziwej skóry mogą wprawdzie nieco wyrobić się w trakcie użytkowania, ale nie można na to liczyć, jeśli buty wykonane są z tworzyw sztucznych lub innych materiałów. Na co zwrócić uwagę, wybierając obuwie dla siebie?

Co oznacza tęgość buta?

Tęgość to parametr określający szerokość butów. Tego typu oznaczenia można znaleźć przy każdym rodzaju obuwia w sklepie www.eobuwie.pl. Niestety, wielu producentów zapomina o tym, że nie wszyscy mają jednakowe stopy. W sprzedaży najwięcej jest butów w dwóch rodzajach tęgości: F - stopa wąska oraz G - stopa średnia. Nie dziwi więc fakt, że wiele kobiet i mężczyzn ma duży problem ze znalezieniem wygodnego obuwia. Na szczęście, coraz więcej firm obuwniczych zaczyna ten problem dostrzegać i można już znaleźć buty o tęgości od H do M. Jest to obuwie dla osób mających stopy szerokie i bardzo szerokie, a także borykających się z problemami ortopedycznymi. W niektórych sieciówkach tęgość jest oznaczana inną literówką. Szerokość niektórych butów można regulować za pomocą sznurowadeł. Dotyczy to m.in. niezwykle modnych glanów, które dostępne są w wielu różnych wersjach.

Dlaczego podbicie jest tak ważne?

Kolejną ważną kwestią przy wyborze obuwia jest podbicie stopy, które może być normalne, wysokie lub niskie. Rodzaj podbicia zależy nie tylko od genów, ale również od rodzaju noszonego obuwia. Typ podbicia można bardzo łatwo sprawdzić - wystarczy odcisnąć mokry ślad stopy na podłodze. Ślad stopy o normalnym podbiciu jest lekko wyżłobiony po stronie wewnętrznej, ślad stopy o podbiciu niskim jest płaski, a przy podbiciu wysokim ślad jest charakterystycznie wybrzuszony. Osoby o niskim podbiciu potrzebują właściwej stabilizacji, a o wysokim - amortyzacji.

Podbicie jest bardzo ważne przy wyborze obuwia, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania. Buty, które są zbyt płaskie, mogą uciskać na naczynia krwionośne i powodować ból łydek, a przy częstym użytkowaniu prowadzą do powstawania żylaków. Jest to szczególnie ważne w przypadku obuwia noszonego do pracy, ponieważ spędzanie kilku godzin w niewygodnych butach może mieć uciążliwe konsekwencje zdrowotne.

Jak prawidłowo przymierzać buty?

Przede wszystkim trzeba dobrać rozmiar oraz tęgość obuwia. Zawsze należy przymierzać oba buty, ponieważ ludzkie stopy nie są symetryczne. Rozmiar powinien być taki, aby stopy czuły się w nim dobrze. W przypadku, gdy jeden but jest nieco za luźny, można zastosować w nim specjalną wkładkę. Absolutnie nie należy kupować butów za ciasnych. Zanim się rozejdą, o ile w ogóle do tego dojdzie, noszenie ich będzie prawdziwą katorgą.

Niektóre firmy obuwnicze oferują tzw. połówki - wówczas można idealnie dopasować rozmiar obuwia do stopy. Buty najlepiej przymierzać po południu, kiedy stopa jest nieco opuchnięta. Po przymiarce warto pochodzić chwilę po sklepie lub po domu, jeśli obuwie było kupione online, np. w sklepie eObuwie.pl. Najtrudniej jest dopasować czółenka, ponieważ buty te muszą dobrze trzymać się na stopie.

Jednymi z najwygodniejszych butów, pasujących na niemal każdą stopę, są bez wątpienia glany, które noszone są zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Dzięki sznurowadłom można je dopasować do nogi, więc nie trzeba się martwić, że będą za ciasne lub za szerokie. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy glany nie są zbyt wąskie w palcach. Niektóre modele, zwłaszcza damskie, mogą powodować ucisk w okolicy palców, co wywołuje ból podczas chodzenia.

Artykuł sponsorowany