Nawet 2 mln zł kosztować może nowa, częściowo zadaszona trybuna na stadionie w Cygańskim Lesie. Dzięki wyobraźni i pieniądzom bielskiego biznesmena w tej dzielnicy miasta powstała imponująca baza sportowa. Środki na najnowszą inwestycję być może dołoży Ministerstwo Sportu, ale do rozwiązania pozostają kwestie własnościowe gruntu, na którym od kilkunastu lat inwestuje prywatny właściciel.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę trybuny sportowej przy ul. Startowej wpłynął do magistratu pod koniec marca. Inwestorem jest spółka Rekord należąca do bielskiego biznesmena Janusza Szymury. Realizacja inwestycji w pełnym zakresie kosztować może ok. 2 mln zł.

Trybuna z prawdziwego zdarzenia

Janusz Szymura wyjaśnia, że kilka miesięcy temu spółka Rekord Systemy Informatyczne zakończyła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. - Zrealizowaliśmy cel, ale chcemy się rozwijać i patrzeć w przyszłość. Planujemy inwestować w infrastrukturę sportową, dlatego przygotowaliśmy projekt i wystąpiliśmy z wnioskiem o pozwolenie na budowę - mówi Szymura, który kieruje również spółką sportową o podobnej nazwie.

Prezes Rekordu zaznacza, że od uzyskania pozwolenia do wbicia pierwszej łopaty daleka droga. Wynika to z dwóch kwestii. - Po pierwsze, bardzo liczymy na to, że budowa trybuny uzyska dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Bez tego inwestycja jest co prawda możliwa do zrealizowania, ale z pewnością w mniejszym zakresie. Druga sprawa, to kwestia własności gruntu. Jesteśmy tylko dzierżawcą terenu w Cygańskim Lesie, a obecna umowa wygasa w 2027 roku. To dla nas problem, bo musimy zapewnić gwarancję 10-letniego okresu użytkowania inwestycji dofinansowanej przez resort.

Zgodnie z projektem, trybuna będzie mieć ok. 650 krzesełek. W znacznej części zostanie zadaszona. Wydzielona będzie strefa dla mediów, planowana jest przebudowa zejścia do szatni. - Dotychczasowa trybuna zostanie zrównana z ziemią, a nową planujemy wybudować od podstaw. Można powiedzieć, że to inwestycja podobna do budowy Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej, gdzie również budowano trybuny od nowa. Oczywiście, zachowując wszelkie proporcje - śmieje się Janusz Szymura.

Baza powstała z ruin

Rekord teren w Cygańskim Lesie dzierżawi od gminy od czerwca 2000 roku. Gdy bielska spółka przejmowała obiekt, ten był ruiną wyłączoną przez różne instytucje z użytkowania. W ciągu kilkunastu lat przy Startowej powstał ośrodek hotelowo-gastronomiczny z prawdziwego zdarzenia, zmodernizowana została hala sportowa, z której korzysta m.in. futsalowy mistrz Polski. Wybudowano także cztery boiska piłkarskie (część z nich w ostatnim czasie została gruntownie zmodernizowana).

Sześć lat temu nakładem ok. 6,5 mln zł powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Inicjatywą budowy szkoły sportowej przez prywatny podmiot zainteresowała się wówczas minister sportu Joanna Mucha, która gościła w Bielsku-Białej. Ile pieniędzy zostało zainwestowanych przy Startowej przez bielską spółkę w ciągu osiemnastu lat? - Szacunkowo około 20 mln zł - kończy prezes Rekordu.

Bartłomiej Kawalec