Czy naprawdę istnieje jakaś różnica cenowa między nowym mieszkaniem a postawieniem swojego wymarzonego domu?

Decyzja o własnych czterech kątach jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Nie powinna być przypadkowa i podjęta zbyt pochopnie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, musisz mieć świadomość, że za te same pieniądze możesz postawić własny dom.

W mieszkaniu zawsze trzeba się liczyć z sąsiadami za ścianą, comiesięcznym, rosnącym regularnie czynszem, brakiem intymności, a czasem miejsca parkingowego. Dom to własna oaza spokoju, to filiżanka kawy pita latem w ogrodzie, to dzieci spędzające całe dnie na świeżym powietrzu pod okiem rodziców i pies wylegujący się na trawniku. To nieporównywalny komfort, o który trudno w mieszkaniu w bloku. Jak zatem wybudować dom w cenie nowego mieszkania w dobrej lokalizacji?

Domy z gotowych projektów

Jeśli decydujesz się na budowę domu, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowych projektów. Wybierz takie, które są wykonane przez architektów z wieloletnim doświadczeniem i spotkały się z uznaniem klientów. Minimalizuje to prawdopodobieństwo ewentualnych niespodzianek, które mogą wystąpić podczas budowy, a które zwykle wiążą się z dodatkowymi kosztami. Specjaliści proponują ekonomiczne rozwiązania, prostą formę, która jest wersją oszczędną, a jednocześnie zachowuje wszelkie walory estetyczne.

Wielkość takiego domu oraz rozkład pomieszczeń zostają dostosowane do potrzeb rodziny, która będzie w nim mieszkać. Zbyt duży metraż może znacznie wpłynąć na budżet konieczny do budowy, ale również zwiększy rachunki związane z utrzymaniem nieruchomości. We własnym domu sam regulujesz to, ile płacisz w skali miesiąca/roku, nie pokrywasz czynszu, tylko rachunki za ogrzewanie, energię, wodę, itp.

Dobre, gotowe projekty domów zawierają kosztorys budowy. Pozwala on na zaplanowanie czasu wykonania poszczególnych prac oraz finansów, jakie należy na nie przeznaczyć. Dzięki takiemu dokładnemu planowi znajdziesz oszczędności i będziesz mieć pod kontrolą cały przebieg realizacji inwestycji.

Budowa domu systemem gospodarczym

Decydując się na budowę, masz wpływ na to, w jakim tempie przebiegają prace, kto je wykonuje i z jakich materiałów. Po Twojej stronie leży zorganizowanie ekip do wykonania każdego etapu budowy. Jeśli jesteś w stanie, część możesz zrobić samodzielnie, z pomocą znajomego lub kogoś z rodziny. Sam również wybierasz i zamawiasz materiały. System gospodarczy pozwala zaoszczędzić pieniądze, a ponadto dostosować tempo budowy do posiadanych funduszy.

Domy z dachem dwuspadowym

Tego rodzaju dach to kolejna oszczędność. Jest bowiem najłatwiejszy w wykonaniu i energooszczędny dzięki niewielkiej powierzchni. Dodatkowym jego atutem jest ponadczasowy, klasyczny wygląd. Dach ma ogromny wpływ na to, jakie wrażenie będzie sprawiał dom. To on może mu nadać ciepłego, rodzinnego charakteru. Wbrew pozorom, dom z dachem dwuspadowym wcale nie musi być nudny. Istnieje wiele rodzajów i wariacji tego rodzaju dachów, które nadadzą nawet najprostszej bryle oryginalny wygląd.

Budowa własnego domu pozwala na wprowadzenie ekonomicznych rozwiązań, które będą miały wpływ na cały okres użytkowania budynku. Ponadto daje możliwość posiadania pomieszczeń typu: garderoba, pralnia, suszarnia czy garaż, o których w bloku można pomarzyć. Nieocenionymi wartościami są jednak własna przestrzeń, ogród i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Artykuł sponsorowany