Jutro w samo południe w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej rozpocznie się Dzień Wolnej Sztuki. Celem tej ogólnopolskiej akcji jest propagowanie zwiedzania w duchu slow. Bielskie muzeum wytypowało pięć eksponatów, które będzie można gruntownie poznać.

Dzień Wolnej Sztuki, to ogólnopolska akcja, która organizowana jest od 2011 roku, ale po raz pierwszy udział w niej weźmie Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Jej celem jest propagowanie zwiedzania muzeów i galerii w duchu slow. Według statystyk, gość muzeum spędza przed każdym eksponatem średnio osiem sekund. To stanowczo zbyt mało, by zrozumieć i zapamiętać sztukę.

Muzea biorące udział w akcji wytypowały po pięć eksponatów. W Bielsku-Białej będzie można poznać różne oblicza rzeźby z drugiej połowy XX wieku. Wybrane eksponaty prezentują rozmaite techniki artystyczne i formy wypowiedzi. Odwiedzający będą mogli podziwiać prace zrealizowane w drewnie, brązie, gipsie, ceramice i materiałach łączonych. Zostanie też przedstawiony niewielki rzeźbiarski szkic - projekt pomnika. Wstęp wolny!

Lista eksponatów wytypowanych przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej:
Remigiusz Gryt, Parawan, 1990 r., glina szamotowa, malowana, szkliwiona, wypalana, drewno, sznurek;
Bronisław Krzysztof Tors człowieka, 1981 r., sztuczny kamień, brąz;
Jadwiga Smykowska Plotka, 1973 r., drewno lipowe, płaskorzeźba;
Ryszard Sroczyński Jankiel grający - projekt pomnika Adama Mickiewicza, 1955–56 r., gips, odlew;
Lidia Sztwiertnia Anioł elegancki, 1999 r., brąz, odlew.

 
Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się także w Galerii Bielskiej BWA. Od godz. 12.00 przez jedną godzinę zwiedzający będą mogli się skupić na pięciu dziełach sztuki. Przy tych obiektach widzowie zastaną kuratorów prezentowanych prac - osoby motywujące do podjęcia samodzielnej refleksji nad dziełem, wskazujące tropy myślowe, zachęcające do dyskusji.

bak

Na zdjęciu: płaskorzeźba Jadwigi Smykowskiej - Plotka, 1973.