Bielszczanie zastanawiają się, gdzie jest prezydent Jacek Krywult. Najważniejsza osoba w Bielsku-Białej od dłuższego czasu nie pojawia się publicznie i nie uczestniczy w oficjalnych uroczystościach. Według naszych informacji, prezydent Krywult przebywa na zwolnieniu lekarskim i jest hospitalizowany w Warszawie. Wkrótce ma ogłosić, czy będzie ubiegał się o reelekcję.

Jacek Krywult od kilku tygodni nie pokazuje się publicznie. Nie wziął udziału w kwietniowej sesji Rady Miejskiej, ale jak zapewnił wtedy portal prezydencki rzecznik Tomasz Ficoń, tamta „absencja była planowana”. Następnego dnia prezydent Bielska-Białej powrócił do swoich codziennych obowiązków. Według naszych informacji, teraz absencja najważniejszego urzędnika w mieście może być zdecydowanie dłuższa.

Prezydent pracuje w zaciszu

Ostatnio prezydenta Krywulta zabrakło na uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, które odbyły się na placu Ratuszowym. W jego imieniu głos zabrał pierwszy zastępca Waldemar Jędrusiński. Jak dowiedział się nasz portal, ten sam urzędnik - odpowiedzialny za sport i kulturę fizyczną - dziś podpisze umowę na organizację mety piątego etapu Tour de Pologne 2018 w Bielsku-Białej.

Dlaczego na oficjalnej konferencji prasowej zapowiadającej udział Miasta w organizacji jednej z największych imprez sportowych w kraju u boku gwiazdy kolarstwa i srebrnego medalisty olimpijskiego Czesława Langa zabraknie prezydenta Jacka Krywulta? - Prezydent Jędrusiński pilotował temat od początku i dlatego - decyzją prezydenta miasta - to on będzie podpisywał umowę - twierdzi Ficoń.

Gdy pytamy, dlaczego Jacek Krywult nie pojawia się publicznie i nie uczestniczy w uroczystościach organizowanych przez Ratusz, słyszymy, że „prezydent jest od niedawna w okresie żałoby i w związku z tym ma prawo do tego, by ten trudny dla siebie czas przeżywać w spokoju”. - Jak sądzę, z tego powodu nie bierze na razie udziału w żadnych oficjalnych uroczystościach - dodaje rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Planowana hospitalizacja

Ale powód jest jeszcze jeden - zdrowotny. Od wczoraj prezydent Jacek Krywult przebywa na zwolnieniu lekarskim i jest hospitalizowany w Warszawie. Miał tam przejść planowany od dłuższego czasu zabieg, by jak najszybciej powrócić do wykonywania obowiązków służbowych.

Według naszych źródeł, jeszcze w maju w Ratuszu zorganizowana zostanie konferencja prasowa, na której Krywult zapowie, że nie będzie walczył o piątą kadencję na stanowisku prezydenta miasta. Niewykluczone, że jesienią wystartuje w wyborach, ale - podobnie jak cztery lata temu - do Rady Miejskiej. Gdyby koalicji PO-KWW JK ponownie udało się zdobyć większość miejsc w radzie, Jacek Krywult mógłby zastąpić Jarosława Klimaszewskiego na stanowisku przewodniczącego Rady Miejskiej.

Bartłomiej Kawalec