W najbliższy piątek na placu Chrobrego w Bielsku-Białej odbędzie się oficjalna premiera i prezentacja miejskiej sieci skuterów elektrycznych. Dla bielszczan będzie to również okazja do przetestowania skuterów, zadania pytań oraz rejestracji na preferencyjnych warunkach.

W Europie użytkowanych jest już ponad 8 tys. skuterów elektrycznych działających w ramach miejskich sieci. Zainteresowanie tą formą podróżowania na krótkich dystansach z roku na rok lawinowo rośnie. Od czerwca ze skuterów korzystać będą mogli także bielszczanie. Bielsko-Biała jest pierwszym miastem na południu Polski, w którym wdrażana będzie sieć wypożyczalni skuterów miejskich.

Tylko polskie skutery

W prezentacji na placu Chrobrego wezmą udział przedstawiciele operatora systemu - firmy JadeZabiore oraz projektu JedenŚlad.pl - twórców systemu, który z powodzeniem działa już w Warszawie. JadeZabiore.pl jest firmą z sektora przesyłek błyskawicznych. Uruchamiając sieć wypożyczalni skuterów elektrycznych, łączy dwa cele - wsparcie miasta w walce z rosnącym ruchem pojazdów spalinowych, a co za tym idzie, zanieczyszczeniem powietrza oraz możliwością powiększenia siatki lokalnych kurierów. Tania usługa wypożyczania ekologicznych pojazdów ma szanse „aktywować” osoby poszukujące dodatkowej pracy, a nie dysponujące własnymi pojazdami.

Jedenslad.pl jest obecnie jedynym dostawcą tego typu pojazdów na krajowym rynku. Pojazdy są produkowane w Polsce, a całość oprogramowania oraz wyposażenia jest dziełem polskich konstruktorów. W Warszawie, gdzie uruchomiono już sieć wypożyczalni skuterów elektrycznych, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zarejestrowało się 3 tys. użytkowników, a każdy skuter jest wypożyczany średnio cztery razy dziennie.

Obsługa w systemie bezkluczykowym

Skutery elektryczne dostępne są dla osób pełnoletnich. Użytkownikom powyżej 22. roku życia do prowadzenia tego typu pojazdu wystarczy dowód osobisty. Młodsi powinni posiadać uprawnienia AM. Każdy skuter jest wyposażony w dwa kaski, czepki higieniczne oraz maseczki na twarz. Jest obsługiwany przez aplikację w telefonie komórkowym w systemie bezkluczykowym.

Sieć nie ma bazy stacjonarnej. Każdy skuter może być wypożyczony i oddany w miejscu, w którym akurat się znajdujemy. Maszyny są rozlokowane w odległości nie większej niż 700 m od siebie, co powoduje, że zawsze mamy jakąś pod ręką. Zaawansowany system badający zapotrzebowanie na usługę w danym miejscu pozwala przewidzieć, gdzie i kiedy skutery powinny być relokowane. Ma to duże znaczenie ze względu na to, że użytkownik może zwrócić skuter w dowolnym publicznym miejscu.

Obecnie firma pracuje nad projektem skuterów trzykołowych zabudowanych. Będą one umożliwiały poruszanie się w niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, śnieg). Oficjalna premiera i prezentacja miejskiej sieci skuterów elektrycznych odbędzie się 1 czerwca o godz. 15.00 na placu Chrobrego.

Moc - 1500 W
Zasięg - w zależności od potrzeb, 50-120 kilometrów na jednym pakiecie
Dwuosobowe
Maksymalna ładowność - 160 kg
Maksymalna prędkość - 45 km/h
W pełni ubezpieczone (OC, AC, NNW)

bb