Przy niemal pełnej sali prezydent Słupska Robert Biedroń rozmawiał wczoraj z bielszczanami o swoich doświadczeniach w polityce i działalności społecznej. Gość nie wykluczył, że będzie kandydował na urząd Prezydenta RP. Spotkanie zakończyło się owacjami na stojąco.

Robert Biedroń przyjechał do Bielska-Białej, aby promować swoją książkę "włącz DEMOkrację”. Aula Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja, gdzie odbywało się spotkanie, była niemal pełna. Prezydent Słupska w sposób pogodny i humorystyczny, ale nie pozbawiony autoironii opowiadał o swoich doświadczeniach w polityce i działalności społecznej, co chwila budząc wybuchy śmiechu na widowni.

Konieczność budowania alternatywy

Większą część spotkania zajęła dyskusja z jego uczestnikami. Biedroń skrytykował PO i PiS, które jego zdaniem są zaślepione interesem partyjnym. Podkreślił konieczność budowania alternatywy. Apelował jednak o szacunek do osób o innych poglądach, gdyż tylko taka postawa może odbudować dialog społeczny. Wrogie nastawienie tylko pogłębia polski kryzys polityczny. Prezydent Słupska uważa siebie za narodowca kochającego Polskę.

Pytany o polaryzację sceny politycznej na poziomie samorządów przed wyborami, nawiązał do słów Jacka Kuronia. - Jeśli jesteście niezadowoleni dzisiaj z jakiejkolwiek władzy, to nie skupiajcie się tylko na negacji tej władzy. Pokażecie też, że inny samorząd, inna polityka jest możliwa i stworzycie własne komitety ( ...). Jeśli macie marzenie, że Bielsko-Biała, Cieszyn czy inne miasta mogą wyglądać inaczej, to zamiast palić komitety, zakładajcie swoje.

Echa bielskiego konfliktu

W odniesieniu do problemów samorządu terytorialnego Robert Biedroń zwrócił uwagę na rady seniorów, które w Słupsku są bardzo zaangażowane w życie miasta. Seniorzy stanowią coraz większy odsetek mieszkańców, gdyż młodzież migruje z małych miast do wielkich metropolii. Opowiadał też o swoich doświadczeniach we wspieraniu kobiet w staraniach o miejsca w radach nadzorczych spółek. W jego ocenie, dzięki wsparciu kobiet polepszyła się jakość pracy rad nadzorczych.

Z bielskich tematów poruszono sprawę konfliktu między wolontariuszami i dyrekcją miejskiego schroniska dla zwierząt, którego echa dotarły do Słupska. - Ratusz odwraca głowę od tej kwestii. Same organizacje pozarządowe nie załatwią sprawy. Bardzo często są zleceniobiorcami potrzeb Ratusza. Przy tej okazji Biedroń zaproponował władzom Bielska-Białej stworzenie cmentarza dla zwierząt, który w Słupsku jest inwestycją potrzebną i dochodową.

Robert Biedroń nie wykluczył, że będzie kandydował na urząd Prezydenta RP, ale unikał jednoznacznej deklaracji wyborczej. Spotkanie z bielszczanami zakończyło się owacjami na stojąco.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki