Odkładana w czasie modernizacja Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w końcu doczeka się realizacji. Wczoraj oficjalnie zatwierdzona została lista wniosków o dofinansowanie unijne z zakresu lecznictwa szpitalnego. Bielsko-Biała na modernizację placówki onkologicznej otrzyma ponad 76 mln zł. Bez tych środków dalsze istnienie lecznicy byłoby poważnie zagrożone.

Według planów urzędników, modernizacja BCO-SM będzie największą i najbardziej kosztowną inwestycją miejską w obszarze opieki zdrowotnej. Całkowita wartość projektu przekracza 101 mln zł. Realizacja inwestycji miała rozpocząć się kilka miesięcy temu, ale bez dofinansowania unijnego były to plany raczej bez pokrycia. Urzędnicy cierpliwie więc czekali na decyzję marszałka.

Istnienie szpitala byłoby zagrożone

Wczoraj listę projektów zakwalifikowanych do dofinansowania ogłosił Urząd Marszałkowski w Katowicach. Znalazł się na niej wniosek bielskiego Ratusza. - Inwestycja ta poprawi warunki leczenia pacjentów i wpłynie na komfort pracy personelu. Wszystko po to, żeby jak najskuteczniej leczyć pacjentów onkologicznych - cieszy się Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Jego zdaniem, bez tych pieniędzy dalsze istnienie BCO-SM w Bielsku-Białej byłoby poważnie zagrożone m.in. ze względu na normy sanitarne, które zaczną obowiązywać w najbliższych latach. - Za merytoryczne przygotowanie wniosków tak wysoko ocenionych przez marszałka województwa podziękowania należą się dr Izabeli Kani z biura funduszy europejskich Urzędu Miejskiego - dodaje szef bielskiej PO.

Blok operacyjny i zakład terapii izotopowej

W ramach inwestycji przewidziana jest m.in. budowa nowego pawilonu szpitalnego przy ul. Wyzwolenia, w którym powstanie nowoczesny blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, cztery oddziały onkologiczne oraz Zakład Terapii Izotopowej. Segment o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. zostanie połączony systemem przewiązek z budynkiem głównym oraz poradnią onkologiczną.

Przetarg na budowę pawilonu miał zostać ogłoszony w IV kwartale ub. roku, ale do tego nie doszło. Kolejne plany urzędników zakładały, że przetarg będzie rozpisany do końca marca br. Tak też się nie stało. Władze miasta cierpliwie oczekiwały na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie unijne. Wnioskowano o przyznanie ponad 76 mln zł przy koszcie zadania na poziomie ok. 101 mln zł.

Kompleksowe leczenie onkologiczne

BCO-SM w Bielsku-Białej jest jednym z dwudziestu trzech pełnoprofilowych ośrodków onkologicznych w kraju. Obecnie placówka dysponuje 183 łóżkami i jest drugim największym tego typu szpitalem w województwie śląskim. W jej strukturze są odziały: diagnostyki onkologicznej i gastroenterologii, onkologiczny (chemioterapii), radioterapii, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, opieki paliatywnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Placówka posiada zakład radioterapii z pracownią brachyterapii wyposażony m.in. w trzy akceleratory do radioterapii, aparat do brachyterapii, dwa symulatory oraz zakład patomorfologii zabezpieczający teren całego Podbeskidzia. Rocznie w BCO-SM w Bielsku-Białej udzielanych jest ok 70 tys. porad specjalistycznych, i hospitalizowanych jest ok. 14 tys. pacjentów Odbywa się tutaj ok. 4 tys. operacji, 9 tys. zabiegów chemioterapii oraz 75 tys. seansów radioterapii.

Bartłomiej Kawalec