Bielscy artyści nie mają urlopu. Podczas nadchodzących wakacji będą czekać na turystów i bielszczan w głównych galeriach, w muzeum, w schronisku na Dębowcu czy górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię. We wszystkich miejscach, które gotowe są ich przyjąć. Czeka nas gigantyczna ofensywa sztuki na miasto!

4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2018, który odbywać się będzie od 29 czerwca do 26 sierpnia, to szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu. Prace festiwalowe prezentowane będą w głównych bielskich galeriach i muzeum, a także w innych miejscach gotowych gościć różne przejawy kreatywności artystów, jak schronisko na Dębowcu czy górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię.

Zaproszą widzów do pracowni

Po raz pierwszy też w historii festiwalu artyści zaproszą widzów do swoich pracowni. Nie tylko po to, by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje. Mocne uderzenie zapewnią artyści street-artu. W planowanym na początku sierpnia graffiti jam połączą siły artyści bielscy oraz ich koledzy z innych regionów kraju.

- W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 200 artystów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień, ale różnorodność jest ogromna. Obok malarstwa na płótnie czy papierze pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze, obok rysunku czy grafiki warsztatowej - różne formy grafiki komputerowej, obok rzeźby z drewna, ceramiki czy w postaci odlewu - obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem - tłumaczy Agata Smalcerz, kurator festiwalu.

Instalacje w przestrzeni publicznej

Będzie klasyczna fotografia oraz różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar. Sztuki użytkowe reprezentowane będą przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans.

- Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo - dodaje Agata Smalcerz.

Prace eksponowane będą w czterech głównych przestrzeniach festiwalowych: Galerii Fotografii B&B (ul. 1 Maja 12), Muzeum Historycznym Stara Fabryka (plac Żwirki i Wigury 8); Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11), Galerii PPP (Rynek 27). Na najciekawszych artystów czekają nagrody, w tym Prezydenta Bielska-Białej i Aqua SA oraz w postaci wystaw indywidualnych artystów wybranych przez dyrektorów lub prezesów poszczególnych instytucji współtworzących festiwal.

Liczne wydarzenia towarzyszące

Wystawie towarzyszyć będzie katalog o bielskim środowisku plastycznym, który zawiera reprodukcje prac i fotografie portretowe ich twórców, noty biograficzne oraz krótkie charakterystyki twórczości. Autorem logo (z charakterystyczną dłonią z źrenicą oka) od pierwszej edycji festiwalu jest bielski artysta Piotr Wisła.

Wernisaż festiwalu odbędzie się 29 czerwca, a w lipcu i sierpniu zaplanowano liczne festiwalowe wydarzenia, wystawy towarzyszące, dni otwartych pracowni, warsztaty. Głównym organizatorem 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018 jest Galeria Bielska BWA, a portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Wkrótce szczegółowy PROGRAM.

bb