Kazimierę Alberti, poetkę okresu międzywojennego od dziś można spotkać na Skwerze Poetów przy bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Postać poetki, która trzyma w rękach książkę wykonano z materiałów polimerowych i grafenu w technologii druku 3D. To pierwsza i jedyna taka rzeźba w Polsce.

Każdy może przysiąść się do Kazimiery Alberti, aby zrobić sobie z nią zdjęcie. Łukasz Miłowski z firmy Finnotech, która wykonała rzeźbę przyznaje, że najtrudniejsze było odwzorowanie rysów twarzy poetki. Dysponowano bowiem tylko zdjęciami sprzed kilkudziesięciu lat.

Nasz rozmówca zapewnia jednak, że wykonana z nowoczesnych materiałów postać powinna wytrzymać deszcz, mróz i wiatr. - Została także specjalnie pokryta lakierami, które ochronią ja przed czynnikami atmosferycznymi. Mam nadzieję, że wytrwa sto lat - podkreśla.

Kazimiera Alberti urodziła się w 1898 w Bolechowie. Ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza w Lwowie. Jej mężem był legionista, prawnik, publicysta i tłumacz Stanisław Alberti, który został w 1940 zamordowany przez Sowietów wraz z tysiącami polskich oficerów. Przed wojną małżeństwo Albertich mieszkało w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. W 1930 przeprowadzili się do Białej Krakowskiej

Tekst i foto: asz