Mozaika przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej powstała na przełomie lat 70. i 80. na zamówienie dyrekcji bielskich zakładów Welux. Artysta stworzył ją na murze otaczającym wówczas zakładową dziewiarnię. W najbliższym czasie dzieło plastyka Ignacego Bieńka zyska drugie życie i zostanie dokładnie oczyszczone. O wszystko zadba prywatny inwestor, który otwiera w tym miejscu galerię wnętrz.

W miejscu drugiej, zachowanej w Bielsku-Białej mozaiki Ignacego Bieńka powstaje jedna z największych w kraju galerii wnętrz. W przeciwieństwie do zburzonej mozaiki przy ul. Leszczyńskiej (dzieło powstało pod koniec lat 60. i liczyło ok. 500 m kw., mozaika została zniszczona w 2000 roku przy budowie centrum handlowego), ta przy Partyzantów zyska drugie życie i stanie się częścią nowoczesnego budynku.

Wybrudzona farbami przez wandali, znajdująca się na podniszczonym murze mozaika została już włączona w elewację powstałego budynku, a w najbliższym czasie zostanie oczyszczona i doprowadzona do dobrego stanu. Efektowna wizualnie galeria wnętrz tyskiej firmy to jedna z największych w Polsce i Europie inwestycji tego typu. Na 4 tys. m kw rzucającego się w oczy granatowego budynku prezentowane będą m.in. łazienki w różnych stylach, płytki, sypialnie, oświetlenie i wyposażenie wnętrz. Nad projektami wnętrz będzie na miejscu pracować trzydziestu specjalistów. Firma traktuje tą inwestycję priorytetowo.

- Mozaika jest dziełem sztuki, podobnie jak architektura jest dziedziną sztuki. Przy zakupie budynku wiedzieliśmy, że mozaika będzie jego częścią i była dla nas atutem tego miejsca. Priorytetem było zabezpieczenie jej, a wkrótce nadanie blasku. Oświetlimy ją i z całym budynkiem stanie się rozpoznawalnym i charakterystycznym punktem na mapie Bielska-Białej. W przyszłości chcemy zaprosić do współpracy szkoły artystyczne i w ramach tzw. akademii projektowania szkolić w praktyce artystów w zakresie tworzenia architektury wnętrz i współpracować z nimi - mówi Szymon Polak, dyrektor ds. handlowych firmy Mera.

***

Ignacy Bieniek (ur. 14 maja 1925 w Bystrej Krakowskiej, zm. 17 stycznia 1993 we Wrocławiu) - malarz, plastyk, w latach 1946-51 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel grupy plastycznej "Beskid". Za swoją twórczość odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Życiu i twórczości artysty poświęcona została strona internetowa stworzona przez dr Krzysztofa Gronia.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki