Redakcja portalu poprosiła wszystkich kandydatów na prezydenta Bielska-Białej o odpowiedź na proste pytanie: co Pan (Pani) zrobił(a) dla miasta i jego mieszkańców w ciągu ostatnich czterech lat? Dla osób z kręgu władzy to okazja do przypomnienia swoich działań w samorządzie. Dla innych to pytanie o dorobek zawodowy i pracę społeczną dla dobra Bielska-Białej i bielszczan. Nasz cykl otwiera Przemysław Drabek.

Wspólnie z moim zespołem Radnych Prawa i Sprawiedliwości pokazaliśmy w ostatniej kadencji, że interweniujemy w każdej sprawie i że niemożliwe dla nas nie istnieje. Te cztery lata były jednymi z bardziej intensywnych, ale wiemy też ile jeszcze przed nami jest do zrobienia. Jestem dumny z tego, co zrobiłem wspólnie z mieszkańcami i liczę, że zrealizujemy kolejne pomysły i inicjatywy.

Szansa rozwoju turystyki

Raz! Górskie trasy rowerowe. Już w 2007 roku wnioskowałem o utworzenie górskich tras rowerowych. Wycieczki rowerowe oraz szeroko pojęte spędzanie wolnego czasu na rowerze w naszych górach, to potężna szansa dla rozwoju turystycznego Bielska-Białej. Dzisiaj jeździmy po górskich trasach rowerowych, pomysł jest i nadal trzeba go rozwijać wspólnie z sąsiednimi gminami.

Dwa! Program Rodzina plus. W 2010 roku zainicjowałem program Rodzina plus. Obecna kadencja pokazuje pozytywne efekty moich działań. Trzeba pamiętać, że program wymaga jeszcze większego i dynamiczniejszego rozwoju.

Koperty życia

Trzy! Seniorzy. Kto poza organizacjami pozarządowymi słyszał o polityce senioralnej w mieście na początku tej kadencji? Praktycznie nikt. Pojęcie to pojawiło się w Bielsku-Białej w chwili, gdy zainicjowałem projekt “Seniorzy dla Bielska” i rozpowszechniłem koperty życia. Zarówno miasto, jak i inne osoby zaczęły zwracać uwagę na seniorów. Z mojej strony były to także dziesiątki spotkań i bardzo dużo determinacji. Dzisiaj programy wsparcia dla seniorów stają się bardziej popularne. Trzeba im nadać systematyczności i uporządkować. Kluby senioralne, o których mówiłem i mówię powinny istnieć na każdym osiedlu w Bielsku-Białej.

Cztery! Aplikacja mobilna ZgłoszeniaBB! Aplikacja mobilna, dzięki której ty, jak i każdy mieszkaniec Bielska-Białej posiadający smartfona może zgłosić dziurę w drodze, awarię oświetlenia czy inny problem to pomysł, o który wnioskowałem w 2011 roku. Pomysł dopiero w tej kadencji (po siedmiu latach) jest realizowany.

Obrona szpitalnej Izby Przyjęć

Pięć! Czyste powietrze - walka ze smogiem. To, czym oddychamy ma dla nas, naszych bliskich i przyszłych pokoleń ogromne znaczenie. Dlatego zainicjowałem realną walkę ze smogiem. Dzięki moim wnioskom i zaangażowaniu do Bielska-Białej po wielu latach wraca biuro Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu łatwiej będzie można złożyć wniosek o pozyskanie środków finansowych na wymianę pieców czy docieplenie budynków.

Sześć! Mieszkańcy, rady osiedla i organizacje pozarządowe. Najbardziej dumny jestem z tego, jak wiele udało się zrobić wspólnie z mieszkańcami Bielska-Białej. Nasz klub radnych złożył ponad 500 wniosków i interpelacji. Dzięki konsekwencji udało się zrealizować wiele małych i dużych postulatów mieszkańców, m.in. broniąc skutecznie Izbę Przyjęć w szpitalu miejskim przed zamknięciem.

Pobudziliśmy miasto do realizacji części naszych inicjatyw, ale wiele jest jeszcze przed nami. Działamy!

Przemysław Drabek