Utworzenie przystanku kolejowego Bielsko-Centrum i węzła przesiadkowego w rejonie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, budowa nowego placu miejskiego oraz przystanków autobusów - to efekty prac zespołu mikroplanowania miejskiego. Jak wkrótce może wyglądać centrum Bielska-Białej?

Bielski samorząd po raz drugi wziął udział w przedsięwzięciu tzw. mikroplanowania miejskiego, organizowanym przez katowicki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Mikroplanowanie miejskie jest metodą wspomagającą zarządzanie rozwojem przestrzennym miast. Polega na wypracowaniu przez interdyscyplinarny zespół projektowy koncepcji projektowo-organizacyjnej dla wybranej przez miasto niewielkiej, „trudnej” przestrzeni publicznej.

W tym roku obszarem do zagospodarowania był teren pomiędzy ulicami Bohaterów Warszawy i Hugona Kołłątaja w Bielsku-Białej. Szefem zespołu nadzorującego proces planowania przestrzennego był dr hab. inż. arch. Maciej Borsa, kierownik katedry gospodarki przestrzennej wydziału architektury budownictwa i sztuk stosowanych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Opracowana koncepcja zakłada utworzenie w rejonie Teatru Polskiego przystanku kolei aglomeracyjnej oraz budowę nowych przystanków autobusów wzdłuż ul. 3 Maja. W trakcie konsultacji wskazywano na problem braku miejsc do spędzania wolnego czasu. Dlatego zdecydowano się na rozbudowę placu teatralnego, który byłby bardziej reprezentacyjny niż obecnie. Wśród innych propozycji pojawia się budowa nowego placu miejskiego na wzgórzu zamkowym.

Prezentacja koncepcji zagospodarowania terenu w centrum Bielska-Białej odbędzie się we wtorek, 30 października (godz. 17.00) w budynku przy placu Opatrzności Bożej 18 (dawne USC, parter).

bak