Młodzi kierowcy mają pod górkę. Chociaż ceny ubezpieczenia OC w ostatnich latach znacznie wzrosły dla wszystkich właścicieli aut, to zmiany te są najbardziej odczuwalne właśnie wśród początkujących. Według danych opublikowanych w serwisie mFind, składka OC dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem, może wynieść nawet o 1000 zł więcej w porównaniu z kosztami, jakie poniosą kierowcy po trzydziestce.

Wielu kierowców, zwłaszcza niedoświadczonych w zakupie polisy komunikacyjnej nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie czynniki decydują o wysokości ich składki. Wielu kierowców, zwłaszcza kupujących pierwszy raz w życiu ubezpieczenie, ma małe pojęcie o czynnikach, które wpływają na wysokość składki. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno informacje o Tobie jako o kierowcy, ale także o samym pojeździe, który będzie przedmiotem ubezpieczenia.

Koszty związane z ubezpieczeniem auta możesz oszacować jeszcze przed jego zakupem, a nawet na ich podstawie podjąć decyzję o kupnie takiego, a nie innego pojazdu. Tym bardziej, jeśli wydatki na polisę od początku są dla Ciebie istotne. Przybliżoną cenę polisy OC wyliczysz, korzystając z porównywarki internetowej dostępnej chociażby na ubsy.pl.

Tak naprawdę kluczem do zmniejszenia kosztów polisy jest znajomość mechanizmów, jakie kierują ubezpieczycielami przy naliczaniu składek. Wykaz najważniejszych TU informacji przyda się szczególnie niedoświadczonym jeszcze kierowcom. Dowiedzcie się, z czego wynikają zwyżki i jak wpłynąć na cenę składki.

Młodsi i mniej doświadczeni mają gorzej

Niestety, nawet kilkakrotnie wyższe ceny ubezpieczeń są spowodowane w dużej mierze młodym wiekiem kierowcy i brakiem doświadczenia na drodze. Aby ubezpieczyciel nabrał do Ciebie zaufania, musi zobaczyć, że możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, co świadczy również o technice prowadzenia samochodu i dobrych nawykach w ruchu drogowym. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na wydawanie kroci.

Rada - właściwie wybierz ubezpieczyciela

Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych ma szeroką ofertę, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich właścicieli aut. Zamiast ograniczać swój wybór jedynie do tych najbardziej znanych firm, rozejrzyj się za TU, które swoją ofertę kierują przede wszystkim do młodych osób. Na pewno dużo lepiej zrozumieją Twoje potrzeby i często ograniczone możliwości finansowe, dlatego być może zaproponują lepsze warunki ubezpieczenia.

Zniżki wypracowuje się z czasem

Siłą rzeczy młodzi kierowcy nie będą mogli liczyć na obniżenie ceny ubezpieczenia ze względu na zniżki. Te jednak nabędziesz z czasem. Oczywiście, o ile nie masz na swoim koncie spowodowanych szkód na drodze. Z brakiem zniżek możesz sobie jednak poradzić.

Rada - zostań współwłaścicielem pojazdu

Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy dodaje skrzydeł, wiemy. Chcesz jak najszybciej usiąść za kierownicą i to najlepiej swojego pierwszego, własnego auta. Nie działaj jednak pochopnie. Pierwsze ubezpieczenie na pewno będzie Cię sporo kosztowało. Dlatego na początek przemyśl współdzielenie samochodu z rodzicem lub starszym rodzeństwem, którzy dysponują zniżkami za długoletnią, bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie pojazdu wspólnie z kierowcą, który może już korzystać z dużych zniżek na OC sprawi, że Twoja wspólna składka zostanie nieco obniżona i będzie bardziej przystępna. Jeśli będziesz jeździć bezszkodowo, za każdy rok ubezpieczenia dostaniesz ok. 10 proc. zniżki na OC.

Nie kupuj na raty

Zakup polisy OC komunikacyjnego to kwoty rzędu kilkuset (w przypadku doświadczonych kierowców, jak podaje portal mFind) czy kilku tysięcy złotych (w przypadku początkujących). Nie są to małe pieniądze, zwłaszcza dla młodych osób, które często mają małe dochody. Kusząca jest zatem możliwość rozłożenia należności na raty, co ubezpieczyciele także umożliwiają. Taka forma płatności ma jednak również swoje wady.

Rada - opłacaj składkę w całości

Tak jak w przypadku zakupu innych produktów na raty, również polisa opłacana w częściach będzie korzystna i łatwiejsza do przełknięcia w porównaniu do opłacenia całej składki z góry. Całkowity koszt będzie jednak większy. A to za sprawą odsetek.

Spóźnienie z zakupem polisy zwiększy Twoje koszty

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie nawet za jednodniowy brak ubezpieczenia OC (np. po wygaśnięciu umowy OC otrzymanej z samochodem zakupionym z drugiej ręki) może skutkować nałożeniem niemałych kar, które... mogą być wyższe niż składka.

Jak możesz przeczytać na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wysokość kar za brak polisy OC zależy od:

  • wysokości najniższego wynagrodzenia krajowego,

  • długości przerwy w ubezpieczeniu (20 proc., 50 proc. lub 100 proc. kary),

  • rodzaju pojazdu, który nie posiada OC, mimo że powinien (⅓ minimalnego wynagrodzenia krajowego, jego 2- lub 3-krotność).

Przykład: jeśli w 2019 roku spóźnisz się dwa dni z ubezpieczeniem samochodu osobowego, zapłacisz 900 zł kary. A jeśli przerwa w ubezpieczeniu ciężarówki wyniesie więcej niż 14 dni, zostaniesz obciążony 6750 zł kary.

Rada - pamiętaj o terminowym ubezpieczeniu pojazdu

Narażenie się na karę za brak OC nie jest wcale takie proste, bo polisa OC najczęściej przedłuża się automatycznie, jeśli jej nie wypowiesz. W przypadku chęci rezygnacji z ubezpieczenia w dotychczasowym TU czy korzystania z polisy otrzymanej wraz z autem z drugiej ręki, musisz po prostu pamiętać o ostatnim dniu na wybór nowego ubezpieczenia.

Pamiętaj też, że im wcześniej rozpoczniesz poszukiwania polisy, tym lepiej. Będziesz miał więcej czasu, żeby przemyśleć zakup i przeanalizować wiele opcji. Ubezpieczanie auta na ostatnią chwilę poskutkuje podjęciem pochopnej, nie zawsze korzystnej cenowo decyzji. A w przypadku OC cena jest kluczową kwestią i wielu kierowcom zależy na tym, aby była jak najniższa.

Posiadanie szybkiego auta nie popłaca

Zawsze marzyłeś o tym, żeby w Twoim garażu stanął szybki, sportowy samochód? A może nadal o tym marzysz? Niestety, jeśli zależy Ci na niższej składce OC, będziesz musiał nieco zmienić swoje plany. Niektóre samochody są bowiem na czarnej liście ubezpieczycieli. Oznacza to, że samochody z dużym silnikiem, a co za tym idzie, osiągające duże prędkości, niosą ryzyko spowodowania wypadku właśnie przez nadmierną szybkość.

Dla TU takie marki samochodów BMW czy Audi to informacja, że lubisz szybką, brawurową, a tym samym niebezpieczną jazdę. A stąd już tylko krok do spowodowania wypadku i… konieczności wypłacenia poszkodowanym rekompensaty z Twojego OC. Objęcie ochroną takiego pojazdu i ryzyko z tym związane jest dla ubezpieczyciela mało opłacalne.

Rada - zastanów się, jaki model wybierasz

Zamiast ryzykować wyższą składką za ubezpieczenie samochodu, wybierz taki jego model, który nie kojarzy się z osiąganiem dużych prędkości. Prognozowaną wysokość składki możesz wyliczyć w porównywarce jeszcze zanim wybierzesz swój własny pojazd.

Artykuł sponsorowany