Jeszcze w tym miesiącu powinien powstać projekt oraz model kompozycji figury postaci z bajki o przygodach Pampaliniego. Jak dowiedział się nasz portal, rzeźba, która obok Bolka i Lolka oraz Reksia tworzyć będzie tzw. szlak bielskiej bajki stanie na skwerze przy ul. Bohaterów Warszawy w Bielsku-Białej. Zadanie opracowania koncepcji zlecono znanej bielskiej rzeźbiarce Lidii Sztwiertni.

Gdy w styczniu informowaliśmy, że jeszcze w tym roku samorząd chce sfinansować odsłonięcie w przestrzeni miejskiej rzeźby Pampaliniego, zaproponowaliśmy, by kwestię lokalizacji kolejnego bajkowego pomnika oddać mieszkańcom. W przeprowadzonej przez nas ankiecie najwięcej Czytelników opowiedziało się za usytuowaniem rzeźby na placu Chrobrego. Ale urzędnicy z tej sugestii nie skorzystali. Sami wybrali miejsce, gdzie pojawi się bajkowy bohater.

Projekt bielskiej artystki

Na inwestycję zgodzili się miejscy radni. Na lutowej sesji Rady Miejskiej Bieska-Białej przyjęli uchwałę budżetową, która przewiduje wydatkowanie jeszcze w tym roku 190 tys. zł na realizację projektu. Za te pieniądze wykonana zostanie kompozycja rzeźbiarska składającą się z dwóch postaci. Obok Pampaliniego stanie jedno ze zwierząt, na które w każdym odcinku polował bohater kreskówki.

Jak dowiedział się nasz portal, umowa na wykonanie projektu rzeźby i jej modelu została podpisana ze znaną bielską rzeźbiarką Lidią Sztwiertnią. Zamówienie zlecono w ostatnich dniach. Artystka ma dostarczyć „projekt autorski oraz model kompozycji figuralnej postaci z serialu Pampalini łowca zwierząt”. Zgodnie z umową, projekt powinien być dostarczony jeszcze w tym miesiącu. Artystka otrzyma za to 10 tys. zł.

Twórca serialu zaakceptował lokalizację

Gdzie stanie nowy pomnik na „szlaku bielskiej bajki”? Jak zdradza rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń, wstępna lokalizacja to skwer na początku ul. Bohaterów Warszawy. - Zaraz za krzywym mostkiem - precyzuje urzędnik. Dlaczego taka lokalizacja? - To efekt międzywydziałowych konsultacji przeprowadzonych w Urzędzie Miejskim - tłumaczy rzecznik.

Jak dodaje urzędnik, przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę kilka aspektów, w tym m.in odległość od już istniejących rzeźb - Bolka i Lolka oraz Reksia, plany zagospodarowania danego terenu, sytuację własnościową gruntu, a także otoczenie i wygląd tej części miasta. Jakie były alternatywne lokalizacja dla wybranego skweru? Okazuje się, że rozpatrywano jedynie inne miejskie parki: obok Ratusza, Włókniarzy i Słowackiego.

- Skwer przy ul. Bohaterów Warszawy znajduje się w niedalekiej odległości od fontanny z Reksiem, a pod względem istniejącej w tym miejscu roślinności dobrze wpisuje się w tematykę serialu o Pampalinim - zachwala Tomasz Ficoń. Zdaniem urzędnika, proponowana lokalizacja rzeźby przypadała do gustu i zyskała akceptację twórcy serialu - Bronisława Zemana.

Bartłomiej Kawalec

Foto: Google