Budowa domu energooszczędnego to coraz częściej świadomy wybór inwestorów. Po 2020 roku każdy nowowybudowany dom będzie podlegał nowym, surowszym przepisom unijnym. Niższe koszty eksplotacji oraz większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym to główne zalety inwestowania w dom energooszczędny. Sprawdź, jakie rozwiązania warto zastosować, aby zwiększyć energooszczędność budynku.

Energooszczędny dom to niższe rachunki. Odpowiednio dobrane i zaimplementowane rozwiązania pozwolą na mniejsze straty energii. Dom tani w eksploatacji będzie nie tylko tani w teorii, gdy oprzesz swój wybór o odpowiednią wiedzę i znajomość przepisów. Warto kierować się zasadą: mały dom - mały kłopot.

Kluczowe znaczenie będzie miał w tym przypadku wybór projektu domu. Dom energooszczędny powinien mieć prostą bryłę, najlepiej w kształcie sześcianu lub niezbyt wydłużonego prostopadłościanu. Powinien też zostać wyposażony w rozwiązania wspomagające oszczędzanie energii.

Rozwiązania projektowe dom energooszczędny

Obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji domu można uzyskać poprzez następujące rozwiązania: wentylację mechaniczną z rekuperatorem, stolarkę otworową o niskim współczynniku, zastosowanie rolet zewnętrznych, zastosowanie instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych, docieplenie ścian zewnętrznych, pogrubienie warstwy izolacji termicznej.

Domy energooszczędne budowa

Niewskazana jest budowa domu na rzucie w kształcie litery H, L lub w kształcie krzyża. Podczas wyboru projektu warto też przeanalizować parametry energetyczne. Dom energooszczędny powinien mieć współczynnik EUco poniżej 40 kWh/m2rok.

Wybór katalogowych projektów domów energooszczędnych Domowe Klimaty jest ogromny. Kompetentny architekt i doświadczenie są gwarancją, że dom będzie energooszczędny nie tylko z nazwy. Rozmowa z architektem i omówienie rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb domowników są niezwykle ważne.

Istotne jest także usytuowanie budynku na działce. Strefa dzienna z przeszkleniami powinna znaleźć się od strony południowej i stanowić około 40 proc. całej powierzchni ściany. Warto mieć na uwadze, że budynek, który znajduje się poza zasięgiem cienia okolicznych wzgórz i drzew maksymalnie wykorzystuje energię słoneczną.

Odpowiednia lokalizacja pomieszczeń w domu oraz zastosowanie ścian dwuwarstwowych z pustaków o specjalnych właściwościach izolacyjnych, ocieplanych wełną mineralną lub styropianem to także ważne rozwiązania.

Dodatkowo, aby skutecznie, zatrzymać ciepło wewnątrz domu, należy oddzielić termicznie piwnice, a także garaż od części mieszkalnej. Sprawdź: projekty domów w parterowych tanich w budowie - trzy propozycje.

Okna do domu energooszczędnego

Cała stolarka otworowa dedykowana dla domu energooszczędnego powinna posiadać współczynnik całkowity U nie większy niż 0,9 W/m2K. Budynek energooszczędny musi mieć też zredukowane mostki termiczne i odpowiednio zamontowanie okna. Warto zainwestować w tzw. ciepły montaż. Ważne, aby dobrać odpowiednią ekipę, która wykonuje prace na oryginalnych taśmach.

Artykuł sponsorowany