Bielsko z okresu XX-lecia międzywojennego ma kilka perełek architektonicznych. Niewątpliwie jedną z nich jest pływalnia Panorama, której już samo powstanie wzbudziło podziw. Basen wybudowała firma „Karol Korn” w zaledwie osiem miesięcy. Autorem całego założenia jest architekt Paweł Juraszko.

15 sierpnia 1936 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego basenu, które zaszczycił sam wojewoda dr Michał Grażyński. Prasa pisała: Basen, który otrzymuje dopływ wody z zapory wodnej w Wapienicy, kosztował dotychczas 250.000 zł. Posiada dwa oddziały; jeden dla pływających wielkości 50x25 m z trampoliną i wieżą do skoków, drugi 50x30 m dla niepływających.

Amerykanin ustanowił rekord świata

Otwarcie pływalni w Bielsku połączono z zawodami piłki wodnej i pływackimi. Mistrzem kraju w piłce wodnej został klub Hakoah Bielsko, który zwyciężył Legię Warszawa 4:0. Bramki dla Hahoahu zostały zdobyte przez: Feusteina, Hammermanna, Tramera i Wienera. Zawody sędziował pan Rose. W drugim dniu rozegrano mecz między Makkabi Kraków a Hakoah Bielsko zakończony wynikiem 2:2. Dla miejscowych bramki zdobyli: Wiener i Hamermann, dla gości: Riltermann - relacjonował tygodnik "Siedem groszy".

Wraz z otwarciem basenu w stolicy Podbeskidzia charakterystyczna sylwetka wieży do skoków stała się nie tylko wizytówką bielskiego kąpieliska, ale znakiem rozpoznawczym miasta nad rzeką Białą. Podziwiać z niej można było panoramę Beskidów. Burmistrz Bielska dr Wiktor Przybyła jeden z inicjatorów budowy basenu, motywował to przedsięwzięcie słowami: Jeżeli miasto coś buduje, to jako stolica Beskidu Śląskiego musi zrobić coś takiego, by swoim położeniem odpowiadało temu charakterowi. Oprócz górskich widoków sam basen upiększały niezliczone ilości kwiatów na skwerach i w donicach, a także krzewy, topole, wierzby.

"Panorama" od samego początku była jedną z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie, gdzie w latach przedwojennych polscy pływacy rywalizowali ze sportowcami z całego świata. Już kilka dni po otwarciu jej walory sprawdzili pływacy amerykańscy, którzy wracając z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936) zostali zaproszeni do Bielska. 20 sierpnia jeden z Amerykanów Peter Fick ustanowił na tym obiekcie nowy rekord świata na dystansie 50 m. Wynik i sława nowego obiektu poszła w świat.

Krajowa dominacja pływaczki Hakoahu

Kolejnego blasku kąpielisku i miastu przynosiły występy Gertrudy Dawidowicz z żydowskiego klubu Hakoah, która 28 razy zdobyła mistrzostwo Polski. Wdzięczni potomni, tej znakomitej pływaczce postawili na terenie obiektu pomnik. Po drugiej wojnie światowej organizowano tam różnego rodzaju zawody pływackie, ale również widzowie mogli tam podziwiać ciężarowców oraz bokserów.

Teren pływalni był też planem filmowym. To tutaj powstały zdjęcia do nowel pt. Trzy starty, w reż. Ewy Petelskiej. Występowali w nim m.in. Bogumił Kobiela i Leon Niemczyk. Jednak do historii polskiego kina kąpielisko przeszło za sprawą Zbigniewa Cybulskiego, który wystąpił tu w filmie pt. Jutro Meksyk, w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Dzisiaj basen jest ulubionym miejscem wypoczynku bielszczan.

Jacek Kachel

W trakcie pracy nad artykułem autor korzystał z literatury:
Ewa Janoszek, Wojciech Kominiak, Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w latach II Rzeczypospolitej, Bielsko-Biała 208, s. 110, s. 111
„Gwiazdka Cieszyńska” nr 66, 25.08.1939, s. 4.
„Siedem groszy” nr 221 17.08.1936 s. 8, nr 225 19.08.1936 s. 7, nr 228 21.08.1936 s. 1.