Bez udziału samolotów wchodzących w skład Sił Powietrznych RP, ale w nowej i - jak przekonują organizatorzy - równie atrakcyjnej formule, odbędzie się piknik lotniczy w bielskich Aleksandrowicach. - Chcemy dać możliwość bliższego kontaktu z różnymi konstrukcjami lotniczymi oraz na większą skalę skorzystania z możliwości wykonania lotu widokowego nad naszym miastem - mówi Jerzy Oślak, prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Gwiazdą imprezy będzie pilot Łukasz Czepiela z Red Bull Air Race oraz kapitan Tadeusz Wrona.

Tegoroczna impreza na lotnisku w Aleksandrowicach odbędzie się w dniach 31 sierpnia-1 września. Jak dowiedział się portal, po wielu latach w programie pokazów nie znajdziemy zespołu akrobacyjnego "Orlik", Biało-Czerwonych "Iskier" czy przelotu myśliwca MiG-29. Odwoływane w ostatniej chwili pokazy z udziałem Sił Powietrznych RP w ostatnich latach częściej rozczarowywały niż zachwycały publiczność.

Formuła "bliższego kontaktu"

- Poprzez bogaty program lotniczy pikniku i tym razem nieco zmienioną formułę dwudniowego spotkania, chcemy dać możliwość bliższego kontaktu z różnymi konstrukcjami lotniczymi oraz na większą skalę skorzystania z możliwości wykonaniu lotu widokowego nad naszym miastem. Zgromadzony sprzęt na wystawie statycznej i demonstrowany podczas pokazów dynamicznych, mamy nadzieję, pozwoli po raz kolejny ugruntować postrzeganie służebnej roli lotnictwa w regionie - zapowiada Jerzy Oślak, prezes ABB.

Na plenerowej imprezie pojawią się samoloty, szybowce, śmigłowce, lotnie, spadochrony, modele latające, balony, czyli to wszystko, co stanowi o uroku lotnictwa. Sprzęt lotniczy będzie dostępny dla publiczności przez cały czas trwania pikniku wraz z innymi atrakcjami: dla najmłodszych rozstawione zostanie wesołe miasteczko, dla starszych gości pojawią się stoiska gastronomiczne oraz występy estradowe.

Gościem specjalnym kapitan Wrona

Po raz pierwszy na pikniku lotniczym w kraju zaprezentowana zostanie napędzany silnikiem elektrycznym szybowiec Diana 3, który zostanie zestawiony z szybowcem z napędem odrzutowym. Na największą atrakcję bielskiego pikniku w Aleksandrowicach zapowiada się pokaz zespołu akrobacyjnego Firebirds oraz Łukasza Czepieli - jedynego polskiego pilota akrobacyjnego klasy challenger latającego podczas mistrzostw świata w zawodach Red Bull Air Race World Championship (tego samego, który wylądował na molo w Sopocie).

Równie ciekawie przedstawia się występ Macieja Pośpieszyńskiego samolotem Extra 330, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze. Gościem specjalnym imprezy będzie pochodzący z Żywca pilot kapitan Tadeusz Wrona znany z udanego awaryjnego lądowania samolotu Boeing 767 na lotnisku w Warszawie (maszyna wylądowała ze schowanym podwoziem).

Otwarcie pikniku z udziałem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego zaplanowano w sobotę o godz. 15.00. W trakcie nastąpi prezentacja w locie i uroczyste przekazanie na rzecz Aeroklubu Bielsko-Bialskiego szybowca szkolno-treningowego PW-6 pozyskanego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Bartłomiej Kawalec

Na zdjęciu: Łukasz Czepiela (Red Bull Air Race), foto: Łukasz Nazdraczew/Red Bull Content Pool

Szczegółowy program XVI Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej:

31 sierpnia (sobota)

Blok 1 12:00-14:00
- skoki spadochronowe z Jaka-12
- motoszybowiec JS z napędem odrzutowym
- prezentacja samolotu Czajka
- pokaz akrobacji szybowca Perkoz
- prezentacja w locie samolotu Pipistrel
- lot pokazowy śmigłowca - R-44
- motoszybowiec Dimona

Blok 2 15:00-18:30
- prezentacja w locie szybowca PW-6
- M18 Dromadery, imitacja gaszenia pożaru
- pokaz akrobacji szybowca Perkoz
- prezentacja śmigłowca SW-4
- skok ze spadochronem z szybowca Bocian
- prezentacja wiatrakowca w locie
- akrobacja wyczynowa na samolocie Extra 330

Występy muzyczne 18:30-20:00
- zespół Faktory of Blues

1 września (niedziela)

Blok 1 11:00-14:30
- skoki spadochronowe z Jaka-12, Krystian Maślanka
- EDGE 540 TK - zespołu Red Bull Air Race
- 3x Extra 330 - pokaz zespołu FireBirds
- motoszybowiec Dimona
- pokaz akrobacji na Extra 330,
- prezentacja śmigłowca SW-4
- akrobacja na szybowcu Perkoz
- zespół historyczny Piper Cub
- prezentacja wiatrakowca w locie

Blok 2 16:00-18:00
- M18 Dromadery, imitacja gaszenia pożaru, A. Brzyski, S. Zakrzewski
- pokaz wspólny FireBirds i Łukasz Czepiela
- zespół historyczny Piper Cub
- lot pokazowy śmigłowca - R-44
- skok ze spadochronem z szybowca Bocian
- 3x Extra 330 - pokaz zespołu FireBirds
- motoszybowiec Dimona
- Extra 330, pilot Maciej Pospieszyński
- prezentacja śmigłowca SW-4
- akrobacja na szybowcu Perkoz