Kolarski peleton Tour de Pologne już jutro pojawi się w powiecie bielskim, ale etap z metą w Bielsku-Białej zaplanowany został w środę. W związku z organizacją mety etapu w naszym mieście od nocy z wtorku na środę zaczną występować pierwsze utrudnienia i częściowe zamknięcia bielskich ulic. Na całkowite wyłączenie ruchu kołowego przez policję w południowej części miasta kierowcy będą musieli uważać w środowe popołudnie.

Bielski etap Tour de Pologne rozegrany zostanie w środę. Kolarze, podobnie jak przed rokiem, do miasta wjadą od strony Międzybrodzia Bialskiego i przełęczy Przegibek (na jej szczycie górska premia I kategorii w zależności od tempa kolarzy rozegrana zostanie ok. godz. 15.30-15.43). Następnie kolarze ulicami Górską, Żywiecką, Przędzalniczą, ks. Kusia, Partyzantów, al. Gen. Andersa i al. Armii Krajowej rozpoczną pierwszą z trzech rund ulicami miasta (ok. godz. 15.49-16.03). Do finiszu na wysokości ZIAD dojdzie pół godziny później.

Duże utrudnienia w okolicy szpitala

Utrudnienia w ruchu kołowym w związku z organizacją etapu rozpoczną się już w nocy z wtorku na środę. W pierwszej kolejności nastąpi całkowite zamknięcie ruchu na następujących odcinkach al. Armii Krajowej: w rejonie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej na ocinku od skrzyżowania z ul. Boboli do Gościnnej (od godz. 4.30 do godz. 6.00) oraz od ronda z Gościnną do Karbowej (od godz. 4.30 do godz. 22.00).

Ponadto ulice: Gościnna, Karbowa oraz Kolista na odcinku od Karbowej do Gościnnej będą zamknięte dla ruchu kołowego od godz. 11.00 do 17.00 (w związku z powyższym wjazd na parkingi przy Karbowej możliwy będzie do godz. 11:00 tylko ulicami Kolistą i Karpacką). W godz. 11.00-17.00 wystąpią również czasowe utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach, którymi przejeżdżać będzie kolarski peleton: Górska, Żywiecka, Przędzalnicza, ks. Kusia, Partyzantów, al. Gen. Andersa, al. Armii Krajowej, Karbowa oraz Kolista.

Zamknięcie ruchu w rejonie trasy przejazdu

Organizatorzy zastrzegają, że podany czas utrudnień ze względu na specyfikę imprezy może ulec zmianie. Policjanci oraz służby organizatora, w celu zapewniania bezkolizyjnego przejazdu peletonu, będą porządkować ruch pieszy i kołowy. Całkowite zamknięcie trasy przejazdu (ulice poprzeczne oraz podłużne w stronę trasy przejazdu peletonu - zdjęcie powyżej) nastąpi na ok. 1 godzinę przed przejazdem pilota głównego wyścigu. Policja zastrzega możliwość wcześniejszego zamknięcia ruchu.

Utrudnienia czekają również pasażerów komunikacji publicznej. Autobusy obsługujące linie krzyżujące się z trasą wyścigu będą kursować bez zmian tylko do momentu całkowitego ich zamknięcia przez policję. W momencie zatrzymania autobusów, dopuszcza się opuszczenie ich przez pasażerów lub oczekiwanie na kontynuację jazdy. Linie komunikacyjne, których trasa częściowo pokrywa się z przejazdem wyścigu kolarskiego na czas wyłączenia z ruchu poszczególnych ulic będą skrócone do przystanków na których istnieje możliwość zawrócenia i wykonania kursu powrotnego (zobacz szczegóły TUTAJ).

Bartłomiej Kawalec