JYSK jest międzynarodową siecią handlową wywodzącą się z Danii, która sprzedaje „wszystko dla domu”. Z powodu zasięgu działalności obejmującej 52 kraje na całym świecie firma charakteryzuje się znaczną liczbą dostępnych miejsc pracy oferujących przekrojowy rozwój zawodowy. Idą również za tym komfortowe warunki pracy i satysfakcjonujące wynagrodzenie.

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób kształtują się zarobki w JYSK. Warto już na początku zaznaczyć, że różnią się one zależnie od wybranego działu, doświadczenia zawodowego i lokalizacji obiektu.

Możliwości rozwoju

Przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi posiadają na tyle rozbudowaną infrastrukturę, aby umożliwić pracownikom wieloetapowy rozwój swojej kariery. Nie inaczej jest w przypadku JYSK, w którym dostępnych jest kilka sektorów optymalnych dla ambitnych osób.

Warto też wspomnieć o systemie premiowym wykorzystywanym w przedsiębiorstwie, który jest w głównej mierze związany ze sprzedażą oraz obsługą klienta. Aby liczyć na premię, niezbędna jest współpraca wszystkich pracowników w danym sklepie. Ponadto istnieją dodatkowe benefity związane z efektownym wykonywaniem swoich obowiązków, jak sprzedażowa premia kwartalna czy okazjonalna bezpośrednio powiązana z konkursami sprzedażowymi.

Sklep

Decydując się na dział sklepowy, możemy być pewni, że do naszych obowiązków będzie należeć udzielanie pomocy klientowi w selekcji odpowiednich dla niego produktów. Przykładowo, początkowa pensja na stanowisku Sprzedawca w Trójmieście będzie wynosić 3000 zł brutto, jednakże może ona ulec zmianie (czyt. zwiększeniu) za sprawą osiągania wymiernych wyników i awansu na Opiekuna Magazynu, Zastępcę, a następnie Kierownika Sklepu. Naturalnie w związku z tym zwiększony zostaje zakres obowiązków.

Centrum Obsługi Klienta

Pracownicy działający w obrębie Centrum Obsługi Klienta mają za zadanie udzielać niezbędnej pomocy klientom w różnych sprawach, np. w reklamacjach. Na początku zarabiają oni 3500 zł brutto, lecz za sprawą skutecznego działania mogą stać się Specjalistami zarządzającymi resztą zespołu. Analogicznie do poprzednio omawianego przypadku generuje to zarówno konieczność przyjęcia na siebie większej ilości zadań, jak i większą wypłatę.

Podsumowanie

Jak widać, największy wpływ na zarobki mają sami pracownicy i to od ich zaangażowania zależy, jakie ostatecznie wynagrodzenie będą otrzymywać. Przy tym wszelkie zasady związane z systemem premiowym oraz motywacyjnym są przedstawiane już pierwszego dnia pracy w JYSK.

Artykuł sponsorowany