W najbliższy poniedziałek rozpocznie się największy festiwal IT w regionie Bielska-Białej, czyli BBDays4.IT. Warsztaty z rzeczywistości wirtualnej, nauka druku 3D, konferencja programistyczna „pod chmurką”, spotkania z najlepszymi specjalistami IT w Polsce, dyskusje o tajnikach kodowania… To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekać będą w dniach 9-15 września na wszystkich zainteresowanych technologiami IT.

Miasto Bielsko-Biała wraz z firmami informatycznymi z Podbeskidzia organizują wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie siły lokalnego rynku IT oraz integracja pasjonatów programowania.

 

- Pragniemy pokazać, że stolica Beskidów to idealne miasto dla osób poszukających swojego miejsca do pracy, mieszkania i do wypoczynku. Coraz częściej ludzie pochodzący z innych rejonów województwa, Polski, a nawet świata wybierają Bielsko-Białą. Wielu pracowników branży IT przyjeżdża do stolicy Podbeskidzia, bo to miasto ma naprawdę przyjazny klimat do życia. Nie żyje się tutaj w tak dużym pędzie, jak w wielkich metropoliach, a w wolnym czasie korzystać można z atrakcji turystycznych i sportowych, których większe ośrodki nie posiadają  - mówi Grzegorz Jaworek z Capsilon Software Poland.

 

Festiwal rozpocznie się 9 września o godz. 12:00 od uroczystego otwarcia, którego dokona w bielskim ratuszu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Podczas pierwszych pięciu dni BBDays4.IT pasjonaci technologii cyfrowych będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych przez partnerów festiwalu, czyli bielskie firmy IT. Zapisów na eventy firmowe dokonać można po wejściu na adres: https://www.bbdays4.it/#tg-timetable i kliknięciu w logo firmy znajdujące się w harmonogramie festiwalu.

W harmonogramie znajdują się też społecznościowe meetupy poświęcone m. in. tajnikom pracy developera, startupom czy aplikacjom webowym i mobilnym, na które można się zgłosić po kliknięciu w wybrany logotyp. Dostępne są również zapisy na dni otwarte firm IT: https://evenea.pl/event/23041-10/. Z kolei dla uczniów szkół średnich niewątpliwą atrakcją będzie konferencja „Programista - zawód przyszłości”.

W sobotę, 14 września odbędzie się dwuczęściowa konferencja programistyczna. Najpierw w godzinach od 9:00 do 15:00 w budynku Akademii Techniczno-Humanistycznej prelegenci poruszą tematy związane m.in. z takimi zagadnieniami, jak open source, front-end, back-end, dev ops, rzeczywistość wirtualna czy rozszerzona. Następnie na terenie Centrum Sportu „REKORD” w Cygańskim Lesie już po raz czwarty pasjonaci IT spotkają się na konferencji programistycznej „pod chmurką”, czyli BBQ4.IT. W luźnej atmosferze programiści będą rozmawiali o wyzwaniach stojących przed branżą IT.

Jak zawsze, swój udział zgłosiło wielu znanych, branżowych influencerów. Bilety na obie części zakupić można pod adresem https://evenea.pl/event/bbdays4it/. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany dla Fundacji Moniki Jaskólskiej "Nie wypada nie pomagać" na cele charytatywne. Fundacja powstała w ramach akcji "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa". Jej celem jest pozyskanie środków na bielski Szpital Pediatryczny, a także przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Ostatni dzień festiwalu (niedziela, 15 września) upłynie pod znakiem konkurencji między programistami, którzy rywalizować będą o nagrody w dość nietuzinkowym miejscu. Tego dnia 16 czteroosobowych drużyn rywalizować będzie w hackathonie "Żyj, pracuj i wypoczywaj w BB i okolicy" na górnej stacji kolejki na Szyndzielni. Pracować będzie można nad pomysłami projektów związanych z miastem i regionem, np. w kategoriach kultury, sportu, transportu miejskiego, edukacji, infrastruktury, aktywnego wypoczynku i innych.
Na hackathon rejestrować się można poprzez stronę https://evenea.pl/event/hackathon-na-szyndzielni/.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Bielsko-Biała, Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz firmy Rekord SI, Selleo i Capsilon. Wśród partnerów BBDays4.IT znalazło się kilkadziesiąt firm i instytucji z regionu Podbeskidzia. Impreza została objęta patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. 

Więcej szczegółów: