Tablica upamiętniająca tzw. bitwę nad Białką zostanie ustawiona przy kładce na rzece Białej na wysokości ul. Sempołowskiej oraz 1 Maja w Bielsku-Białej. Petycję w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Beskidzki Dom. Pamiątkowa tablica umieszczona zostanie także na budynku Liceum Ekonomicznego.

Do wniosku przychyliła się komisja skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej. Tablica przypominająca o tzw. bitwie nad Białką, która miała miejsce 28 czerwca 1914 roku, będzie ustawiona przy kładce spinającej rzekę Białą na wysokości ul. Sempołowskiej oraz 1 Maja. Natomiast na budynku obecnego Liceum Ekonomicznego przy ul. Komorowickiej zostanie wmurowana tablica informująca o umiejscowieniu w tym budynku (wówczas gimnazjum) pierwszej samorzutnie powołanej polskiej władzy w Białej po upadku monarchii austro-węgierskiej.

Bitwa nad Białką była starciem polskich oddziałów Sokoła z niemiecką policją i bojówkami z Bielska, które usiłowały uniemożliwić dotarcie Polakom na obchody 10-lecia oddziału w Domu Polskim przy ul. Blichowej w Bielsku (dziś ul. Partyzantów, budynek wyburzono w latach 70.). Wcześniej bojówki niemieckie uniemożliwiły Polakom pochód ulicami Bielska, kierując ich na drugi brzeg rzeki do Białej. Bitwa jest symbolem polsko-niemieckich konfliktów narodowościowych na śląsko-galicyjskim pograniczu.

Starcie to, w którym wiele osób zostało rannych, stało się głośne w całej monarchii habsburskiej oraz poza jej granicami i spotkało się z oburzeniem Polaków we wszystkich zaborach. Wiadomości z ówczesnego Bielska i Białej ukazały się na szpaltach wiedeńskich, lwowskich, krakowskich czy warszawskich gazet. W znacznej mierze umocniły też ducha polskiego na zachodnich kresach polskości, jak wówczas powszechnie określano nasze obecne miasto.

Na przełomie października i listopada 1918 roku powołano pierwszą polską władzę w Białej. Wydarzenia te miały miejsce w gmachu ówczesnego gimnazjum polskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej w Białej (wówczas jednej z najważniejszych placówek polskości w mieście). Obecnie działa tam Liceum Ekonomiczne.

bak