Od kilku dni na bielskim rynku wydawniczym dostępna jest długo oczekiwana książka pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej. Album zawiera 250 zdjęć z okresu 1939-1945. Większość to unikaty, które nie były wcześniej publikowane.

Album autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka, który ukazał się nakładem wydawnictwa Beskidia, zawiera 320 stron z 250 fotografiami z okresu 1939-1945. Większość to unikaty, wcześniej niepublikowane ujęcia naszego miasta. Wszystkie zdjęcia są szczegółowo opisane dzięki konsultacji historycznej dr. Jerzego Polaka. To pierwsza próba opisania historii Bielska-Białej w okresie II wojny światowej w tak obszernym kształcie.

Dzięki fotografiom i pocztówkom zebranym w albumie przywołać możemy atmosferę i charakter tamtych czasów. We włączonym do III Rzeszy mieście organizowane były festyny i zawody sportowe, na wypoczynek przyjeżdżali niemieccy żołnierze, działały kina i restauracje. Przed alianckimi bombardowaniami znajdowały tutaj schronienie dzieci z głębi Niemiec. Blisko połowa mieszkańców Bielska-Białej żyła w odmiennej rzeczywistości, cierpiąc głód i poniżenie, żyjąc w ciągłym strachu i niepewności.

Pocztówki zaprezentowane w albumie pochodzą głównie od wydawnictw działających na terenie miasta. Co ciekawe, nierzadkie były przypadki korzystania ze starszych polskich klisz, na które nakładano tylko niemieckie napisy. Oficjalna prezentacja książki odbędzie się w Książnicy Beskidzkiej we wtorek, 26 listopada. O godzinie wydarzenia poinformujemy wkrótce. Album można nabyć m.in. w księgarni Klimczok.

bb