Prace modernizacyjne w parku przy ul. Broniewskiego i Zielonej w Bielsku-Białej trwają nawet w weekendy. W centrum miasta o gęstej zabudowie powstaje równie gęsto zabudowany plac zabaw z elementami zieleni. Znacznie mniej będzie trawników, wycięto również krzewy. Drzewa pozostały na swoim miejscu i są zabezpieczone deskami na czas trwania robót. Ale nie ma róży bez kolców.

Ogród jordanowski przy ul. Broniewskiego i Zielonej to ważne miejsce dla wielu bielszczan mieszkających lub uczących się w centrum miasta, którzy spędzali w nim chwile dzieciństwa. Ale okres świetności ogród ma już za sobą. Nieckę basenową dawno zasypano i nie pozostał po niej ślad. Po kolei znikały urządzenia do zabawy i huśtawki. W końcu pozarastał chaszczami i zamiast dzieci częściej można w nim było spotkać amatorów mocniejszych trunków. Za kilka miesięcy znacznie się zmieni.

Szybkie tempo prac

Od wakacji trwa modernizacja ogrodu jordanowskiego. W ciągu ośmiu miesięcy kosztem 5,8 mln zł (część środków pochodzi z dotacji UE w ramach projektu "Aktywne przestrzenie-rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej - Etap II") powstanie park zabaw, w tym zielona ściana dla małych dzieci, plac zabaw dla niewidzących i muzyczny plac zabaw, a także bieżnia oraz boiska wielofunkcyjne. W parku staną nowe ławki i latarnie.

Na stosunkowo niedużym terenie zgrupowano więc wiele atrakcji. Remontowany jest również zrujnowany budynek, gdzie powstanie pawilon parkowy. Inwestycja realizowana jest w szybkim tempie. Prace trwają nawet w weekendy. Wykopano już część fundamentów pod nowe ogrodzenie. W centrum miasta o gęstej zabudowie powstaje równie gęsto zabudowany plac zabaw z elementami zieleni. Znacznie mniej będzie trawników, wycięto również krzewy. Drzewa pozostały na swoim miejscu i są zabezpieczone deskami na czas trwania robót.

Ryzyko uszkodzenia drzew

Ale nie ma róży bez kolców. Bielszczanie dla drzew zwracają uwagę na nieprawidłowy ich zdaniem nadzór inwestorski na terenie rewitalizowanego parku oraz nie przestrzeganie zasad, które mogą zminimalizować ryzyko uszkodzenia drzew. Brak fachowego nadzoru miał doprowadzić kilka lat temu do zniszczenia i uszkodzenia części drzewostanu w remontowanym parku Słowackiego.

Nowe zarządzenie prezydenta miasta, o którym informowaliśmy wczoraj TUTAJ, reguluje większość spraw opisanych przez "Bielszczan dla drzew". Koordynacja i egzekwowanie prawidłowej realizacji zadań wynikających z zarządzenia powierzona zostanie Ogrodnikowi Miejskiemu, który swoją funkcję pełnić będzie od początku grudnia.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki