Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej przyjął dotąd zaledwie 42 wnioski o przyznanie pomocy w formie zasiłku na dofinansowanie zwiększonych kosztów ogrzewania związanych z rezygnacją z pieców węglowych na rzecz ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub polegającego na podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Miejski program związany ze zmianą systemu ogrzewania został przyjęty przez Radę Miejską w sierpniu br. Jest adresowany do osób, które ponoszą zwiększone koszty ogrzewania lokalu wynikające z rezygnacji z pieców węglowych na rzecz ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub polegającego na podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pomoc skierowana jest do osób lub rodzin, które dokonały trwałej zmiany systemu ogrzewania nie wcześniej niż 1 stycznia 2019 roku oraz spełniają określone kryterium dochodowe i metrażowe.

Jak wynika z ustaleń naszego portalu, bielszczanie niechętnie korzystają z programu osłonowego. Do chwili obecnej zostało wydanych łącznie 25 decyzji administracyjnych, w tym jedna odmowna. Aktualnie toczy się 12 postępowań w tej sprawie, które zostaną zakończone z chwilą skompletowania dokumentacji. Ponadto w pięciu przypadkach postępowania zostały umorzone z uwagi na rezygnację stron.

Warunkiem wszczęcia i prowadzenia postępowania o udzielenie pomocy w danym roku kalendarzowym jest złożenie wniosku i przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego MOPS w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc. Pomoc realizowana jest w formie zasiłku celowego.

bb