W najbliższą niedzielę odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w Bielsku-Białej zaplanowano wiele wydarzeń, w tym koncerty na Rynku i w klubie Rudeboy. Będzie można wylicytować wiele ciekawych przedmiotów, m.in. kartkę świąteczną od papieża Jana Pawła II. Salony samochodowe użyczą kilka aut z pełnym bakiem na weekend. Nie zabraknie światełka do nieba.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. W Bielsku-Białej działają trzy sztaby. Jeden w prywatnej firmie przy ul. Szybowcowej, drugi w V Liceum Ogólnokształcącym przy Lompy, a tradycyjnie największy - przy Sobieskiego w siedzibie bielskiego oddziału PCK.

Światełko do nieba na Rynku

Miasto dołożyło swoją cegiełkę i wsparło koncert, które odbędzie się na Rynku. - Już po raz piąty organizujemy wydarzenie na Rynku. Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę od godz. 14.00 - mówi Małgorzata Chełchowska, która wraz z Jarosławem Zabłockim odpowiada za orkiestrowe granie na bielskiej starówce. Podobnie jak w ub. roku, w ramach "światełka do nieba" nie będzie pokazu fajerwerków.

- Zespoły, które wystąpią, są znane z Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego. Zagrają za darmo. Podobnie jak osoby zaangażowane w organizację przedsięwzięcia. Nie weźmiemy ani jednej złotówki. Działamy na zasadzie wolontariatu - podkreśla Jarosław Zabłocki, prezes Stowarzyszenia Podbeskidzki Przegląd Muzyczny.

Z okazji 28. Finału WOŚP na Rynku zaprezentują się zespoły: White Deer, Psyklon, Koszau, N.O.T, Walimy w kocioł, Hollywoodzka Szkoła Śpiewu Kasi Zaręby, Hertz Klekot, Pociąg Rock'n'Roll. Koncert poprowadzą Piotr Skucha, Michał J. Sandecki i Karol Maleszka. Goście będą mogli skosztować grochówki, którą przygotuje Fundacja Zabytków Techniki Militarnej. Nie zabraknie pokazów ratownictwa, a Bractwo Śródziemia z Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda przeniesie wszystkich w świat fantastyki. O godz. 20.00 bielszczanie wyślą światełko do nieba.

Rudeboy dla wszystkich

Jak co roku, do wspólnego grania z WOŚP przyłącza się Rudeboy. Na scenie klubu pojawią się zespoły nie tylko z Bielska-Białej czy powiatu. Koncert potrwa od godz. 16.00 do 22.00. Zagrają: Batalion d'Amour, Grimmer, Misiasty, Resiliant, Manchiz, Heart&Rest, TBA. - Na tej imprezie zagramy dla wszystkich: rock'owców, metal'owców, punk'owców i reggae'owców - zapowiadają organizatorzy.

Minimalna wpłata do puszki za serduszko i wejście na imprezę wynosi 15 zł. Podobnie, jak w latach poprzednich, podczas imprezy za wrzutkę do puszki będzie można otrzymać gadżety, koszulki, płyty.

Wylicytuj kartkę od papieża

Po raz ósmy z WOŚP zagra Piwnica Zamkowa. Tym razem w nowej odsłonie - w Chmielowych Podcieniach (ul. Podcienie 3), gdzie od godz. 20.30 będzie można wziąć udział w licytacjach.

- Otrzymaliśmy wiele ciekawych przedmiotów. Mamy do wylicytowania kartki świąteczne od Jana Pawła II z autografem kard. Stanisława Dziwisza. Jest także kopia obrazu Picassa, lot szybowcem oraz śmigłowcem, a nawet szkolenie na sternika jachtowego w klubie Halny. Rozmawiałem z naszymi skoczkami, którzy przekażą plastron z autografami. Salony samochodowe sprezentowały kilka aut z pełnym bakiem na weekend. Mamy podwójne zaproszenie na premierę w bielskim teatrze, karnet do spa w Jaworzu - wymienia Krzysztof Łukaszewski z Piwnicy Zamkowej. - Co więcej, będzie możliwość płatności kartą - zachęca wszystkich do przekazywania przedmiotów na licytację. Jest jeszcze czas. W tym celu można zadzwonić na numer 602 255 867.

- W Chmielowych Podcieniach, jak w latach poprzednich, przygotowujemy bufet z kanapkami i napojami gorącymi dla wolontariuszy Orkiestry - dodaje nasz rozmówca.

W niedzielę, 12 stycznia bielski PKS gwarantuje darmowe przejazdy na swoich liniach dla wszystkich wolontariuszy, którzy posiadają zaświadczenie wydane przez sztab.

Katarzyna Górna-Oremus