Odpowiednie rozplanowanie obowiązków pomiędzy pracownikami jest jednym z najważniejszych zadań pracodawcy. Od tego jak umiejętnie zaplanujemy czas pracy wszystkich zatrudnionych osób w dużej mierze zależy sukces firmy. Przy ustalaniu strategicznych momentów w czasie roku, ale także przy ustalaniu terminów pracy bieżącej, niezwykle pomocny będzie grafik, który w szczegółowy sposób przedstawi liczbę godzin, dni i tygodni pracy, liczbę dni wolnych od pracy, zaplanowanych urlopów oraz delegacji wszystkich pracowników. W takich momentach pomocny będzie stworzony na potrzeby danej firmy harmonogram pracy.

Czym jest harmonogram pracy?

Harmonogram pracy to rozplanowanie dni dla wszystkich osób zatrudnionych w zakładzie pracy. Należy pamiętać, że harmonogram musi wyznaczać pracę w ramach obowiązującego danego pracownika wymia­ru czasu pracy. Kodeks pracy reguluje kwestię  w artykule 129: Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak układać grafik pracy?

Jak stworzyć/przygotować harmonogram pracy?

Pracodawca ustalając taki grafik, musi wziąć pod uwagę zarówno przepisy prawa, i jak i konieczność zachowania ciągłości pracy. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z pomocy internetowego programu do tworzenia grafików. Intuicyjna aplikacja pozwoli zaplanować nam rozkład czasu pracy dla wszystkich pracowników, biorąc pod uwagę wszelkie nieobecności, zwolnienia czy różnego rodzaju urlopy. Dodatkowo do harmonogramu dostęp będzie miał zarówno pracodawca, jak i pracownicy. Taka forma grafiku pozwoli także zapanować nad liczbą godzin nadliczbowych, która podlega ograniczeniu.

Kiedy nie jest konieczne przygotowanie harmonogramu pracy?

Zgodnie z artykułem 129 Kodeksu pracy, pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, gdy:

1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,
2) pracownik zatrudniony jest w zadaniowym systemie czasu pracy,
3) na wniosek zatrudnionego stosuje się wobec niego ruchomy system czasu pracy,
4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Artykuł sponsorowany