Decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w 35 podmiotach leczniczych na terenie całego województwa wprowadzony został stan podwyższonej gotowości. Dyspozycja ta dotyczy m.in. Szpitala Wojewódzkiego i Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził w województwie podwyższoną gotowość szpitali. To efekt dyspozycji premiera Mateusza Morawieckiego wydanych podczas piątkowej odprawy z wojewodami. Na 35 podmiotów leczniczych z regionu został nałożony obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W tym przypadku jest to zabezpieczenie spowodowane zagrożeniem pojawienia się koronawirusa na terenie województwa. Dyspozycja została skierowana m.in. wobec Szpitala Wojewódzkiego i Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

Czym jest stan podwyższonej gotowości? Określone podmioty lecznicze zobowiązane są m.in. do przygotowanie jednostki organizacyjnej lub wybranych oddziałów do przyjęcia chorych lub pacjentów z podejrzeniem wystąpienia symptomów koronawirusa, przygotowanie dodatkowych stanowisk łóżkowych w wyznaczonych oddziałach lub tymczasową reorganizację w oddziałach, które mogą stanowić rezerwowe miejsce hospitalizacji dla chorych, podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w leki, środki medyczne, diagnostyczne czy zapewnienie sprawnej łączności.

- Musimy być przygotowani pod każdym względem, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia medycznego, dlatego podjęliśmy takie działania. Systematycznie spotykamy się ze służbami kryzysowymi i analizujemy sytuację - wyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

bak

- Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów. To efekt decyzji wojewody śląskiego, który postawił naszą placówkę w stan podwyższonej gotowości w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa 2019-nCoV - poinformowała portal rzeczniczka placówki Anna Szafrańska.

Do Szpitala Wojewódzkiego przyjmowane będą jedynie przypadki pilne i ostre. Przesunięcie planowych przyjęć nie dotyczy chorych na nowotwory oraz pacjentów, którzy poddawani są dializom. Normalnie pracują poradnie oraz zakład rehabilitacji. Jednocześnie Szpital Wojewódzki ogranicza obecność bliskich u pacjentów hospitalizowanych na oddziałach. Odwiedzać chorego może wyłącznie jedna osoba w godz. 15.00-18.00.
Dyrekcja szpitala apeluje, aby osoby przeziębione, mające m.in. dolegliwości grypowe, zrezygnowały z wizyt na oddziałach.