Pacjent chory na Covid-19 przebywał na oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Mężczyzna w wieku 67 lat trafił do placówki w środę, 18 marca z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Wymagał natychmiastowej operacji naczyniowej, której został poddany. Pacjent cierpiał również na wiele chorób współistniejących.

Jak wyjaśnia Anna Szafrańska, rzeczniczka szpitala, na podstawie przeprowadzonego wywiadu przy przyjęciu oraz objawów chorobowych pacjent nie wskazywał, iż jest zarażony SARS CoV-2. W trakcie pobytu na chirurgii jego stan zaczął się pogarszać. Wykonano badania, w tym także test na obecność SARS CoV-2. - 23 marca w nocy otrzymaliśmy wynik pozytywny - informuje rzeczniczka szpitala. W uzgodnieniu z oddziałem zakaźnym Szpitala Megrez w Tychach pacjent został tam przekazany.

Jak dowiedzial się portal, chory nie jest ani mieszkańcem Bielska-Białej, ani powiatu bielskiego. 24 marca, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego został zamknięty na najbliższe 14 dni. W tym czasie żaden z przebywających tam pacjentów nie zostanie wypisany. Sanepid otrzymał również listę chorych, którzy opuścili ten oddział w dniach od 19 do 23 marca.

Personel, który miał kontakt z chorym, został odsunięty od pracy na tym oddziale. Sanepid podda te osoby kwarantannie. Od pracowników oddziału, a także zakładu diagnostyki obrazowej zostały pobrane próbki na obecność SARS CoV-2. Po siedmiu dniach badania zostaną powtórzone. Jeżeli wyniki będą negatywne, za zgodą Powiatowego Inspektora Sanitarnego osoby te będą mogły wrócić do pracy. Pracownicy kwarantannę odbędą w domach.

Rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej informuje, że oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie poddany dekontaminacji. Wszyscy pacjenci, którzy tam przebywają zostali odpowiednio zabezpieczeni. Zajmuje się nimi personel z macierzystego oddziału i innych oddziałów, który nie miał kontaktu z chorym. Przez najbliższe 14 dni oddział nie będzie przyjmował pacjentów. Osoby potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ogólnej będą kierowani do najbliższych szpitali. Szpital Wojewódzki w Sosnowcu przyjmie osoby wymagające pomocy w zakresie chirurgii naczyniowej.

bb