Pieczywo to najpopularniejszy produkt spożywczy. Jednak nie każde pieczywo jest zdrowe. Każdy sklep spożywczy, super- i hipermarket oferuje duży wybór pieczywa. Ale zakup dobrego chleba to duże wyzwanie. Jak więc wybrać dobry, zdrowy chleb?

Chleb na zakwasie czy chleb z drożdży?

Chleb na zakwasie to chleb upieczony przy użyciu mieszanki mąki z wodą poddanej procesowi fermentacji. Kultury bakterii wyhodowane w ten sposób mają działanie podobne do drożdży. Pieczywo powstałe na zakwasie dłużej nadaje się do spożycia. Pieczywo na zakwasie najczęściej powstaje z mąki żytniej.

Pieczywo z użyciem drożdży powstaje głównie z mąki pszennej, może być też z dodatkiem mąk pełnoziarnistych. W czasie fermentacji drożdży dochodzi do beztlenowego rozkładu cukru, czyli do fermentacji alkoholowej. Produkcja pieczywa na drożdżach jest znacznie szybsza niż pieczywa na zakwasie, dlatego to wypiekane na drożdżach jest bardziej popularne. Poza tym drożdże zawierają witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak cynk, fosfor, żelazo, potas.

Cechy dobrej jakości pieczywa

Zdecydowanie więcej witamin, minerałów i błonnika znajdziemy w pieczywie razowym. Należy pamiętać, że nie każde ciemne pieczywo to pieczywo razowe. Trzeba więc czytać etykiety i zwracać uwagę na to, czy chleb nie jest produkowany z karmelu czy słodu dodawanego w celu upodobnienia go do pieczywa razowego. Najlepiej, jeśli w składzie chleba znajdziemy tylko cztery składniki: mąkę, zakwas, wodę, sól.

Chleb nie może się kruszyć podczas krojenia. Powinien mieć kwaśny, drożdżowy zapach. Skórka świeżego dobrej jakości chleba nie powinna odchodzić od miąższu. Dobry chleb nie spleśnieje i zachowa swe właściwości przez tydzień. Kupując chleb, trzeba też zwrócić uwagę na jego ciężar. Jeśli bochenek jest ciężki, jest dobrej jakości. Pieczywo lekkie jest wypełnione sztucznymi konserwantami.

Zawsze należy sprawdzać termin ważności. Nie powinien być dłuższy niż kilka dni. Starajmy się unikać produktów, których termin przydatności do spożycia wynosi ponad tydzień.

Pieczywo przeznaczone do szybkiej, bezpośredniej sprzedaży zawsze będzie zawierało mniej konserwantów i ulepszaczy smaku niż pieczywo paczkowane, takie, które ma długi termin ważności. Choć to nie jest regułą, ponieważ paczkowany pumpernikiel zazwyczaj jest pasteryzowany i żadnych konserwantów nie zawiera. Najwięcej konserwantów i polepszaczy zawiera pieczywo tostowe.

Artykuł sponsorowany