Zakończył się proces aktualizacji oprogramowania syren systemu wczesnego ostrzegania w Bielsku-Białej. Od teraz za pomocą kilkudziesięciu syren rozlokowanych w całym mieście można przesyłać komunikaty głosowe związane z epidemią koronawirusa. W sytuacji poważnego zagrożenia dźwięk syren lub komunikat głosowy może być emitowany także w godzinach nocnych. Zapowiedź komunikatu będzie poprzedzona słowami “Uwaga, uwaga”.

W ub. tygodniu w różnych częściach miasta można było wieczorem usłyszeć niepokojące dźwięki przypominające sygnał emitowany kilkanaście lat temu przez modemy analogowe podczas łączenia z internetem. Wiele osób zastanawiało się, co jest źródłem hałasu - uszkodzony alarm w sklepie czy w samochodzie?

Zdalna aktualizacja sterowników i aplikacji

Okazuje się, że ten niepokojący dźwięk pochodził z syren rozlokowanych na terenie całego miasta. W związku z epidemią koronawirusa firma zajmująca się produkcją systemów wczesnego ostrzegania bezpłatnie dokonała aktualizacji sterowników syren i aplikacji tak, żeby można było emitować dowolne komunikaty głosowe. Ze względu na natłok prac związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną oprogramowanie zaktualizowano zdalnie bez uprzedzenia mieszkańców. Stąd wieczorne niepokojące dźwięki przypominające popsuty alarm.

Na terenie Bielska-Białej zamontowanych jest 35 syren, którymi dysponują służby bielskiego magistratu. Wśród nich jest 30 nowoczesnych urządzeń elektronicznych, a pozostałych pięć to instalacje starszej generacji, które generują alarm dźwiękowy bez możliwości emitowania komunikatów głosowych. Sterowanie systemu wczesnego ostrzegania znajduje się w ratuszu, skąd można nadawać dowolne komunikaty głosowe. Wczoraj przed południem w Bielsku-Białej można było usłyszeć pierwszy test.

Jak dowiedział się nasz portal, komunikaty głosowe przypominające o pozostaniu w domu będą nadawane, jeżeli zajdzie taka potrzeba, raz lub dwa razy na dobę z wykluczeniem godzin nocnych. W sytuacji poważnego zagrożenia dźwięk syren lub komunikat głosowy może być emitowany także w godzinach nocnych. Informacja głosowa będzie poprzedzona słowami “Uwaga, uwaga”, aby wykluczyć pomyłkę z zapowiedziami dobiegającymi ze stacji kolejowych. Komunikaty głosowe z systemu wczesnego ostrzegania nie będą poprzedzone dźwiękami przypominającymi gong.

Komunikaty z wytycznymi dla mieszkańców

Przykładowy komunikat: Uwaga! W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronawirus oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zalecamy pozostanie w domach oraz przestrzeganie wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Aktualnie największym zagrożeniem jest rozprzestrzeniający się koronawirus. Jest to sytuacja nadzwyczajna, w związku z którą zamknięto szkoły, parki, place zabaw i inne miejsca publiczne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego nie wyklucza się kolejnych obostrzeń. Po aktualizacji oprogramowania systemu wczesnego ostrzegania syreny alarmowe umożliwią dyspozytorom wygłaszanie komunikatów głosowych z wytycznymi dla mieszkańców oraz przekazywanie zaleceń wspierających bezpieczeństwo. Bez zmian pozostaje możliwość alarmowania sygnałami dźwiękowymi dla potrzeb Obrony Cywilnej.

Tekst i foto: Mirosław Jamro